banner1028

Muhammet Ali Oruç: Covid 19’un Artık Sonuna Geldik

Samsundaki pandemi sürecinin son durumu ve vaka sayıları hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç açıklamalarda bulundu.

Muhammet Ali Oruç: Covid 19’un Artık Sonuna Geldik

Samsundaki pandemi sürecinin son durumu ve vaka sayıları hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç açıklamalarda bulundu.

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç “Ülke ve şehir gündemimizi yaklaşık iki yıldır işgal eden Covid 19 pandemisine karşı Samsun Valimiz Doç. Dr. Zülkif Dağlı koordinasyonunda, Sağlık Müdürlüğü ekiplerimizle etkin bir filyasyon ve aşı çalışması yürüttük.

İkil yıllık bu zorlu süreçte Covid 19, 400 bin Samsunlunun hayatına temas etti, neredeyse ilimizdeki her 3 kişiden biri bu hastalıkla tanışmak zorunda kaldı.

İnsanlarımızı koruma adına aşı uygulama ekiplerimiz tarafından şehrimizde 2 milyon 600 bin doz aşı yapıldı. 950 bin vatandaşımız iki doz aşısını yaptırarak Samsunu aşının koruyucu etkisi altına almamızda bize yardımcı oldu.

Bu ortak tavrın sonucunda, İki aylık süre zarfında vaka insidans hızımız yüz binde 1600’lerden yüz binde 30’lara kadar geriledi. Günlük vaka sayımız 3 binlerden, 40’lara kadar düştü. Dün itibariyle ilimizdeki tüm yoğun bakımlarımızda sadece 20 korona hastamız kalırken, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanemizde bugün itibariyle Covid 19 tanılı yoğun bakım hastamız kalmadı. Yine dün itibariyle Havza, Lâdik ilçelerimizde tek pozitif vaka bile görülmezken, Vezirköprü ve Ayvacık ilçelerimizde sadece birer vaka tespit edildi.

Bu verilere baktığımızda, karanlık tablonun şehrimiz için geride kaldığını, artık Samsun olarak Covidin sonuna geldiğimizi görüyoruz.

Covid 19’a karşı toplum olarak, elbirliğiyle sürdürdüğümüz büyük mücadelede, aşının bize kattığı güçle, bu noktanın çok yakınındayız. Bağışıklık düzeyimiz istenen seviyeye geldi. Samsunun artık aşının koruyucu gücü altında olduğunu söyleyebiliriz. Bu mücadelede son adımlarımızı atmamızın, kişisel önlemlerimize bir süre daha dikkat ederek, Covidi şehrimizin, insanlarımızın gündeminden çıkarmamızın zamanı geldi. 

Her gün hastanelerimizden gelen verileri titizlikle takip ediyor ve Covid hastamızın kalmadığı günleri duyuracağımız günü sabırsızlıkla bekliyoruz. İnşallah Ramazan bayramına kadar bu noktaya geleceğiz. Herkesin huzur içinde birbirini göreceği ve özlem gidereceği günler artık çok yakın” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER