banner1028

Alaçam'da İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması Yapıldı

Alaçam'da İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışması tertip edildi.

Alaçam'da İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması Yapıldı

Alaçam'da İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışması tertip edildi.

13 Öğrencinin katıldığı İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışmasında Alaçam Anadolu İmam Hatip Lisesi 10. Sınıf öğrencisi Elif Rana Kaya birinciliği elde etti.

İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü çerçevesinde düzenlenen İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışması Alaçam Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda yapıldı.

“Gönülden Dile Gelen İstiklal Marşımız” adıyla düzenlenen yarışmaya, Alaçam Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri arasında yapıldı. Okul idareci, öğretmen ve velilerinin de katıldığı yarışma sonucunda jüri tarafından ilk dörde giren öğrenciler belirlendi. Yarışmada başarı gösteren öğrencilere ödülleri okul öğretmenleri tarafından takdim edildi.

Program sunuculuğunu Okul Edebiyat öğretmeni Muhammet Çelik tarafından yapıldı.

Okul Müdürü Adem Çavuş konu hakkında şu ifadeleri kullandı.

Çavuş; “Bir milleti millet yapan özelliklerin tamamına ortak değerler denir. Milli marşlarda her toplumun kendine ait olan ortak değerlerinden biridir. Bayrak ve vatan sevgisinin bir tezahürü olan milli marşlar, milli duyguların en güzel ifade edildiği mısralardır.

İşte, İstiklal Marşı'mızda bizleri her okuduğumuzda yeniden heyecanlandırmakta, milli duygularımıza tercüman olmaktadır.

Bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal Marşı, Türk milletinin en buhranlı dönemlerinde Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milli marşımız olarak kabul edilmiştir.

Türk milletinin işgalci kuvvetlere karşı verdiği mücadeleye rehber olan İstiklal Marşı'nın her bir satırı büyük bir anlam ve öneme sahiptir. Özünde, vatan, bayrak ve millet sevgisi ön plana çıkmakta, bağımsızlığımızın her ne pahasına olursa olsun mutlaka elde edileceği ifade edilmektedir. Kahramanlık ve inanç duygularının en güzel şekilde işlendiği İstiklal Marşı, taşıdığı anlam sayesinde milletinin duygu ve düşüncelerine tercüman olan, gerek şiir gerekse ezgisi ile dünyada bir eşi ve benzeri daha bulunmayan eşsiz bir milli marştır.

Bu yüzden hepimiz, İstiklal Marşı'mızı hem şiir hem de taşıdığı anlam ile en güzel şekilde öğrendiğimiz takdirde, vatanımızın, ecdadımız tarafından düşman elinden kurtarılarak, nasıl bağımsızlığına kavuşturulduğunu daha iyi anlar, vatanımıza, bayrağımıza ve bağımsızlığımıza olan sevgi ve bağlılığımızı daha üst seviyelere çıkarmış oluruz”. dedi.

Okul Müdürü Adem Çavuş, yarışmada birinci olan Elif Rana Kaya, ikinci olan Canan Keskin üçüncü olan Zehranur Türk ve dördüncü olan Kadir Çavuş'u hediyelerini taktim ederken, başarılarının devamını diledi.

Programda emeği geçen öğretmenler Muhammet Çelik, Nilay Ovalı, Esra Derebey ve Rıdvan Çalışkan’a teşekkür etti.

Haber Merkezi

Hasan Eren

banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER