banner1028

Bafra Ovası’nda Örtü Altı Karpuz ve Kavun Fideleri Toprakla Buluştu

Türkiye’nin ikinci Çukurovası olarak bilinen Bafra Ovasında 85 bin dekar alanda Yazlık ürünü yapılırken ilk olarak örtü altı 13 bin karpuz ve 11 bin kavun fidesi toprakla buluşmaya başladı.

Bafra Ovası’nda Örtü Altı Karpuz ve Kavun Fideleri Toprakla Buluştu

Türkiye’nin ikinci Çukurovası olarak bilinen Bafra Ovasında 85 bin dekar alanda Yazlık ürünü yapılırken ilk olarak örtü altı 13 bin karpuz ve 11 bin kavun fidesi toprakla buluşmaya başladı.

Türkiye’nin önemli ovalarından Bafra Ovası’nda Üreticiler tarafından ekilecek olan alanın sürülüp, ekime hazır hale getirilmesinin ardından, karpuz ve kavun fideleri tarlalara dikimiyle birlikte örtü altına girmeye başladı.

Nisan ayı itibarıyla toprakla buluşan karpuz ve kavun fideleri, Temmuz ayı ortasında ürünlerinin hasatına başlandıktan sonra vatandaşların sofralarda yerini alacak.

Koşuköyü mahallesinde üreticilik yapan Üretici, Komisyoncu ve CHP Bafra Belediye Meclis Üyesi Erhan Akbulut, verimli ovamızda 85 bin dekar alanda yazlık ürünü ekimi gerçekleştirilirken, bunların 13 bini karpuz ve 11 bin dekarı ise kavun karşılıyor.

Yaklaşık karpuz ve kavun fideleri 15 ile 20 örtü altında kalacak. Daha sonra örtüler üzerlerinden alınacak dedi.

Bu yıl örtü altı karpuz ve kavun fideleri ekimlerine üreticiler tarafından verimli topraklarımız olan ovamızda başlandığını söyledi.

Örtü altı yapmamızda ki amaç ise karpuz ve kavunları erken hasat edip vatandaşlarımızın sofralarına ulaştırmaktır. Bu yıl 13 bin dekar arası karpuz, 11 bin dekar kavun fidesi ekimi yaparak toprakla buluşturduk.

Özellikle Bafra ovası bu yıl Türkiye’nin sebze ve meyve ihracatında başı çekiyor. Türkiye’nin her yerine buradan sevkiyatlar yapılıyor.

Akbulut, pandemiden dolayı üreticiler olarak, girdilerde zor günler geçiriyoruz. Hiç bir şeyin fiyatı yerinde durmazken, aksine 3 katı fiyatla artışlar var. Bizi en çok bunaltan gübre, mazot, tohum, ilaç ve işçi girdileri. Bunlara ayak uyduramıyoruz.

Ne yapacağımızı da şaşırttık, her yıl aynı dert. Devlet bu konuya bir türlü kesin çözüm bulamadı, devletten istediğimiz bu girdilere üreticileri ezdirmemesi. Alın terini olan emeğimizin karşılığını hakkıyla almak. Bunu da her üretici kardeşimiz hak ediyor. Akbulut, geçen yıl karpuz fiyatları 1 Lira ile 1.50 kuruştan kabala ve halden çıkış fiyatı bizleri biraz olsun güldürmüştü. Kavun ise 1.50 kuruş ile 2 Liradan satılmıştı.

Bu sene fiyatlar ne olur bilmem inşallah bu fiyatların üstü veya ona yakın gider.

Zarar etmeyelim de bize yeter. Şimdiden verimli ovamızda yazlık ürünlerini eken üretici kardeşlerime bereketli bol kazançlar versin inşallah emeğinin karşılığını alırlar diyerek sözlerini tamamladı.

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, “Geçen yıl olduğu gibi bu yılda pandemiden dolayı zorlanan üreticilerimiz yazlık ürünlerini tarlalara dikmeye başladı.

Tosuner, bu yılda Üreticiler örtü altı karpuz – kavun ekimleri ise Nisan ayından Mayıs ayına kadar sürdürecek. Temmuz ayında ise verimli ovamızda hasad zamanı bu çıkan ürünler Türkiye’nin önemli noktalarına sevkiyat dağılacak.

Karpuz geçen yıl Türkiye’nin büyük ölçüde açığını kapatarak birinci sıraya yerleşmiştik bu seneyi de nasıl olacak gösterecek, hasat zamanı göreceğiz dedi.

Tosuner, son olarak, geçen yıl 8 bin dekar örtü altı karpuz,10 bin dönüm örtü altı kavun ekimi üreticiler tarafından ekimi gerçekleştirilmişti. Tosuner, verimli ovamızda bu yıl ise artış gözlemliyoruz üreticiler 13 bin dekar karpuz, 11 bin dekar kavun örtü altı ekimini gerçekleştirdiler.

Bu yıl verimli Ovamızda Üreticiler tarafından 85 bin dekar alanda yazlık ürünü dikimi gerçekleştirildi.

Bunların 30 bin dekar Kapya Salçalık kırmızı biber, 13 bin dekar karpuz, 11 bin dekar kavun ekimi yer alırken diğerlerini de domates, acı – tatlı biber, patlıcan, dolmalık biber, salatalık ve diğer yaz ürünleri yer aldı. İnşallah ovamızda ve ülkemizde üreticiler adına güzel bereketli kazançlı yıl geçer temennisinde bulundu.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER