banner1028

Başkan Ömer Ergül’den Beyaz Baston Haftası Mesajı

Bafra Görme Engelliler Derneği Başkanı Ömer Ergül; 7-14 Ocak Beyaz Baston-Körler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Ömer Ergül’den Beyaz Baston Haftası Mesajı

Bafra Görme Engelliler Derneği Başkanı Ömer Ergül; 7-14 Ocak Beyaz Baston-Körler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Beyaz Baston 20. yy’da Londra’da bir trafik kazası sonucunda görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısının, dış dünyanın kendisini fark edebilmesi amacıyla bastonunu beyaza boyamasıyla oluşmuş ve başarılı olduğu düşünüldüğünden Fransa’da Körler Örgütü tarafından 1931 yılında simgeleştirilmiştir. Dünyada her yıl Ocak ayının ikinci haftası (7-14 Ocak) Beyaz Baston-Körler Haftası olarak anılmaktadır.

Engelli olmak hiç kimsenin kendi tercihiyle seçtiği bir durum değildir. Bugün böyle bir sağlık problemimiz olmasa bile yarın çeşitli nedenlerle engelli olmama garantimiz de yoktur. Bu nedenle görme engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak, problemlerini çözmek, onlara sahip çıkarak sorunlarına ortak olmak insani bir görevimizdir.

Unutmayalım ki mutlu bir toplum mutlu bireylerle oluşur. Kuşkusuz bu vatandaşlarımızın çektikleri sıkıntıları duygusal olarak paylaşmak onları anlamak bakımından gerekli ama sorunlarını çözmek için yeterli değildir.

Bu bakımdan yerel yönetimlerin ve ilgili kuruluşların bu konuda bazı önlemler alması ve gerekli çözüm yollarını bulması gerekir. Dolayısıyla görme engelli vatandaşlarımızın engelsiz bir hayat sürmeleri toplum olarak bizlerin elindedir. Bu açıdan gerek bireysel gerekse kurumsal olarak her zaman engelli vatandaşlarımızın yanında olmaya özen göstermeliyiz. Ama şurası unutulmamalıdır ki; alınacak olan bu önlemlerdeki amaç; onların hayatlarını kolaylaştırmak, tehlikelerden ve zarar görmelerinden korunarak, başkasına muhtaç olmadan, özgürce diledikleri hayatı yaşamalarını sağlamanın yanı sıra topluma faydalı, üretken ve bağımsız bireyler haline gelmelerini de sağlamaktır.

Bu duygu ve düşüncererle 7 14 beyaz baston körler haftasını tebrik ediyor, engellerimizi hissettirmeyecek engelsiz bir yaşam diliyorum. Bu hafta süresince derneğimiz siz kıymetli vatandaşlarımızın zyaretine açıktır. Körlerin kullandığı beyaz bastonu daha yakından tanımak, onun önemine dikkat çekmek ve engelli sorunlarını konuşmak isteyen herkesi derneğimize bekliyoruz.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER