banner978

‘Şehrimizin Üniversitesi ile Gurur Duyuyorum’

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi akademik yılı açılış törenine katıldı.

‘Şehrimizin Üniversitesi ile Gurur Duyuyorum’

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi akademik yılı açılış törenine katıldı.

 

Törende öğretim üyeleri ve öğrencilere hitap eden Başkan Yılmaz, 19 Mayıs Üniversitesinin Samsun’un göz nuru olduğunu dile getirerek, “OMÜ büyük bir potansiyel. 40. Yıl ne güzel bir tekerrür. 40 yıllık üniversite olduk artık. Allah nice 40 yıllar nasip etsin. Hani o batıdaki 200 yıllık üniversiteler diyorlar ya bize de onu nasip eder inşallah. Biz o günleri göremezsek de o günleri bu şehre görmeyi nasip etsin. Bu üniversite, şehri etkiledi.  Şehir de üniversiteyi etkiledi. Tıpkı insan şehir ilişkisi gibi” dedi.

 

Hangi şehirde üniversite okunursa o şehrin donanımlarının insanları etkilediğini ifade eden Başkan Yılmaz, sözlerine şu şekilde devam etti : “Şehir üniversiteyi üniversite de şehri etkileyerek bizleri hayata hazırlıyor. Ben şehrimizin üniversitesi ile gurur duyuyorum. Bizler şehri bu üniversiteye yakışır bir hale getirmeye çalışıyoruz. Ama şehri değiştirmek şehri yeniden modifiye etmek çok kolay iş değil. İnsanların tırnakları ile kazandıkları evleri bu şehre yeniden yakışır hale getirmek için yıkıp yeniden yapmak kolay olmuyor. En yakın örneği Saathane Meydanı. Teneke mahallesini yıkarak tarihi dokuyu ortaya çıkarmakda verdiğimiz  mücadeleyi hepiniz yakından biliyorsunuz. Üniversitemizin hep üzerimizde baskısı var. Biz bilimsel kongrelerimizi yapamıyoruz. Üniversite demek kongre demek. Kongre demek de turizm alt yapısına uygun otel ve konaklama tesisleri demektir. Ne olur başkanım bu şehirdeki konaklama ve otel alt yapısını tamamlayın bir an önce diyen üniversite hocalarımızın baskısı ile oluşmuştur bazı otellerimiz.  Ne olur üniversiteler arası organize edilecek kongrelerin şehrimizde yapılması konusunda sizler de ön ayak olun.”

 

Akademik Yıl açılış törenine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyük Şehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Hüseyin Akan, Kurum Müdürleri, Öğretim Görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2015, 16:46

Hasan Eren

banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER