banner1028

Yazıcı, Suriye İle Türkiye Arasında Ara Bölge Oluşturduklarını Açıkladı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye-Suriye sınırında bulunan Cilvegözü Gümrük Kapısı’nda güvenlik amacıyla yeni önlemlerin alındığını ifade ederek, “Ara bölgede oluşturduğumuz ikinci bir kontrol noktası var. Güvenlik...

Yazıcı, Suriye İle Türkiye Arasında Ara Bölge Oluşturduklarını Açıkladı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye-Suriye sınırında bulunan Cilvegözü Gümrük Kapısı’nda güvenlik amacıyla yeni önlemlerin alındığını ifade ederek, “Ara bölgede oluşturduğumuz ikinci bir kontrol noktası var. Güvenlik önlemi açısından Suriyeli vatandaşlarımızla olan ticari faaliyetlerimizi burada gerçekleştiriyoruz” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu ve beraberindeki heyeti bakanlık binasında kabul etti. Oda Başkanı Zaroğlu ve yönetim kurulu üyelerine yeni görevlerinde başarılar dileyen Bakan Yazıcı, Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi’den Reyhanlı’da geçtiğimiz aylarda yaşanan patlama olayları sonrası kentin ve halkın durumu ile ilgili bilgi aldı.

“Çok yakın geçmişte iki üzücü olay yaşadık. Bu olaylar hepimizi çok üzmüştür. Faillerin yakalanması ve cezalandırılması, Reyhanlı halkının yaralarının sarılması en büyük temennimizdir” diyen Yazıcı, “Tüm bu olumsuzluklara karşın performansımızı arttırarak yolumuza devam etmeliyiz” diye konuştu.

ARA BÖLGEDE TİCARET

Suriye’de yaşanan olaylarla birlikte taşımacılık, nakliye ve ticaretle uğraşan vatandaşların bu süreçten olumsuz yönde etkilendiğini söyleyen Bakan Yazıcı, Türkiye-Suriye sınırında bulunan Cilvegözü Gümrük Kapısı’nda güvenlik amacıyla yeni önlemlerin alındığını ifade etti. Bölgede yapılan sınır ticaretinin ara bölgede yapıldığını, günlük yaklaşık 100 TIR’lık bir eşya alış-verişinin olduğunu söyleyen Yazıcı, “Ara bölgede oluşturduğumuz ikinci bir kontrol noktası var. Güvenlik önlemi açısından Suriyeli vatandaşlarımızla olan ticari faaliyetlerimizi burada gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

TIR takası veya aktarma şeklinde, Türkiye’den getirilen malların ve eşyaların ara bölgede el değiştirmesi suretiyle gerçekleşen ticaretin güvenli bir şekilde yapılması için bu şekilde bir önlem alındığını dile getiren Hayati Yazıcı, “Türk tüccarının can güvenliği bizim için çok önemli. Kamyonuyla Suriye’ye geçen tüccarımızın Suriye’de bir sıkıntıyla karşılaşması sonucunda bunun hesabını vermek çok güç olur. Bu önlemleri almamız ve güvenliğe önem vermemizin sebebi budur” dedi.

Yazıcı, “Yap-İşlet-Devret modeliyle yenilenecek olan ve ihalesi tamamlanan Cilvegözü Kapımız yakında tamamlanacaktır ve Türkiye-Suriye arasındaki ticari faaliyetler daha güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşecektir” ifadesini kullandı.

"KAMU, TİCARETİ KOLAYLAŞTIRMAKLA GÖREVLİDİR"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ticaretin halklar arasında yapılan bir faaliyet olduğunu, devletlerin ticaret yapmadığını ifade etti. Yazıcı, savunma sanayi dışında yapılan alımların tamamının özel sektör tarafından yapıldığını, devletin bu faaliyetlerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için uygun ortamı oluşturmakla görevli, güvenliği sağlamakla yükümlü olduğunu söyledi.

MISIR İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ RO-RO SEFERLERİ

Mısır’a Ro-Ro seferlerinin durdurulduğu şeklindeki haberlerin doğru olmadığına işaret eden Yazıcı, “Mısır ile aramızdaki Ro-Ro taşımacılığının büyük bir kısmı Mersin ve İskenderun Limanları’ndan gerçekleşmektedir. Mersin Limanı’ndan yapılan Ro-Ro seferleri, yurt içi serbest piyasa ekonomisinden kaynaklanan rekabetten dolayı, tamamen tercihen İskenderun Limanı’na kaymış durumda. Bunun haricinde Mısır ile Türkiye arasındaki deniz ticaretinin durduğu veya yavaşladığı ile ilgili söylentiler doğru değildir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER