banner1014

Samsun’da “Kanserde Farkındalık Semineri” Düzenlendi

Samsu'da Dünya Kanser Günü nedeniyle dünyada milyonlarca ölüme sebebiyet veren, bununla birlikte pek çoğunun önlenebilir olduğu kanser hastalığına karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla Şehit Ömer Halis Demir Çok Amaçlı Toplantı Salonunda “Kanserde Farkındalık Semineri” düzenlendi.

Samsun’da “Kanserde Farkındalık Semineri” Düzenlendi

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ve Samsun Büyükşehir Belediye işbirliğiyle Dünya Kanser Günü nedeniyle dünyada milyonlarca ölüme sebebiyet veren, bununla birlikte pek çoğunun önlenebilir olduğu kanser hastalığına karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla Şehit Ömer Halis Demir Çok Amaçlı Toplantı Salonunda “Kanserde Farkındalık Semineri” düzenlendi.

Büyükşehir Belediye çalışanları ve belediye halk eğitim merkezi eğiticileriyle kursiyerlerinden oluşan yaklaşık 550 kişilik bir dinleyici grubunun katılımıyla gerçekleştirilen seminerin açılış konuşmasını Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Hatice Öz gerçekleştirdi.

Etkinliğin seminer bölümünde Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi Hekimi Dr. Elif Özkaya tarafından katılımcılara kanser, kanserde erken teşhisin önemi, Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Kanser Tarama Programları, bu programlara nasıl başvurulacağı, kansere karşı sağlıklı yaşam davranışıyla alınabilecek önlemler hakkında bilgi verildi.

Seminerin son bölümünde kanser tanısı almış sağlık çalışanları Ebe Ayşe Horasan Çetintaş ve Emekli Hemşire Belma Kesim Uygun’un kanserle tanışma süreçleri ve süreç içinde yaşadıklarını anlattıkları bölüm salonda duygusal anlar yaşanmasına neden oldu.

Seminer bitiminde kanser tedavisinde erken teşhis sayesinde başarılı olmuş kişilerin duygularının yansıtıldığı bir portre fotoğrafları sergisinin de katılımcılar tarafından ziyaret edildiği etkinliğe Sağlık İl Müdürü Dr.Öğr.Üyesi Muhammet Ali Oruç, Büyükşehir Belediyesi Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürü Selim Yazıcı, Kadın Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Ayhan Ergün de katıldı.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2020, 11:25

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER