banner1014

OMÜ Hayvan Hastanesi Tedavi Sayısıyla Bölgede Etkin Rol Oynuyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi, güçlü kadrosuyla 2022 yılında bin 197’si operasyon olmak üzere toplamda 24 bin 721 hasta hayvanın tedavisini başarıyla gerçekleştirerek Karadeniz Bölgesi’nde etkin rol üstleniyor.

OMÜ Hayvan Hastanesi Tedavi Sayısıyla Bölgede Etkin Rol Oynuyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi, güçlü kadrosuyla 2022 yılında bin 197’si operasyon olmak üzere toplamda 24 bin 721 hasta hayvanın tedavisini başarıyla gerçekleştirerek Karadeniz Bölgesi’nde etkin rol üstleniyor.

Türkiye’de sağlık alanındaki başarılarıyla ön plana çıkan OMÜ Hayvan Hastanesi’nin hizmetleri ve çalışmaları hakkında bilgi veren Başhekim Yardımcısı aynı zamanda Veteriner Fakültesi Cerrahi Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi olan Kamil Serdar İnal, Hastanede yapılan yenilikleri, açılan yeni bölümleri ve uygulanan yeni sistemleri paylaştı.

“Bölgenin en donamlı hayvan hastanelerinden biriyiz”

Karadeniz Bölgesinin en donanımlı hayvan hastanelerinden biri olduklarını belirten Başhekim Yardımcısı Kamil Serdar İnal, “Başta Samsun olmak üzere Sinop, Amasya, Çorum, Tokat, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’den hasta kabul ediyoruz. Farklı illerden yoğun talep oluşması hasta hayvan sayımızın da sürekli olarak yükselmesini neden oluyor. Ayrıca Gürcistan gibi ülkelerden gelen hasta hayvanların tedavisini yapıyoruz. Daha fazla hayvan iyileştirmek veteriner hekim olarak bizleri çok mutlu ediyor. Hastanemiz Klinik Bilimleri beş tane ana bilim dalından oluşuyor. Bu kliniklerimiz; Cerrahi, İç Hastalıkları, Doğum ve Jinekoloji son olarak ise yeni açılan Yabani Hayvan Hastalıkları bölümlerinden oluşmakta.” ifadelerini kullandı.

“2022 yılında 24 bin 721 hayvanı tedavi ettik”

Dr. Öğretim Üyesi İnal sözlerine şöyle devam etti:

“Hayvan hastanemizde 2021 yılında 881’i operasyon olmak üzere toplamda 11 bin 212 tedavi gerçekleştirdik bu sayıyı 2022 yılında ise bin 197’si operasyon olmak üzere toplamda 24 bin 721 tedavi sayısına yükselttik. 2023 yılındaki sayısal verilerin de bir önceki yıla göre artış göstereceğini tahmin ediyoruz.” diye konuştu. 

“Hastanemiz 7 gün 24 saat acil hizmeti veriyor”

Tüm branşlarda cerrahi operasyon yapıldığını anlatan İnal, “Hastanemiz 7 gün 24 saat acil hizmeti vermektedir. Rutin basit operasyonlarla beraber uzmanlık gerektiren cerrahi operasyonları da hastanemizde büyük rahatlıkla uzman ekipler tarafından yapılıyor. Onun dışında basit aşı, çip, parazit uygulamaları hastanemizde uygulanmakta. Gereken bütün hizmetleri hayvanların iyileştirilmesi için seferber ediyoruz.” dedi.

“Online randevu sistemi etkin hizmet vermemizi sağladı”

2023 yılı itibariyle online randevu sistemine geçerek etkin bir hizmet verdiklerini belirten Kamil Serdar İnal, “Uygulama sayesinde hasta sahipleri öncelikle sisteme giriş yaparak hastalarını tanımlıyorlar. Bu hastaları bize neden getirdiklerini dair bir bölümü doldurup ilgili tedavi bölümünü seçiyorlar. Bu durum bize şöyle bir avantaj sağlıyor. Biz sabah işe başladığımızda hangi hastanın hangi saatte geleceği, hangi şikâyetlere başvurduğunu direkt görebiliyoruz. Bu sayede hastalara uzmanlık gerektiren bir sağlık çalışanımızı yönlendiriyoruz. Hasta sahiplerinin bekleme süresini de azaltarak etkin bir hizmet sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Sokak hayvanlarının korunmasına yönelik protokol imzaladık”

Sokak hayvanlarının korunmasına yönelik Samsun Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzaladıklarına değinen İnal, “Protokol kapsamında sokak hayvanları hastanemiz tarafında teslim alınıyor. Bu güne kadar Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol kapsamında bin 540 hasta hayvanın tedavisini gerçekleştirdik. Ayrıca Büyükşehir Belediyesinin hayvan rehabilitasyon merkeziyle birlikte çalışıyoruz. Buradaki hayvanların uzmanlık gerektiren müdahalelerini hastanemizde yapıyoruz.” dedi.

“Yabani hayvanların tedavisini yapıyoruz”

Yabani Hayvan Hastalıkları hastanesini hizmete geçirdikleri İnal, konuşmasını şöyle tamamladı: “2022 yılı çalışmalarımıza baktığımızda 124 tane yabani hayvanı tedavi ettik. Karaca, tilki, baykuş ve şahin gibi hayvanların tedavileriyle çok sık karşılaşıyoruz. Özellikle bölgemiz kuşların göç yolunda bulunması nedeniyle çok sayıda yırtıcı kuşu da sıklıkla kliniğimizde ağırlıyoruz. Hastanemizin açıldığı 2010 yılından bugüne kadar birçok hayvanımızı iyileştirdik, her yıl tedavi edilen hayvan sayısını artırarak bölgeye en iyi hizmet verme amacındayız.”

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2023, 14:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER