banner1014

“Parmaklar Nefes Alsın” Protokol İmzalandı

Samsun Valiliği himayesinde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle yürütülecek olan ‘Parmaklar Nefes Alsın’ projesinin protokol imza töreni Samsun Cerrahi El Aletleri ve Sağlık Müzesinde yapıldı.

“Parmaklar Nefes Alsın” Protokol İmzalandı

Samsun Valiliği himayesinde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle yürütülecek olan ‘Parmaklar Nefes Alsın’ projesinin protokol imza töreni Samsun Cerrahi El Aletleri ve Sağlık Müzesinde yapıldı.

Tören öncesi, parmaktan şeker ölçümü yerine sensör cihazı kullanmak isteyen miniklerimizin yaşadığı zorlukları, beklentilerini ve duygularını ifade ettikleri resimlerin yer aldığı sergiyi gezen Samsun Valisi Dağlı, her yaşta ortaya çıkabilmekle birlikte 8-15 yaş arasında başlama sıklığı oldukça yüksek olan Tip 1 Diyabet hastalığının günümüzde birçok kişide görülebilen önemli bir sağlık sorunu olduğunu ve özellikle bu hastalıkla mücadele eden okul çağındaki çocuklarımızın eğitim hayatlarını kolaylaştırmak için böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini ifade ederek, “Bu hastalıkla mücadele eden çocuklarımızın yaşadığı en önemli sorunun gün içinde ve uykuda pek çok kez kan şekeri ölçümü için parmak uçlarının delinmesidir. Tip 1 Diyabet tanılı öğrencilerimizin bu sorununun çözümü için bu yıl içerisinde diyabet hastası 193 öğrencimizin 100’üne ASKON ve MÜSİAD Samsun Şubelerinin desteğiyle koldan sürekli kan şekeri ölçüm sensörü/cihazı alınması ve 19 okulumuza bu çocuklarımızın ilaçlarının muhafazası için büro tipi buzdolabı temin edilmesini hedefliyoruz. Bu vesileyle İl Sağlık Müdürlüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile ASKON Samsun Şube Başkanlığı, MÜSİAD Samsun Şube Başkanlığı, yönetim kurulu üyeleri ve Karadeniz Diyabet Derneğine diyabet hastası öğrencilerimizin eğitim hayatının kolaylaştırılması anlamında büyük bir önem arz eden bu proje ve resim sergisine katkılarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç,  İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, ASKON Samsun Şube Başkanı Ahmet Alp Doğru ve MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Hasan Tahsin Şengül tarafından imzalanan protokolle başlatılan proje kapsamında bu yıl içinde şeker hastası 193 öğrencimizin 100’ üne koldan sürekli kan şekeri ölçüm sensörü / cihazı alınması ve 19 okulumuza bu çocuklarımızın ilaçlarının muhafazası için büro tipi buzdolabı temin edilmesi hedefleniyor.

İmza töreni öncesi Tip 1 Diyabet Hastası çocuklarımızın yaşadığı zorlukları ve beklentilerini anlattıkları resim sergisini gezen Samsun Valisi Dağlı, resimler hakkında Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç 'tan bilgi aldı.

Tip 1 Diyabet hastası çocuklarımızın resimleri bir hafta boyunca Cerrahi El Aletleri ve Sağlık Müzesinde sergilenmeye devam edecek.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER