Cumhurbaşkanı Gül'ün Ramazan Bayramı Mesajı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ramazan Bayramı mesajında Gezi olaylarına atıfta bulunarak, "Kanunsuz ve şiddet içeren olayların tüm ülkenin huzurunu nasıl kaçırdığını hep beraber gördük. Şüphesiz ki, demokratik tepkilerin, toplumsal taleplerin...

Cumhurbaşkanı Gül'ün Ramazan Bayramı Mesajı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ramazan Bayramı mesajında Gezi olaylarına atıfta bulunarak, "Kanunsuz ve şiddet içeren olayların tüm ülkenin huzurunu nasıl kaçırdığını hep beraber gördük. Şüphesiz ki, demokratik tepkilerin, toplumsal taleplerin ve itirazların meşru zeminlerde, huzuru bozmadan ve şiddete başvurmadan barışçıl bir şekilde dile getirilmesinin demokrasimizin vazgeçilmez unsurları olduğu da unutulmamalıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında tüm vatandaşların bayramını kutlayan Cumhurbaşkanı Gül, bayramın Türkiye, Türk ve İslam dünyası ile tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını dilediğini ifade etti. Milletçe huzur ve güven içinde geçirilen mübarek Ramazan ayının ardından bayramı karşılamanın mutluluğunu yaşadıklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, “Ramazan Bayramı'nın milletimizi hayırda, iyilikte ve güzellikte buluşturmasını temenni ediyorum. Herkesin bayramı, acı ve üzüntü yaşamadan sevdikleriyle birlikte huzur içinde geçirmesini diliyorum. Bu duygularla bütün vatandaşlarımın Ramazan Bayramı’nı kutluyorum. Bayramın ülkemiz, Türk ve İslam dünyası ile tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum” dedi.

Ramazan Bayramı'nın insanların birbirini anlamasını, saymasını, dayanışmayı, ihtiyacı olanlara yardım eli uzatmayı, küçükleri sevmeyi, büyüklere saygı göstermeyi anlatan yönünün hiçbir zaman hatırdan çıkarılmamasını isteyen Cumhurbaşkanı Gül, “Aziz milletimizin bayram günlerini maneviyatına uygun şekilde değerlendireceğine inancım tamdır” dedi.

SURİYE'DE BARIŞIN TESİS EDİLMESİ

İçinde bulunduğumuz mübarek günlerde başta Suriye ve Mısır olmak üzere İslam dünyasında yaşanan olaylar ve baş gösteren sıkıntıların derin bir üzüntü ve endişe yarattığını aktaran Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin Suriye'de akan kanın durması, barışın ve huzurun tesis edilmesini amaçlarken, Suriye'nin geleceğinin yanı sıra sınır güvenliğini doğrudan ilgilendiren yeni gelişmeler karşısında gereken adımları hassasiyetle ve dikkatle attığını anlattı.

“MISIR’DA SİYASİ GEÇİŞ SÜRECİNİN HİÇBİR KESİMİ DIŞLAMADAN BAŞLATILMASINI TEMENNİ EDİYORUZ”

Bayram mesajında Mısır'da yaşanan gelişmelere de değinen Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:

"Arap dünyasının kalbi gibi olan Mısır'ın kendi içindeki bölünmüşlük tablosu, kutuplaşma ve devam eden olağanüstü durum bu ülkenin istikrarı ve geleceği açısından şüphesiz en büyük tehdittir. Bu durum zaten hassas dengeler üzerine kurulu bölgede sorunların büyümesine yol açabilecek bir mahiyet taşımaktadır. Kardeş Mısır'da kargaşanın sona ermesini, normalleşme ve demokrasiye doğru siyasi geçiş sürecinin hiçbir kesimi dışlamadan, hızlı bir şekilde başlatılmasını temenni ediyoruz. Türkiye, bölgenin önemli ve etkin bir ülkesi olarak, gelişmeler karşısında soğukkanlılığını koruyarak, aklıselimle hareket etmeyi sürdürecektir.”

Türkiye'nin çevremizdeki olumsuzluklara ve dünyadaki dalgalanmalara rağmen ekonomisiyle, demokrasisiyle, yükselen standartlarıyla güven veren bir ülke olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, tüm dünya tarafından yatırım yapılabilen bir ülke statüsüne yükselen Türkiye'de çok önemli projelerin hayata geçirildiğine dikkat çekti.

“TÜRKİYE'NİN SAHİP OLDUĞU KAZANIMLAR ÜLKEMİZİN FARKINI VE YÜKSELEN GÜCÜNÜ GÖSTERMEKTEDİR”

Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye'nin sahip olduğu kazanımlar ve benimsediği değerler, ülkemizin farkını, yükselen gücünü de göstermektedir. Bu nedenle memleketimizin kıymetini bilmemiz gerekir. Gerginliklerin, kutuplaşmaların, eski yanlışların tekrar edilmesinin, geçmişte sadece ve sadece acı getirdiğini, ülkemizin imajına zarar verdiğini, enerjimizi nasıl heba ettiğini hepimiz yakından biliyoruz. Kanunsuz ve şiddet içeren olayların tüm ülkenin huzurunu nasıl kaçırdığını hep beraber gördük. Şüphesiz ki demokratik tepkilerin, toplumsal taleplerin ve itirazların meşru zeminlerde, huzuru bozmadan ve şiddete başvurmadan barışçıl bir şekilde dile getirilmesinin demokrasimizin vazgeçilmez unsurları olduğu da unutulmamalıdır. Artık herkesin bunları görerek, umut dolu yarınlarımıza odaklanması elzemdir.”

“SORUNLARIMIZI DEMOKRATİK OLGUNLUK VE TOPLUMUN TÜM KESİMLERİNİ KUCAKLAYAN BİR ANLAYIŞLA AŞACAĞIZ”

Mesajında Avrupa Birliği üyeliği, yeni anayasa gibi Türkiye'yi muasır medeniyet seviyesinin üstüne taşıyacak büyük hedeflere kilitlenerek, daha çok dayanışma içinde olunması gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, “Sorunlarımızın bulunduğunu, demokrasimizi mükemmelleştirmek için atılması gereken adımlar olduğunu hep söylüyoruz. Sorunlarımızı, sıkıntılarımızı demokratik olgunlukla, toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir anlayışla aşacağımızdan emin olunmalıdır. Türkiye'nin geleceğinden asla endişe edilmemelidir. Türkiye'yi ekonomik olarak kalkınmış ülkeler seviyesine getirmek, demokrasimizi ve hukuk sistemimizi daha da derinleştirmek, insan hak ve özgürlüklerini daha da genişletmek amacıyla reform çalışmalarını kararlılıkla devam ettireceğiz. Bunun ülkemizde barış ortamını, bir arada yaşama iradesini pekiştireceğinin bilincindeyiz” ifadelerini kullandı.

Güçlü, mutlu, huzurlu, müreffeh bir Türkiye'ye ulaşmak için birlik ve beraberliğimizin korunmasının, hoşgörü, diyalog ve uzlaşma kültürünün hakim kılınmasının elzem olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, mesajını şu sözlerle tamamladı:

“Bu düşüncelerle yurt içindeki ve yurt dışındaki bütün vatandaşlarımın, Türk ve İslam dünyasının Ramazan Bayramı’nı tekrar tebrik ediyor, çocukların gözlerinden öpüyorum. Bayramın ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa barış, huzur ve refah getirmesini Allah'tan temenni ediyorum."

YORUM EKLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
SIRADAKİ HABER

banner823

banner822