banner1028

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin: "2012 Yılında 133 Çocuk Cinsel İstismar Nedeniyle Koruma Altına Alındı"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, 2012 yılında cinsel istismar nedeniyle 125'i kız, 8'i erkek olmak üzere 133 çocuğun koruma altına alındığını açıkladı.CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Aile ve Sosyal Politikalar...

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin:
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, 2012 yılında cinsel istismar nedeniyle 125'i kız, 8'i erkek olmak üzere 133 çocuğun koruma altına alındığını açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından cevaplanması istemiyle Meclis Başkanlığı'na verdiği yazılı soru önergesinde, son dönemde yaşanan çocuk istismarı iddialarını gündeme getirdi.

Tanrıkulu'nun soru önergesine cevap veren Bakan Şahin, sokakta çalıştırılan ve çalışma riski altında olan çocuklara yönelik hizmetler bakanlığa bağlı Çocuk ve Gençlik Merkezlerince yürütüldüğünü, bakanlığın 30 ilde 39 merkez ve bu merkezlere bağlı 4 gözlemevi ile hizmetlerini sürdürdüğünü belirtti. Bakan Şahin, sokakta yaşayan veya çalıştırılan çocukların yoğun olarak görüldüğü illerde ihtiyaçlar doğrultusunda Çocuk ve Gençlik Merkezlerinin yaygınlaştırılmasının sağlandığını kaydetti.

Çocuk ve Gençlik Merkezi bulunan 30 ildeki merkezler tarafından sokakta çalıştırıldığı tespit edilerek, merkez hizmetlerinden yararlandırılan çocuk sayısının 2012 yılı Aralık ayı itibariyle 3 bin 953 olduğunu açıklayan Şahin, "Bu veri Çocuk ve Gençlik Merkezleri hizmetlerinden faydalanan çocuklar ile sınırlıdır. Bununla birlikte Merkez bulunmayan illerde İl Müdürlükleri tarafından koruyucu önleyici hizmetler verilmekte, çocukların sokakta çalıştırılmalarını önlemeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır" dedi.

SOKAKTA YAŞAYAN ÇOCUK SAYISINA İLİŞKİN VERİ YOK

Sokakta yaşayan çocuk sayısına ilişkin veri bulunmadığını belirten Şahin, "Sokakta ve risk altında olup kurum hizmetlerinden yararlandırılan çocuklara ilişkin verilerin bulunmaktadır. Sokaktaki çocuklar kolluk, mobil ekipler, vatandaş ihbarı, Alo 183, mahkeme, savcılık veya kendi istekleri ile gelerek kurumsal hizmetlerden yararlandırılmaktadır. Sokakta yaşadığı ihbar edilen her çocuk kurum bakımına alınmakta ve hiçbir çocuğun sokakta yaşamaması ile ilgili tedbirler alınmaktadır" ifadelerini kullandı.

2012 YILINDA 133 ÇOCUK CİNSEL İSTİSMAR NEDENİYLE KORUMA ALTINA ALINDI

Şahin, 2011 yılında 125'ı kız 213, 2012 yılında ise 146'sı kız 205 çocuğun aile içi şiddet nedeniyle koruma altına alındığına işaret ederek, 2011 yılında 65'i kız 81, 2012 yılında da 125'i kız toplam 133 çocuğun cinsel istismar nedeniyle koruma altına aldığını açıkladı. Cinsel koruma altına alınan çocuk sayısında 2012 yılında bir önceki yıla göre kız çocukları yoğunluklu olmak üzere artış yaşanması ise dikkatlerden kaçmadı.

Engelli çocuklar dahil bakanlığa bağlı çocuk bakım evlerinde kalan çocukların 2008-2012 yıllarına ait rakamları paylaşan Şahin, sevgi evleri, çocuk yuvaları ve evleri ile yetiştirme yurtlarında fiilen kalan toplam çocuk sayısı, önceki yıllara göre artış göstererek 2012 yılında 13 bin 772'e yükseldiğine dikkat çekti. Rakamlara göre çocuk evlerinde kalanların sayısı 4 yılda 7.5 kat artarak 3 bin 581'e yükseldi.

Şahin, bakanlığına bağlı kurumlarda çalışan kamu personeli hakkında şiddet kullanma veya cinsel istismar iddiası ile ilgili açılmış idari veya adli soruşturmalara yönelik, söz konusu iddiaların üzerinde hassasiyetle durulduğunu, bakanlık denetim elemanlarınca gerekli inceleme ve soruşturmalar yapıldığını, ortaya çıkan münferit durumlarla ilgili bulunanlar hakkında gerekli yasal müeyyidelerin uygulandığını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER