banner1014

Samsun'da 2022 Yılında 117 Bin Kanser Taraması Gerçekleştirildi

Samsun İl Sağlık Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç; Samsun’da 2022 yılında yürütülen kanser tarama, eğitim ve farkındalık çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Samsun'da 2022 Yılında 117 Bin Kanser Taraması Gerçekleştirildi

Samsun İl Sağlık Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç; Samsun’da 2022 yılında yürütülen kanser tarama, eğitim ve farkındalık çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç şunları söyledi: “Kanserde erken teşhis ve tedavinin önemi çok büyük. Biz de Sağlık Müdürlüğü olarak yürüttüğümüz çalışmalarla daha çok vatandaşımıza erken teşhis imkânı sunarak onları olası kanser riskinden korumak için hem il merkezimizde hem de kırsal noktalarımızda etkin bir çalışma yürütüyoruz.

Ücretsiz olarak Sağlık Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülen bu çalışmalarda Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezlerimiz (KETEM), İlçe Sağlık Müdürlüklerimiz, Toplum Sağlığı Merkezlerimiz, Sağlıklı Hayat Merkezlerimiz, Aile Hekimliği Birimlerimiz önemli bir rol üstleniyor.

Bu çalışmalar çerçevesinde il genelinde kamu / özel tüm sağlık tesislerimizde 2022 yılında 40 – 69 yaş arası 55 bin kadınımıza meme kanseri taraması; 30 – 65 yaş arası 30 bin kadınımıza serviks kanseri taraması; 50 – 70 yaş arası 32 bin vatandaşımıza ise kolorektal kanser taraması olmak üzere toplam 117 bin kişinin vatandaşımızın kanser taramalarının tamamladık.

Bu taramalar sonucunda tarama işlemleri Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımıza bağlı tesislerde yapılan 50 bin Samsunlunun, 3.175’inin sonuçları kanser şüphesi taşıdığı için bir üst basamak sağlık kuruluşlarımıza yönlendirilmiştir.

Veriler bize yaklaşık ortalama %6 düzeyinde tarama sonrası kanseri riski ortaya çıktığını göstermektedir. Bu da ilimizin tamamında yapılan 117 bin taramada yaklaşık 7 bin kişinin kanser riski şüphesiyle ileri tetkik için hastanelerimize yönlendirildiğini göstermektedir.

Bu rakam bile kanser taramalarının kanserin erken teşhisinde önemini bir kez daha göstermektedir.

Kanser farkındalık çalışmalarımız sadece taramalarla sınırlı kalmamış, halka yönelik yapılan bilgilendirme çalışmaları çerçevesinde 25 binin üzerinde vatandaşımıza kanser ve kanser taramaları hakkında bilgi verilmiş, Mobil Kanser Tarama aracımızla merkeze uzak noktalarda bulunan vatandaşlarımıza aracımız gönderilerek, taramalar yerinde yapılmıştır.

Özellikle il ve ilçe merkezine uzak yerlerde yaşayan vatandaşlarımızın kanser tarama hizmetlerinden mahrum kalmamaları için planlanan Mobil Kanser Tarama çalışmasından faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın bir telefonla Aile Hekimlerimize, İlçe Sağlık Müdürlerimize ve İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimimize ulaşarak, evlerine en yakın yerde taramalarını yaptırabilirler.

Bu çalışmalarda amacımız erken teşhisle birçok kanser türünün önüne geçilebileceği bilincini tüm halkımıza aktarmak, olabildiğince çok risk grubundaki insanımıza ulaşarak, hayati bir riskle karşılaşmalarını önlemek için kanser taramaları yapmaktır.

Ücretsiz olarak Sağlık Bakanlığımız tarafından sunulan bu hizmete vatandaşlarımız ilimizde KETEM’lerimiz, Sağlıklı Hayat Merkezlerimiz, Aile Sağlığı Merkezlerimiz ve İlçe Sağlık Müdürlüklerimizde kolaylıkla ulaşabilirler.

Bu vesileyle vatandaşlarımıza kanserden değil geç kalmaktan korkmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor, tüm risk grubundaki vatandaşlarımızı taramalarını yaptırmak üzere merkezlerimize davet ediyoruz”

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER