banner1014

Her Yıl Binlerce İnsanın Ölümüne Neden Olan Beyin Kanamaları

Beyin, içerisinde kan damarlarının bolca bulunduğu hayati bir organdır. Uzmanlar beyin kanaması hastalığı tabiri yerine bir hastalığın veya travmanın neden olduğu beyin kanaması şeklinde bu durumu tanımlamaktadır.

Her Yıl Binlerce İnsanın Ölümüne Neden Olan Beyin Kanamaları

Beyin, içerisinde kan damarlarının bolca bulunduğu hayati bir organdır. Uzmanlar beyin kanaması hastalığı tabiri yerine bir hastalığın veya travmanın neden olduğu beyin kanaması şeklinde bu durumu tanımlamaktadır.

Beyin kanamaları beyin organını ve bunun içerisinde zarları besleyen damarların herhangi bir travmaya vs. bağlı olarak zedelenmesi ve sonucunda damar içindeki kanın doku boşluğuna akması ile oluşur. Yaşam için en önemli organ olan beyin bu kanamalardan korunmak için sert bir kemik dokusuyla çepeçevre sarılmıştır. Ancak buna rağmen zaman zaman beyin kanamaları görülebilmektedir.

Beyin bütün vücuttaki işlevlerin planlanmasında görevlidir. Herhangi bir kanama durumunda hücreler için oksijen ve tek beslenme kaynağı olan glikoz beyin dokularına iletilemez. Bu durumda beyin hücrelerinin yaşamsal aktivitesi hızla sona erer. Bunun sonucunda da beyin ölümü başta olmak üzere birçok komplikasyon ortaya çıkar.

Beyin kanamaları birçok neden bağlı olarak gelişir ve beyin boşluklarında kan birikir. Kanayan damarın, kanın aktığı bölgenin durumu ve kanama miktarı ölümü oranını ve iyileşme sürecini büyük ölçüde etkilemektedir. Özellikle geniş ve besleyici damarlarda meydana gelen kanamalar ölümcül kanamalar olarak belirtilmektedir.

Beyin dokusunda meydana gelen kanamalar direkt beyin dokusunun içine akabileceği gibi beyin dokusunun dışına da akabilmektedir. Direkt olarak beyin dokusunun içinde meydana gelen kanamalar beyin omurilik sıvısının bulunduğu bölgede biriktiği için çok ağır sonuçları olabilmektedir. Beyin dokusunun dışında oluşan kanamalar ise daha hafif seyirlidir. Bu kanamalar beyin ve kafatası arasında meydana gelmektedir ve çoğunlukla hastalar iyileşme gösterebilir.

Beyin Kanamasının Nedenleri Nelerdir ?

Beyin kanamaları uzmandoktor görüşlerine göre en sık travma ve damarların zayıflaması sebebiyle meydana gelmektedir. İlerleyen yaşlarda damarların esnekliğini yitirmesi sebebiyle tansiyon değerleri yükselişe geçer. Bu durumda kanın akış hızına bağlı olarak beyin damarları basınca dayanamayıp hasar alır ve kan beyin bölgesinde birikmeye başlar. İç kanamalarında büyük risk oluşturan hipertansiyon beyin kanaması için de büyük risk oluşturmaktadır. Bu duruma bağlı beyin kanamalarının şiddeti tansiyon değerine ve hasarın beyni etkileme süresine göre değişiklik göstermektedir.

Erken yaşlarda görülen beyin kanamaları büyük oranda travmaya bağlı olarak gelişmektedir. Özellikle sigara ve alkol kullanan kişilerde damarların yapısının bozulması sebebiyle beyin kanaması meydana gelebilmektedir. Düşme, çarpma ve basınç gibi nedenler bu kişilerin damarlarında kolaylıkla kanamaya neden olabileceği için sigara ve alkol risk oluşturmaktadır.

Beyin içerisinde veya yakın dokularda meydana gelen tümör oluşumları damarlara baskı uygulayabilir. Baskı sonucu kanamaya neden olan damarlar içindeki kanı beyin içerisine bırakarak beyin kanamasına neden olabilir. Bunun yanı sıra pıhtılaşma bozukluğu, karaciğer hastalıkları, K vitamini eksikliği ve ailesinde beyin kanaması öyküsü olan kişiler beyin kanaması açısından risk altındadır.

Beyin Kanamasının Belirtileri Nelerdir ?

Beyin ağrıya duyarsız bir organdır bu nedenle beyinde ağrı, yanma vs. gibi belirtiler beyin kanaması yaşayan kişilerde görülmemektedir. Kanamanın görüldüğü kişilerde belirtiler kanamanın olduğu damara ve bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Kanama nedeniyle beyin yeterince beslenemediği için hastalar bayılabilir.

Beyin içerisinde artış gösteren kan kafa içi basıncın yükselmesine ve diğer dokuları sıkıştırmasına neden olabilir. Bu durumda beyin kanaması yaşayan kişilerde şiddetli baş ağrısı, denge kaybı, fışkırır tarzda kusma ve görme bozuklukları görülebilir.

Artan kan miktarıyla kişide beyin ödemi tablosu gelişebilir. Bu durumda beyin hücrelerinin hasar alması nedeniyle kişide ciddi fonksiyon kayıpları görülebilir. Damara bağlı olarak kulaktan kan gelebilmektedir.

Hafif seyirli beyin kanaması vakalarında hastalarda kısa süreli bilinç kaybı ve uykuya eğilim gibi belirtiler görülebilmektedir. Duyu merkezlerinin de etkilenmesiyle kişide his kaybı, görme işitme ve tat duyularında azalma gibi belirtiler gözlenebilmektedir.

Beyin Kanamasının Tedavisi Nasıldır ?

Beyin kanaması tedavisinde ilk amaç kanamanın ortaya çıkardığı bulguları ortadan kaldırmak ve kanamanın engellenmesidir. Yüksek tansiyona bağlı olarak gelişen beyin kanamalarında antihipertansif etkili ilaçlar kullanılmaktadır. İlaç ile durdurulamayan beyin kanaması tablosunda cerrahi tedaviye başvurulmaktadır. Tedaviler tamamen hastaya ve beyin kanamasının seyrine göre değişiklik göstermektedir.

Acil olarak hastaneye getirilen hastalara acil servis doktorları tarafından solunum desteği verilmektedir. Aynı zamanda hastaların kan basıncı, satürasyon seviyesi ve diğer yaşamsal bulguları yakından takip edilmelidir.

Haber Merkezi

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER