banner1014

Muhammet Ali Oruç; Koronavirüse Tekrar Geri Dönüş Fırsatı Vermeyin

Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Hedef nüfusa oranla birinci doz aşısını yaptırma hakkına sahipken, henüz aşısını yaptırmayan kişi oranımız %28,42 düzeyinde” dedi.

Muhammet Ali Oruç; Koronavirüse Tekrar Geri Dönüş Fırsatı Vermeyin

Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Hedef nüfusa oranla birinci doz aşısını yaptırma hakkına sahipken, henüz aşısını yaptırmayan kişi oranımız %28,42 düzeyinde” dedi.

Samsun’da Sağlık Bakanlığının koordinasyonunda sürdürülen Covid 19 aşı uygulaması hakkında bilgi veren Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç şunları söyledi:

“İlimizde Sağlık Bakanlığımızın belirlediği aşı uygulanacak grup sıralamasına göre Covid 19 aşı çalışmamızı sürdürüyoruz. Şu ana kadar 565 bin doz aşı uygulamasını gerçekleştirdik. 400’ün üzerinde aşı noktasında özel / kamu hastanesi, aile sağlığı merkezi, ilçe sağlık müdürlüğü, toplum sağlığı merkezi ayrımı olmadan aşı çalışmamızı sürdürüyoruz.

Ancak verilere baktığımızda aşı randevu oranlarımızın istediğimiz düzeyde olmadığını ve aşı randevu kapasite kullanım oranının bazı günlerde %20, bazı günlerde %40-50 düzeylerine kadar düştüğünü görüyoruz.

Hedef nüfusa oranla birinci doz aşısını yaptırma hakkına sahipken, henüz aşısını yaptırmayan kişi oranımız %28,42 düzeyinde. Bu da aşı sırası gelmiş ama henüz aşısını yaptırmamış yaklaşık 127 bin vatandaşımız olduğu anlamına geliyor.

İlimizde Samsun Valimiz Sayın Doç.Dr. Zülkif Dağlı’nın talimatıyla muhtarlar, imamlar ve kamu görevlilerimizin desteğiyle oluşturulan 100’ün üzerinde aşı ikna ekibimiz, aşı sırası gelmiş ama henüz aşısını yaptırmamış insanlarımıza ulaşarak onları ikna etmeye aşılarını tamamlamaya çalışıyorlar.

Ramazan bayramından bugüne kadar Samsun genelinde 8 bin civarı vatandaşımıza ulaştık, onları bilgilendirerek ikna ettik ve aşılarını tamamladık. Ama bu sayı kesinlikle Samsun için yeterli değil.

Halkımızda hala aşı konusunda biraz daha bekleyeyim, aşımı sonra yaptırırım şeklinde bir duygu hâkim. Özellikle yaş grubu düştükçe, ben kendimi iyi hissediyorum, bana bir şey olmaz, aşı olmama gerek yok gibi bir yaklaşımla da karşılaşıyoruz. Randevu sayısının istenen düzeye çıkmamasında maalesef bu yaklaşımlar etkili oluyor.

Buradan halkımıza çağrıda bulunmak istiyorum.

Değerli Samsunlular,

Koronavirüsü yenmek için aşının gücüne; aşının gücünü kullanabilmek için de sizin aşı konusundaki güçlü desteğinize ihtiyacımız var.

Tereddüt etmeyin. Ertelemeyin. Bugünün işini yarına bırakmayın.

İlimizde Sinovac ve Biontech aşıları yapılıyor. Zaman zaman aşılama sürecinde açılan randevularda farklılık oluşabilmekte. Bu nedenle Sinovac aşısı mı Biontech aşısı mı yaptırsam diye düşünmeyin. Lütfen hangi aşının randevusu uygunsa, birini seçip, randevunuzu oluşturarak aşınızı yaptırın. Aşı yaptırma konusundaki erteleme ya da tereddüt, koronavirüsün hayatımızı bir süre daha kontrol altında tutup, kısıtlamasından başka bir şeye neden olmayacaktır.

Buna izin vermeyin.

Aşınızı yaptırın, hayatınızı koronavirüsten geri alın. Koronavirüse tekrar geri dönüş fırsatı vermeyin.”

Haber Merkezi

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER