Bakan Bayraktar’dan ‘biz Müslümanız Bizden Mucit Çıkmaz’ Haberlerine Cevap

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bazı basın yayın organlarında yer alan ‘Biz Müslümanız bizden mucit çıkmaz’ haberleriyle ilgili olarak, “Konuşmamda gençlere çağrıda bulunarak İslam toplumları olarak daha fazla çalışmaya...

Bakan Bayraktar’dan ‘biz Müslümanız Bizden Mucit Çıkmaz’ Haberlerine Cevap
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bazı basın yayın organlarında yer alan ‘Biz Müslümanız bizden mucit çıkmaz’ haberleriyle ilgili olarak, “Konuşmamda gençlere çağrıda bulunarak İslam toplumları olarak daha fazla çalışmaya ve üretmeye ihtiyacımız olduğuna işaret ettim. Konuşmanın bütününü dikkate almadan ‘Biz Müslümanız, bizden mucit çıkmaz’ şeklinde bir değerlendirmeye varılmasını, iyi niyetle bağdaşmayan yaklaşımlar olarak değerlendiriyorum” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Trabzon’un Of ilçesinde Çakıroğlu Vakfı'nca düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmaların bazı basın yayın organlarında çarpıtılarak ve bütünlüğü değiştirilerek 'Biz Müslümanız bizden mucit çıkmaz' şeklinde yer aldığını belirterek, konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Bayraktar, “Hayatım boyunca Müslüman olduğum için gurur duydum ve bütün inananlar gibi Yüce Allah’a beni Müslüman olarak yarattığı için şükrettim. Müslüman olmak ancak ve ancak şeref duyulacak bir paye olup, hiçbir zaman da ne gelişmenin ne kalkınmanın ne de yeni buluşların önünde bir engel değildir. Yaptıkları buluşlar ile bilim ve sanat alanında yüzlerce yıl insanlığı aydınlatmış bir dinin mensuplarıyız ve bundan dolayı ancak ve ancak gurur duyarız” ifadesini kullandı.

Söz konusu konuşmada Türkiye’nin çalkantılı bir coğrafyanın ortasında bulunduğuna işaret ederek kalkınmayı sağlayacak yeni buluşlar yapmanın zorluklarına değindiğini belirten Bakan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Konuşmamda Türkiye’nin Müslüman bir ülke olmasından dolayı önüne çıkarılan yapay zorluklara dikkat çektim ve bölgesinde kalkınmış, güçlü bir Türkiye istemeyen kimi güçlerin olabileceğine işaret ettim. Konuşmamda gençlerimizin çağın gereklerini yakalamış, bilimsel yaklaşımı özümsemiş, iyi yetişmiş bireyler olmasını tavsiye ettiğim ve ‘Çocuklarımızı, üniversiteyi bitiren, teknolojiyi iyi kullanan, bilgisayar ve lisan bilen, dünyadaki bütün bilgileri alıp onları çok iyi kullanan, çok kaliteli gençler olarak yetiştireceğiz’ değerlendirmesinde bulundum.”

Bayraktar, “Müslümanların yeni buluşlar yapması için gerekli olan zeka ve moral değerlere sahip olduklarına dikkat çektiğim konuşmamda ‘Esas milliyetçilik nedir biliyor musunuz? Vatanı için en çok çalışan, bayrağını en çok seven, en çok üreten, vatanını en çok seven. Yoksa şoven milliyetçiliğin devri geçti. Eğer vatanın bayrağını en yükseğe çıkarabiliyorsak, en çok milliyetçiyiz. O yüzden biz gençlerimizi iyi yetiştireceğiz. O zeka, o kök bizde var’ ifadelerini kullandım” dedi.

Toplumların zaman zaman kalkınmadan ve dünyadaki ortalama refah düzeyinden yeterince pay alamadıkları dönemler olduğuna dikkati çeken Bayraktar, “Konuşmamda bu konuya dikkat çekerek ve gençlere çağrıda bulunarak İslam toplumları olarak daha fazla çalışmaya ve üretmeye ihtiyacımız olduğuna işaret ettim. Yaptığım konuşmanın bütününü dikkate almadan ‘Biz Müslümanız bizden mucit çıkmaz’ şeklinde bir değerlendirmeye varılmasını, iyi niyetle bağdaşmayan yaklaşımlar olarak değerlendiriyor, bu millete ve bu dine mensubiyeti bir övünç kaynağı olarak gören ve bunu her platformda dile getiren birisi olarak bu türden yakıştırmaları reddediyorum” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
SIRADAKİ HABER

banner823

banner822