banner1028

Tutuklu Vekilden Korkmaz'la İlgili Soru Önergesi

Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) tutuklu Van Milletvekili Kemal Aktaş’ın talebi üzerine BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz ile ilgili İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle...

Tutuklu Vekilden Korkmaz'la İlgili Soru Önergesi
Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) tutuklu Van Milletvekili Kemal Aktaş’ın talebi üzerine BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz ile ilgili İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yazılı soru önergesi verdi.

Yazılı bir açıklama yayınlayan Pervin Buldan, “Ali İsmail Korkmaz’ın darp edilmesinden bu yana olayla ilgili yürütmüş olduğunuz bir soruşturma var mıdır? Varsa bu soruşturma ne safhadadır? Olayla ilgili gözaltına alınan ve ifadesine başvurulan şüpheli var mıdır? Eskişehir Valiliğinin basınla paylaşmış olduğu bilgi notunda ve diğer tanık beyanlarında darp olayında polislerin de bulunduğu yönündeki iddiaya istinaden haklarında soruşturma açılan güvenlik görevlisi var mıdır? Varsa kaç kişi hakkında soruşturma açılmıştır? Darp sonucu yaşanan bu ölümlü olayla ilgili olayı gören bir şahsın savcılığa ifade verdiği ve gizli tanık olmak istediği ancak bu talebin kabul edilmediği yönündeki bilgi doğru mudur? Darp olayının yaşandığı Sanayi Sokak’ta kaç adet güvenlik kamerası vardır? Bu kameraların kaçında olayın kayıtlarına rastlanmıştır? Rastlanmamışsa sebebi ile ilgili yürütülen bir çalışma var mıdır? Ölümlü darp olaylarında teşkilatınız sadece güvenlik kamera kayıtlarına göre mi soruşturma yürütmektedir? Değilse başka hangi delil toplama yolları kullanılmaktadır? Bu olayda ne tür delil toplama yollarına başvurulmuştur? Ali İsmail Korkmaz adlı üniversite öğrencisinin yaşadığı darp olayına rağmen sağlık kuruluşunda, ‘Merdivenden düştüm’ yönündeki ilk beyanına sağlık kuruluşlarına başvuran kişileri gözaltına alma uygulamasının yol açtığını düşünüyor musunuz? Son 10 yılda hükümetleriniz döneminde bakanlığınız bünyesinde görev yapan güvenlik güçleri hakkında kaç adet adli suç duyurusunda bulunulmuştur? Bu suç duyuruları sonucunda hangi suçlardan kaç görevli hakkında adli ve idari işlem yapılmıştır?” sorularını yöneltti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER