banner1014

Samsun Yeşilay’dan Uyuşturucu Bağımlılığı İle Topyekün Mücadele Çağrısı

Yeşilay Samsun Şube Başkanlığı görevini yürüten Dr. Öğr.Üyesi Muhammet Ali ORUÇ Yeşilay’ın 100’üncü yılında da uyuşturucu bağımlılığı ile mücadelenin kesintisiz çok boyutlu sürdürdüğünü vurguladı.

Samsun Yeşilay’dan Uyuşturucu Bağımlılığı İle Topyekün Mücadele Çağrısı

1920 yılında faaliyete başlayan Yeşilay, insan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan, milli ve ahlaki değerleri gözeterek bağımlılıklarla mücadele eden; ulusal ve uluslararası düzeyde önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşudur.

Alkol bağımlılığıyla mücadele hedefiyle kurulmuş; kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın tüzüğüne yeni çalışma alanları eklenmiştir. Alkolden sonra sigara, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı mücadele alanlarına dahil olmuştur.

2020 yılı Şubat ayıdan itibaren Yeşilay Samsun Şube Başkanlığı görevini yürüten Dr. Öğr.Üyesi Muhammet Ali ORUÇ Yeşilay’ın 100’üncü yılında da uyuşturucu bağımlılığı ile mücadelenin kesintisiz çok boyutlu sürdürdüğünü vurgulayarak şunları söyledi:

“Uyuşturucu maddelerin kullanımı, insanlarda fiziksel, ruhsal ve davranışsal olarak olumsuz değişikliklere ve ölümcül sonuçlara sebep oluyor. Yeşilay olarak bu olumsuz sonuçların önüne geçmek için çalışıyor; özellikle gençlerimizin bağımlılıklardan uzak, sağlıklı bir yaşam sürmesi için pek çok faaliyet gerçekleştiriyoruz.

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı ve Okulda Bağımlılığa Müdahale programları ile bağımlılıkların oluşmadan önlenmesi yanında düzenlenen yarışma ve etkinliklerle farklı açılardan bağımlılık konusuna dikkat çekerek hem gençlerimizin hem de toplumun bilinç kazanmasını hedefliyoruz.

Yeşilay Samsun Şube Başkanlığı olarak bağımlılara ve yakınlarına ücretsiz psikolojik danışmanlık ve rehabilitasyon desteği vermek hedefiyle kurduğumuz Samsun YEDAM’ı (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) çok yakında faaliyete geçireceğiz.

Bağımlılığı bulunan danışanlara ve yakınlarına ücretsiz hizmet verecek olan Samsun YEDAM bağımlılık alanında uzman psikologlardan oluşan ekibi, uyuşturucunun yanı sıra; sigara, alkol ve internet bağımlılığı ile ilgili sorunlar yaşayan kişilere psikolojik ve sosyal destek sağlayarak yeniden hayata kazandırılmaları için yardımcı olacak.

Aynı zamanda aile ve yakınlarına da destek vererek bozulan yaşam düzeninin onarılmasını ve ilişkilerin sağlıklı devam etmesini destekleyecek.

Ülke genelinde YEDAM’lara 444 79 75 numaralı Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattı'ndan ulaşılarak destek alabilirsiniz.

“Yeni yüzyılın Yeşilay”ı olarak, 100. yaşımızda Samsun Yeşilay Şubesi olarakta “Nice Sağlıklı Nesillere” sloganımız çalışanlarımız ve gönüllülerimiz ile yürüttüğümüz çalışmaların ilimizdeki kamu kurumları, üniversiteler, sivil toplum örgütleri ve kamuoyunun sahiplenmesi ve desteğiyle daha da başarılı olacağına inanıyoruz. Herkesi bu konuda bilinçli olmaya ve bağımlılıklarla mücadeleye çağırıyoruz.”

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER