banner1025
banner978

Tbmm Başkanı, Somali’de Yaralanan Polisleri Ziyaret Etti

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Somali’deki Türk Büyükelçiliği’ne gerçekleştirilen bombalı terör saldırısıyla ilgili, “Türkiye, Afrika’da önemli çabalar gösteriyor, bazılarının ayağına bastığımız anlaşılıyor” dedi.TBMM...

Tbmm Başkanı, Somali’de Yaralanan Polisleri Ziyaret Etti
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Somali’deki Türk Büyükelçiliği’ne gerçekleştirilen bombalı terör saldırısıyla ilgili, “Türkiye, Afrika’da önemli çabalar gösteriyor, bazılarının ayağına bastığımız anlaşılıyor” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Somali’deki Türk Büyükelçiliği’ne gerçekleştiren bombalı saldırıda yaralanan polisleri ziyaret etti. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelen Cemil Çiçek, çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yaralı polisler için “Durumları gayet iyi. Bununla ilgili aldığımız haberler sevindirici” diyen Çiçek, “Türkiye’nin o bölgedeki faaliyetlerinden ve çabalarından rahatsız olar bir kısım güçlerin olduğunu biliyoruz” dedi

Terör saldırısını gerçekleştirilenlerin Türkiye’nin Afrika’ya yönelik açılımlarına engel çıkarmak istediklerine vurgu yapan Çiçek, “Maalesef her zaman olduğu gibi bu defa da terör örgütlerini kullandılar. Terör bir insanlık belasıdır. Çağımızın en büyük vebasıdır. Buna karşı da uluslar arası güç birliği yok. Bir kısım uluslararası güçler bu imkanı bir ülkenin aleyhine rahatlıkla kullanabiliyorlar. Bunun en tipik örneklerinden bir tanesi bu saldırıdır” diye konuştu.

Cahiliye Devri’nde bile İslam dünyasında kan akmadığına dikkat çeken Çiçek, şöyle konuştu:

“Mübarek Ramazan gününde İslam dünyasında hepimizi derinden üzen, yaralayan katliamlar oluyor, saldırılar oluyor. Barış ve esenlik dini bizim dinimiz. Ama barış ve esenlik dinini benimsemiş olan İslam dünyasında bu tip acıların, bu tür saldırıların, bu tip vahşetin yaşanmış olması hepimizin üzerinde uzun uzun düşünmesi gereken bir konu. Burada gerekli dersleri çıkarmamız lazım. İslam tarihinden de biliriz ki, Cahiliye Dönemi’nde bile yılın belli aylarında kan dökülmezdi. Aralarında kan davası olan kabileler bile, ‘Haram Aylar’ olarak ifade edilen aylarda kan dökmezler geçici de olsa bir sükun olabilirdi. Ama maalesef aradan geçen bunca zaman zarfında, bunca asırlara rağmen hala Cahiliye Devri’nin anlayışına bile sahip olmayan bir kısım anlayışlar var. Bunlar kendi halkına silah kullanabiliyor, kendi insanlarına hayırlı mübarek Ramazan iftarında, namaz esnasında katledebiliyor. Ve bu tür terör saldırılarıyla Müslüman kanı akıtmakta bir behiç görmüyor.

Bu tür bir İslam anlayışını biz millet olarak ne geçmişte kabul ettik, ne de bugün kabul ettik. Bizim dinimiz barıştan yanadır, esenlikten yanadır. Allah’tan temenni ediyoruz ki biran evvel dinimizin felsefesine, anlayışına uygun bir hayat, bir anlayış İslam dünyasına hakim olur. Bunu temenni ediyorum. Tekrar yaralı kardeşlerimize de geçmiş olsun diyorum.”

“AFRİKA’DA BAZILARININ AYAĞINA BASTIĞIMIZ ANLAŞILIYOR”

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, açıklamalarının ardandan ise gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Çiçek, bir gazetecinin “Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ‘bugüne kadar böyle bir saldırı olmamıştı’ dedi. Siz bu sözleri nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki soru üzerine şunları kaydetti:

“Türkiye, Afrika’da önemli çabalar gösteriyor, bazılarının ayağına bastığımız anlaşılıyor. Çünkü Türkiye’nin her geçen gün o bölgede etkinliği artıyor. İnsani projelerle, oradaki insanların hayat standartlarını yükseltecek birçok çabayı, gayreti Türkiye birçok yol ve yöntemlerle orada göstermeye çalışıyor. TİKA aracılığıyla da bunu yapıyor, sivil toplum kuruluşları aracılığıyla da bunu yapıyor. Bu tür gelişmelerden rahatsız olan unsurlar her zaman bu türlü terör örgütlerini kiralarlar, onlar üzerinden eylem koymaya çalışırlar. Onun için Türkiye bir defa daha böylesine bir olayla daha karşı karşıya. Onları lanetliyoruz, onlarla bir yere varmak mümkün değil. Türkiye; insan olmanın, insani çabaların gereğini bugüne kadar hep yaptı. Bu hem kültürümüzün gereğidir, hem de bizim devletimizin geleneğidir.”

banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner997

banner954