banner1014

OMÜBAM Dinî Liderler Eğitim Programı Samsun İl Müftülüğünde Başladı

Samsun'da din görevlileri arasından bağımlılıkla mücadele koordinatörleri ve bağımlılıkla mücadele çalışma gruplarında görev alan din görevlilerine yönelik "Dinî Liderler Eğitim Programı" düzenlendi.

OMÜBAM Dinî Liderler Eğitim Programı Samsun İl Müftülüğünde Başladı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi (OMÜBAM) ile Samsun İl Müftülüğü iş birliğinde 17 ilçede yer alan din görevlileri arasından bağımlılıkla mücadele koordinatörleri ve bağımlılıkla mücadele çalışma gruplarında görev alan din görevlilerine yönelik "Dinî Liderler Eğitim Programı" düzenlendi.

Açılışında Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı'nın da bulunduğu "Dinî Liderler Eğitim Programı"nda; OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Sancak, İl Müftüsü Seyfullah Çakır, OMÜBAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Figen Çavuşoğlu, eğitimci öğretim üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Özge İşeri, Dr. Öğr. Üyesi Oya Sevcan Orak, Dr. Öğr. Üyesi Kemal Özcan, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Ünal, Dr. Öğr. Üyesi Alaattin Altın ve Öğr. Gör Uğur Kaçmaz, din hizmetleri uzmanı ve bağımlılık koordinatörü Fatih Ergin ile il müftü yardımcıları, İlkadım, Canik ve Tekkeköy ilçe müftüleri yer aldı.

OMÜBAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Figen Çavuşoğlu yaptığı açılış konuşmasında “OMÜBAM olarak amacımız bağımlılıkla mücadelede öncelikle koruyucu ve önleyici yaklaşımlarda bulunabilmektir. Bu amaçla toplum liderlerinin konuyla ilgili olarak bilgi düzeylerinin, öz yeterliliklerinin ve farkındalıklarının artırılması önem arz etmektedir. Toplum liderleri arasında din görevlileri önemli bir konumda yer almaktadır. Hizmet sağladığı toplumu düşündüğümüzde bu grubun güçlendirilmesi, sağlıklı bir toplum oluşturulması için büyük bir adım olacaktır. Bu nedenle toplum liderlerini güçlendirme kapsamında ilk olarak din görevlilerini ele alarak çalışmalarımıza başladık.” ifadelerini kullandı.

Açılışta değerlendirmelerde bulunan Vali Dağlı ise "Din görevlisi aynı zamanda dinî önder ve toplumda sözü geçen kişidir. Toplumda bağımlılıkla mücadelede bağımlılığı önleyici çalışmalarda dinî önderlerimizin çalışmaları, özverili ve sorumluluk sahibi olmaları son derece önemlidir. Bizler bu meselede sorumluyuz, sizlerden de bu tür eğitimlerle bu konuda daha etkin olmanızı bekliyorum." dedi.

İlkadım ilçesinde tamamlanan eğitimler; Bafra, Çarşamba ve Havza olmak üzere diğer ilçelerde devam ediyor ve programlara toplam 300 kişinin katılımı bekleniyor.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER