banner1028

OMÜ İLEF RTS Mezunu Yunus Tüzen Ödüle Doymuyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF) Radyo Televizyon ve Sinema (RTS) Bölümü 2020 yılı mezunu Yunus Tüzen, mezuniyet projesi olan "Cennetten Kovulanlar" adlı kısa filmi ile bir kez daha ödüllendirildi.

OMÜ İLEF RTS Mezunu Yunus Tüzen Ödüle Doymuyor

Gerek öğrencilik döneminde gerekse de mezuniyet sonrasında ürettiği sinema projeleriyle adından söz ettiren Ondokuz Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF) Radyo Televizyon ve Sinema (RTS) Bölümü 2020 yılı mezunu Yunus Tüzen, mezuniyet projesi olan "Cennetten Kovulanlar" adlı kısa filmi ile bir kez daha ödüllendirildi.

OMÜ İLEF'ten aldığı nitelikli eğitim sayesinde mezuniyet sonrasında da sinema sektöründeki arayışlarına devam eden ve aynı heyecanla mesleğine sarılan Yunus Tüzen, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) ve Karaman Nişantaşı Koleji iş birliğiyle Millî Mücadele kahramanlarından Kazım Karabekir Paşa'nın anısına düzenlenen "Yetim Olmak" temalı 2. Kısa Film Yarışması'nda "Cennetten Kovulanlar" adlı yapımıyla bu kez Jüri Özel Ödülü'nü kazandı.

Ulusal çapta 26 film yarıştı

Türkiye genelinde ulusal çapta ön lisans, lisans ve yüksek lisans programlarında öğrenim gören öğrencilerin katıldığı yarışmada toplam 26 film yarıştı.

KMÜ’nün 14. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlama Programı kapsamında Üniversitenin 15 Temmuz Kongre ve Etkinlik Salonu'nda gerçekleştirilen ödül törenine; KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak ve eşi Mürşide Ak, Karaman Nişantaşı Koleji Yöneticisi Şenol Erkan, Üniversite çalışanları ve davetliler katıldı.

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak "Kısa zamanda büyük işler başarmış olmak bizleri ayrıca memnun ediyor"

Törenin açılışında söz alan KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, yarışmanın ev sahibi olmalarından ötürü duydukları memnuniyeti belirterek "Yetim olmak konulu kısa film yarışmamızı Üniversitemizin 14. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlama Programı'na dâhil ettiğimiz için çok mutluyum. Kısa zamanda büyük işler başarmış olmak ise bizleri ayrıca memnun ediyor. Allah Resulü de yetimdi; öksüz ve yetim olmak çok önemli bir konu. Yunus Emre gibi büyük insanlar da yetim büyüdüler." diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından 2. Kısa Film Yarışması'nda dereceye giren filmler gösterildi.

Yarışmada; "Vaveyla" adlı kurmaca filmiyle Ömer Ali Dişbudak birinci, "Uzaklar, Keşkeler ve Ömer' adlı belgesel filmiyle Yusuf Sacit Yavuz ikinci, 'Göçük' adlı kurmaca filmiyle Halil Çoban üçüncü olurken "Cennetten Kovulanlar" adlı kurmaca filmiyle de OMÜ İLEF RTS Bölümü mezunu Yunus Tüzen ise Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü.

Törende yarışma birincisi Ömer Ali Dişbudak 5 bin TL, ikincisi Yusuf Sacit Yavuz 3 bin TL, üçüncüsü Halil Çoban 2 bin TL, Jüri Özel Ödülü'nü kazanan OMÜ mezunu Yunus Tüzen ise bin TL ile ödüllendirilirken Yunus Tüzen'e ödülünü, KMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Muşmal takdim etti.

Yunus Tüzen "Bu ödül, Haziran ayında Samsun'da çekeceğim ilk uzun metrajlı film için de çok büyük bir moral kaynağı oldu"

Karaman'da OMÜ'yü ulusal düzeyde başarıyla temsil eden Yunus Tüzen, duygu, düşünce ve gelecekle ilgili planlarını şu sözlerle dile getirdi: "Aldığım bu ödülle OMÜ'nün bilinirliğine, tanıtım ve saygınlığına naçizane katkım olduysa ne mutlu bana. Şimdiye kadar kazandığım ödüller, sinemaya olan sevgimi ve bağlılığımı daha büyüttü. OMÜ İLEF RTS'deki vizyoner ve disiplinler arası eğitim, ufkumuzu açtı. Edindiğim bu birikim ve kazandığım donanıma yeni şeyler katarak yoluma devam edeceğim. Üzerimizde büyük emekleri olan değerli hocalarıma şükranlarımı sunuyorum. Tabii hem öğrencilik yıllarımda hem de mezuniyet sonrasında karşılaştığım sıkıntı ve zorluklar beni yıldırmadı, aksine daha da güçlendirdi. Haziran ayında Samsun'da çekeceğim ilk uzun metrajlı 'Keşkeden Hemen Önce' adlı filmim için de KMÜ'deki bu ödül çok büyük bir moral kaynağı oldu, herkese çok teşekkür ederim."

OMÜ İLEF RTS'nin gururu olan ve üretkenliğiyle gelecek vaat eden Yunus Tüzen'in ödüllü filmleri ve senaryoları:

Kısa Film Ödülleri

Sosyal Güvenlik Kurumu Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi Kısa Film Yarışması: "Sigortasız Sigortalı" filmi, 1.'lik ödülü

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Kısa Film Yarışması: "Geçmiş Olsun mu?" filmi, 3.'lük ödülü

Sağlık Bakanlığı Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü Kısa Film Yarışması: "Olur mu? Olmaz mı?" filmi, mansiyon ödülü

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi 2. Kısa Film Yarışması: "Cennetten Kovulanlar" filmi, jüri özel ödülü

14. Crossroads Kısa Film Yarışması "Cennetten Kovulanlar" filmi, finalist, 2020

Senaryo Ödülleri:

Sağlık Bakanlığı Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü Kısa Film Yarışması: "Sağ Ayak" filmi, 1.'lik ödülü

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (SSDER) Kamu Spotu Senaryo Yarışması: "Mutlu Yarınlar" filmi, 3.'lük ödülü

Sağlık Bakanlığı Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü Kısa Film Yarışması: "10 Yıl" filmi, mansiyon ödülü

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER