banner1028

19 Mayıs İlçesinde Sıfır Atık Seferberliği

Sıfır atık projesine tam destek veren 19 Mayıs Belediyesi, atıkların dönüştürülmesi ve israfın önlenmesi amacıyla Belediye Binası yanında geçici sıfır atık toplama merkezi kurdu.

19 Mayıs İlçesinde Sıfır Atık Seferberliği

Sıfır atık projesine tam destek veren 19 Mayıs Belediyesi, atıkların dönüştürülmesi ve israfın önlenmesi amacıyla Belediye Binası yanında geçici sıfır atık toplama merkezi kurdu.

Geçici depolamalarının yapılması, geri dönüşüm tesisine nakledilmeleri ve Belediye personelinin geri dönüşüm bilincini artırmaya yönelik eğitimlerin önemine değinen Belediye Başkanı Osman Topaloğlu;’’ Belediyemizde ve Kaymakamlık binamızda kat planlarına uygun olarak sıfır atık üniteleri ve bilgilendirme afişleri yerleştirdik. İlçe genelinde nüfusun yoğun olduğu market vb. ticarethanelerin bulunduğu noktalarda toplam 25 adet ambalaj atığı geri dönüşüm sepeti yerleştirdik. Hizmet binamızda her odaya kâğıt toplama ünitesi konulmuş, ayrıca pil atıklar için her odaya atık pil kutusu konulmuştur. 2019 yılında, 610 kg kâğıt atık, 255 kg plastik atık,105 kg cam atık,120kg metal atık,120 kg organik atık,1500 kg bahçe atığı sıfır atık kapsamında hizmet binamızda toplanarak ve lisanslı firmaya teslim edilmiştir.

Ayrıca okullarımızda sıfır atık konusunda eğitimler verilmiş olup, bu kapsamda düzenlediğimiz atık pil toplama yarışması sonucunda bir okulumuza masa tenisi hediye ettik. Ayrıca ilk üç okulumuza da bahçelerine açık alan satranç grubu yapacağız. İlçemizdeki resmi kurumlarımızın hepsine sıfır atık konulu eğitimler verilerek hizmet binalarına toplam 80 adet atık ünitesi temin edilmiştir. İlçe genelinde 2019 yılında 825.500 kg karışık ambalaj, 14.333.000 kg organik atık, 150.000kg bahçe atığı, 810 kg atık pil toplanmıştır. ‘’dedi.

Başkan Topaloğlu; “Sıfır Atık Projesi kapsamında tüm sorumluluklarımızı yerine getirdiğimiz için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, Belediyemize 13.02.2020 tarihi itibariyle SIFIR ATIK BELGESİ VERİLMİŞTİR. Ambalaj atıkları çöp değildir. Kâğıt, karton, plastik, cam ve metal atıklarınızı evsel atıklarından ayrı olarak hazırlanan geri dönüşüm konteynerlerine atarak sizler de geleceğe katkı sağlayın.” dedi.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER