banner1014

Başbakan Erdoğan: “uluderede Hayatını Kaybedenler Canımızdan Kopan Parçalardır”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Uludere’de hayatını kaybedenler canımızdan kopan parçalardır” dedi.İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği iftar programına katılan Başbakan Erdoğan, yaptığı konuşmada, İstanbul Büyükşehir...

Başbakan Erdoğan: “uluderede Hayatını Kaybedenler Canımızdan Kopan Parçalardır”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Uludere’de hayatını kaybedenler canımızdan kopan parçalardır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği iftar programına katılan Başbakan Erdoğan, yaptığı konuşmada, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin İstanbul'a 'Central Park' büyüklüğünde yeni bir park kazandırma projesine değindi. Erdoğan, "Niye Central Park? İstanbul'a Central Park yakışmaz. İstanbul'a bir şehir parkı yakışır. İlla birilerini taklit etmenize gerek yok. Birileri bizi taklit etsin, mesele budur" dedi.

Erdoğan, geçtiğimiz Cuma günü Şerafettin Elçi Havalimanı’nın açılışının ardından Uludere’de hayatını kaybeden 34 kişinin aileleriyle aynı iftar sofrasında buluştuklarını ve onlarla dertleştiğini ifade etti. Orada hayatını kaybedenlerin her şeyden önce bu ülkenin vatandaşı olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, “Bu olay mutlaka araştırılıp soruşturularak bağımsız yargının bunların hesabını soracak. Biz cenazeler üzerinden siyaset yapan bir anlayışa sahip değiliz. Biz Hakk’ın huzuruna göçmüş kişiler üzerinden istismar edip onları kullanarak duyguları istismar eden bir anlayışın içinde hiç değiliz” dedi.

Uludere’de ölenler için en az aileleri kadar üzüldüklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“O zaman da söyledim bugün de söylüyorum. Orada hayatını kaybedenler candı. Allah’ın yaradılmışların en şereflisi olarak yarattığı insanlardı. Onlar bizim canımızdan kopan parçalardı. Ama unutmayın Hantepe’de askeri karakola baskın yapılarak orada ölenler de bizim yavrumuzdu, şehidimizdi. Gediktepe’deki karakola yapılan baskında ölenler de bizi şehidimizdi. Birinde 18 birisinde 20, Bingöl’de ne yazık ki 33 kişinin aynı araçta baskına uğrayarak şehit edilmeleri de bizim için bir faciaydı. Hepsi içinde aynı ızdırab içinde olacağız. Onlar bu ülkenin insanıydı. Bunları değerlendirirken bir tarafı yukarıya bir tarafı aşağıya olmaz. Her tarafa adil yaklaşacağız. Hepsi için de aynı ızdırabı duyacağız. Her şeyden önce onlar bu ülkenin vatandaşlarıydı. En başından itibaren biz hepsine insan nazarıyla baktık. Anneleri babaları kadar bizler de onlar için üzüldük bizlerde gözyaşı döktük. Ölmüş insanların genç yaşta aramızdan ayrılmış olan insanların üzerinden siyaset üretilmesini istismar yapılmasını bunun ayrımcılık vasıtası olarak kullanılmasının insanlık dışı vicdan dışı bulduğumuzu özellikle ifade ediyorum.”

“KAYBEDİLEN HERŞEYİN TELEFİSİ OLUR CANIN OLMAZ”

“Dünyada artık ölüler ve ölümler adına da ayrım yapılıyor” diyen Erdoğan, “Maalesef bölgemizde cereyan eden birçok hadiseye; bizim cenazemiz, bizim katilimiz, sizin katiliniz gibi son derece ürkütücü bir bakış açısıyla bakıldığını görüyoruz. Kaybedilen her şey telafi edilir. Ama canın telafisi olmaz. İnsan onurunun şerefinin telafisi olmaz. Bunların yerine başka bir şey konulamaz. Hem ulusal ölçekte hem küresel ölçekte bugün yaşanan hadiseler gelir geçer. Yarın biz birbirimizin yüzüne bakacağız. Çocuklarımız birbirinin yüzüne bakacak. Tarihte öyle olaylar yaşandı ki acısı bugün bile devam ediyor. Bir liderin, başbakanın, devlet başkanının hatası ömür boyu telefi edilemeyecek duruma dönüyor. Bundan 14 asır önce yaşanmış Kerbela faciasının acısını bugün bile yaşıyoruz. Bosna Hersek’te bir inancından dolayı masum insanların katledildiğini unutmadık. Serebrenitsa’da yaşanan katliamı unutmadık. Bir kıvılcım bütün bir tarihi yakabiliyor. Bütün bir halkın boynunu yere eğebiliyor. İbret ders alınmadığı için maalesef çok çabuk unutulduğu için tarihin sıkça tekerrür ettiğine şahit oluyoruz” şeklinde konuştu.

“GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE’Yİ DÜNYADA KABULLENEMİYORLAR”

Suriye’de 100 bine yakın insan öldüğünü hatırlatan Erdoğan, “Ülkemizde 400 bin Suriyeli sığınmacı var. Bunlar bizim kardeşimiz. Ramazan ayına rağmen oradaki zalim ölüm kusmaya devam ediyor. Aynı şekilde Irak’ta. Geliyoruz Mısır’a orada da aynı tablo ortada. Bunlar içeriden gelen bir gelişme mi yoksa dışarıdan böl, parçala, yönet taktiğiyle dışarıdan kurgulanan bir oyun mu? Evet içerden ve dışarıdan kurgulanan bir oyunla karşı karşıyayız. Türkiye’de oynanan oyun da aynı şekilde içeriden ve dışarından kurgulanan oyunlar. Bütün samimiyetimle söylüyorum. Güçlü bir Türkiye’yi dünyada kabullenemiyorlar, hazmedemiyorlar. 10 yıl önce birdik şimdi 3 katı büyüdük. Faize bakın yüzde 63’tü. Bugün yüzde 7. Kimin cebinden çıkıyordu bu paralar? Köylümün, çiftçimin, memurumun, kardeşimin cebinden... Bu ülkede gecede yüzde 7 bin 8 bin faiz kazanmak suretiyle kazanç sağlayanlar oldu. Enflasyonun yüze 30 olduğu Türkiye vardı. Şimdi tek haneli rakamlarda” diye konuştu.

Somali'deki saldırıya ilişkin konuşan Başbakan Erdoğan, "Somali'de görevi başında şehit olan Sinan Yılmaz'a Rabbimden rahmet diliyorum. Ailesine, milletimize baş sağlığı ve sabırlar diliyorum. Saldırıda yaralanan 4 kardeşimize Somali Mogadişu'da gerekli müdahaleler yapıldı. Ankara'da tedavileri yapılıyor. 3 yaralımızın durumu iyi. Bir tanesi de ameliyata alındı. Çok şükür onun da hayati tehlikesi bulunmuyor. Somali'deki saldırıdan dolayı taziye ve dayanışma mesajlarına şükranlarımı sunuyorum" dedi.

“ÖLÜM HEPİMİZ İÇİN HAK, MAKAMLAR PARALAR BİZİ KURTARAMAYACAK”

Başbakan Erdoğan konuşmasının son bölümünde ise şu ifadelere yer verdi:

“Bizim hepsinde öte muhtaç olduğumuz şey aramızdaki birliğimizi dayanışmamızdır. Biz birbirimizi niye seviyoruz. Makamdan ötürü mü? Biz birbirimizi Yunus’un diliyle yaradılanı Yaradan’dan ötürü severiz anlayışıyla seviyoruz. Bunu başarmaya mecburuz. Hepimiz için ölüm haktır. Cumhurbaşkanı, Başbakan olsak da hepimiz için ölüm hak. Bu makalar bu paralar bizi kurtarmayacak. Yakınlarınız da sizin her zaman yanında kalmaz. Bayram’dan bayrama sizi ziyaret ederlerse öp de başına koy. Bu kubbede hoş bir seda bırakmak aslolan budur. Bu hizmetlerdir. Hayırlı evlatlardır. Bu yatırımlardır. Yakmayalım yıkmayalım inşa edelim. Dikelim. Yatırımlarımız yapalım.30 yıl kolay değil. Hep birlikte devlet millet hep birlikte el ele vereceğiz. Burada emeği geçenleri kutluyorum. Aramızda çözüm sürecine desteğini esirgemeyen sanatçılar ilim adamları var. Onlara da emekleri için teşekkür ediyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER