banner1014

Davutoğlu, Saldırıda Hayatını Kaybeden Itc Başkan Yardımcısı Muhtaroğlu’nun Ailesini Kabul Etti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Türkmen Cephesi Ali Haşim Muhtaroğlu’nun uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyduklarını belirterek, Irak’ta akın kanın durmasının herkesin temennisi olduğunu söyledi.Dışişleri...

Davutoğlu, Saldırıda Hayatını Kaybeden Itc Başkan Yardımcısı Muhtaroğlu’nun Ailesini Kabul Etti
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Türkmen Cephesi Ali Haşim Muhtaroğlu’nun uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyduklarını belirterek, Irak’ta akın kanın durmasının herkesin temennisi olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak’taki düzenlenen sadırı sonucu hayatını kaybeden Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkan Yardımcı Ali Haşim Muhtaroğlu’nun ailesine kabul etti. Bakanlıktaki makamında Muhtaroğlu’nun ailesini kabul eden Davutoğlu, Muhtaroğlu’nun Ramazan ayına yaklaşıldığı bir dönemde saldırı sonucu hayatını kaybetmesinin kendilerini derinden üzdüğünü ifade etti. Muhtaroğlu’nun Türkmen davasına, Irak’ın birliğine ve beraberliğine sağdık, etkili bir isim olduğunu belirten Davutoğlu, “Hepimiz tarafında saygı duyulan bir kardeşimizdi. Büyük bir acı duyduk, büyük bir ızdırap hissettik. Bugün Maltepe Camisi’nde Türkmen şehitlerimiz için mevlit okutuldu” dedi.

Irak’ta akın kanın durmasının herkesin temennisi olduğunu ifade eden Davutoğlu, Ramazan ayında Irak’a barış ve esenlik gelmesi için dua ettiklerini vurguladı. Türkmenlerin her derdinin ve sıkıntısının kendi sıkıntıları olduğunu dile getiren Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu konuda elimizden gelen her türlü gayretle Iraklı Türkmenlere dönük olarak bu saldırıların durdurulması, Türkmen kardeşlerimizin bütün güvenliğinin sağlanması ve inşallah barış ve huzur içerisinde bir ve beraber bir şekilde Irak’ta bütün grupların birlikte yaşamaları bizim hedefimizdir.”

Muhtaroğlu’nun ailesine başsağlığı dileklerini ileten Davutoğlu, Muhtaroğlu’nun ailesini kendi ailesi olarak gördüğünü ve Muhtaroğlu’nun evlatlarının kendileri için kutsal bir emanet olduğunu kaydetti. Davutoğlu, “Ne ihtiyaç varsa, ne yapılması gerekiyorsa, bütün imkanlarımızla seferberiz. Her türlü sıkıntınızda yanınızdayız. Hayat boyunca Türkiye Cumhuriyeti’nin bu teminatını yanınızda hissedeceksiniz. Sizleri kendi evlatlarım olarak görüyorum. Bundan sonra ne icap ederse telefonumu da size vereceğim doğrudan beni arayabilirsiniz. 76 milyon sizinle beraberdir. Allah tekrar bu açıları yaşatmasın” diye konuştu.

Muhtaroğlu’nun çocukları, göstermiş olduğu yakınlıktan dolayı Davutoğlu’na teşekkür etti. Muhtaroğlu’nun kızı Fatma ise, aile adına bir metin okudu. Fatma Muhtaroğlu, Davutoğlu’na bu acılı günlerinde kendilerini yalnız bırakmadığı için teşekkürlerini iletti.

Yapılan konuşmaların ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Muhtaroğlu’nun en büyük Muhammed Muhtaroğlu’na Türk bayrağı ve Kur’an-ı Kerim verdi. Davutoğlu, Muhtaroğlu'na, bizim ülkemizde Türk Bayrağı ve Kur’an-ı Kerim şehit ailelerine verildiği ve bu emanetleri iyi saklamasını istedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER