banner1014

Kanserden Korunmak İçin Kendinizi Önemseyin, İhmal Etmeyin

Kanserde erken tanı ve teşhisin ne kadar önemli olduğu bir kez daha kanıtlandı.

Kanserden Korunmak İçin Kendinizi Önemseyin, İhmal Etmeyin

Kanserde erken tanı ve teşhisin ne kadar önemli olduğu bir kez daha kanıtlandı. Erken dönemde mide kanseri teşhisi konulan Cemal Kol, Büyük Anadolu Hastaneleri'nde yapılan başarılı ameliyat ile sağlığına kavuştu.

Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özlem Karaca Ocak, erken dönemde fark edilen mide kanseri hastası Cemal Kol'u yapılan ameliyatın ardından odasında ziyaret etti.

Dr. Özlem Karaca Ocak yapılan ameliyat hakkında bilgi verdi, hastası Cemal Bey ise yaşadıklarını anlattı.

ERKEN TEŞHİSTE ENDOSKOPİ'NİN ÖNEMİ

Hastası Cemal beyin kendisine mide ve bağırsak şikayetleri ile başvurduğunu dile getiren Op. Dr. Özlem Karaca Ocak, "Hastamız daha önceleri bağırsağı ile sorunlar yaşamış yaptırdığı muayene sonrası düzelme kaydetmiş. Fakat daha sonraları yaşadığı sağlık sorunlarını yine bu rahatsızlığına bağlamış. Karın ve mide ağrısı ile bize başvurduğunda kendisine yaşı da geri olarak endoskopi uyguladık. Bu uygulama kanser gibi bazı önemli sağlık sorunlarının erken teşhisinde kullanılmaktadır.

MİDESİNDE YARA ÇIKTI

Yine kendisine bağırsak ile ilgili yakınmalar ya da bulguların incelenmesinde kolon ve rektum kanseri taramasında kullanılan Kolonoskopi yaptık. Yine yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağının içinin direkt olarak ışık ve kamera yardımıyla gözle incelemek için gastroskopi uyguladık. Hastamızın midesinde yaklaşık 3 cm ebatında yara tespit ettik ve biyopsi yapılmak üzere parça aldık. Yaranın kötü huylu olduğunu tespit ettikten sonra hastamıza tedavi süreci hakkında bilgi verdik. Ameliyat olması gerektiğini bu aşamadayken hastalıktan kurtulabileceğini aktardık. Kendisinin de onayı ile başarılı bir operasyon gerçekleştirdik. Midesi alındı, ince bağırsaktan mide yapıldı ve bu arada mideyi tamamen saran lenf bezlerinden ve yaradan kurtulmuş oldu. Şuan sağlık durumu gayet iyi. Her zaman ifade ediyoruz özellikle kanser vakalarında erken teşhis ve tedavi hayat kurtarmaktadır. Kendinizi ihmal etmeyin, önemseyin, doktor kontrollerinizi sakın ertelemeyin" dedi.

SAĞLIĞINA KAVUŞTU

Kendisini uzun zamandan sonra sağlıklı hissettiğini dile getiren Cemal Kol ise, "Mide şikayetlerim üzerine doktorum Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özlem Karaca Ocak'a başvurdum. Yapılan muayene sonrası mide kanseri teşhisi konuldu. Başta çok endişelendim fakat doktorumuzun moral veren sözleri beni rahatlattı. Erken dönemde geldiğim için yapılacak olan operasyon ile yeniden sağlığıma kavuşacağımı belirtti. Doktoruma ve ekibine güvendim ve ameliyat olmaya karar verdim. Başarılı bir operasyon oldu. Sanki hiç ameliyat olmamış gibiyim. Şikayetlerim sona erdi kendimi sağlıklı hissediyorum. Doktorumuzun da verdiği tavsiyelerle inşallah böyle bir sorunla karşı karşı kalmayacağım. Bu anlamda doktorum Özlem hanıma ve ekibine çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER