banner1020
banner978

3. Sulak Alanlar Kongresi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) tarafından düzenlenen “3. Sulak Alanlar Kongresi” başladı.OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan kongreye...

3. Sulak Alanlar Kongresi
HABERİN GALERİSİ
3. Sulak Alanlar Kongresi

3. Sulak Alanlar Kongresi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) tarafından düzenlenen “3. Sulak Alanlar Kongresi” başladı.


OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan kongreye Vali Yardımcısı Mehmet Ali Karatekeli, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, Bafra Kaymakamı Ali Katırcı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan Şara, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, rektör yardımcıları, farklı üniversitelerden öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan 3. Sulak Alanlar Kongresi Başkanı Prof. Dr. Ali Kemal Ayan, “Kızılırmak ve Yeşilırmak’a sahip Samsun’da yapıyoruz. Ülkemizdeki sulak alanlarla ilgili bilgiyi artırmak istiyoruz. Sulak alanlar konusunda çalışma yapan tüm insanları bir araya getirmek istiyoruz. Kızılırmak Deltası’nı tanıtıp yaşatmak da bir diğer amacımızdır. Ana temamız doğa bilim ve insan ilişkileridir. Kongremizde, sunulu 78, poster 62 olmak üzere 140 makale sunulacaktır. Katılımınız için çok teşekkür ederim” dedi.

Kongrenin amacı hakkında bilgi veren Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Emin Karaman, “Bu kongreyle, bilim adamlarımızla saha çalışanlarının yanı sıra kamu kurum ve kuruluş temsilcilerini ve özellikle Kızılırmak Deltası’nda bulunan sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirerek, sulak alanlar hakkında en yeni bilgi ve bulguları paylaşmayı hedefledik. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, başarılı bir kongre olmasını diliyorum” diye konuştu.

Kızılırmak Deltası’nın Türkiye ve Samsun için büyük bir zenginlik olduğunu belirten OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, “Kurumlar arası ortak bir çalışma olmasının yanında kongrenin bir diğer özelliği, multidisipliner olmasıdır. İhtiyaç duyduğumuz şeyde bu çalışmaların multidisipliner olmasıdır. Kongrenin logosunu da çok beğendim. İnsanoğlu güdüleri ve genetik davranışları dışında bilgi üretip biriktirmeye başladığında kendini tabiattan ayırdı ve sonra tabiata tahakküm etmeye başladı. ‘Dünya yok oluyor’ cümlesinin sebebi de yine insanoğludur. Tabiatın yok olduğunu fark ettiğinde de insanoğlu tabiatı düşündüğünden değil de çocuklarımız tabiatsız kalmasın diye tekrar bir özen içine girdi. Hırsımıza gem vurmaz ve en son limite varmaya çalışırsak bugün korumaya çalıştığımız doğayı bir daha bulamayız. Kızılırmak Deltası ülkemizin ve şehrimizin çok büyük bir zenginliğidir. Üniversitemizde bu konuda çalışan bütün hocalarımıza teşekkür ediyorum. Katılımlarınız için teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin doğa koruma konusunda tüm uluslar arası sözleşmelere taraf olduğunu ifade eden Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Sabri Kiriş, “Bildiğiniz gibi sanayileşen dünyamız büyük çevre tahribatlarıyla karşı karşıya kaldı ve bunların bir kısmı geri dönüşü olmayacak şekilde oldu. Ülkemiz doğa koruma konularında tüm uluslararası sözleşmelere taraftır. Sulak alanlar büyük önem taşımalarının yanı sıra, ülke ekonomisine çok katkı sağlayan alanlardır. Sulak alanların korunması ve gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde iletilebilmesi için bizlere büyük sorumluluk yüklenmektedir. Ülkemiz, sulak alanlar bakımından Avrupa ve Orta Doğu’nun en önemli alanlarından biridir. Uluslararası öneme sahip 135 sulak alanımız vardır” ifadelerini kullandı.

Korunması gelenlerin başında sulan alanların geldiğini vurgulayan Vali Yardımcısı Mehmet Ali Karatekeli ise şunları kaydetti: “Ancak çevreyi bir bütün olarak düşünmek gerekir. Birini korumaya çalışırken diğerlerini ihmal edersek sonunda hiçbirini koruyamadığımızı anlarız. Sanayileşirken çevreyi koruyabileceğimizi düşünüyorum. Yapılması gereken tek şey, sanayi yatırımlarıyla çevre koruma faaliyetlerinin eş zamanlı yapılmasıdır. Birbirinin hasımı gibi görünen bu ki sektörü hısım haline getirebiliriz. Başarılı bir kongre olmasını diliyorum.”

Üç gün sürecek olan kongrenin açılış töreni, plaket törenin ardından hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2013, 15:30
banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER