banner1014

Amasya’da Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

amasya, tarihi yerler, görülmesi gereken, merzifon bedesteni, kumacık hamamı, saat kulesi, harşena kalesi, burmalı minare camii, gezinomi

Amasya’da Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Amasya, Orta Karadeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Geçmişte Osmanlı Devleti döneminde Şehzadeler Şehri olarak öne çıkmıştır. Kentin tarihinin ise daha da eskiye MÖ 60’lara kadar dayandığı bilinmektedir. Günümüzde küçük ve şirin bir il olarak ziyaret edilen Amasya’nın özellikle mayıs ile eylül ayları arasında gezilmesi önerilmektedir. Doğal güzellikleri ve yapılarıyla adını duyuran Amasya tarihi yerler de yerli ve yabancı turistlere birçok gezi seçeneği sunmaktadır.

1. Amasya Harşena Kalesi

Amasya Harşena Kalesi’nin MÖ 4. yüzyılda inşa ettirildiği tahmin edilmektedir. Şehir manzarasına hakim bir tepede bulunan tarihi yapının tam olarak kim tarafından yaptırıldığı ise bilinmemektedir. Harşena Dağı’nda olması nedeniyle bu isimle de anılmaktadır. 1146 yılında şehrin Selçukluların kontrolüne geçmesiyle içerisine cami ve hamam gibi yapılar ilave edilmiştir. Ünlü coğrafyacı Strabon’a da ev sahipliği yaptığı bilinen Harşena Kalesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde uzun yıllar boyunca şehzadelerin eğitim yeri olarak faaliyet göstermiştir. Kale günümüzde tarihi, mimarisi ve manzarasıyla yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir.

2. Amasya Saat Kulesi

Amasya Saat Kulesi, Yeşilırmak’ın kenarında yer almaktadır. Tarihi yapının geçmişte 1865 yılında dönemin valisi Ziya Paşa’nın isteğiyle inşa ettirildiği bilinmektedir. 1940 yılında yanında yer alan köprünün yapımı sırasında yıktırılan kule 2002’de Vali Hüseyin Poroy tarafından yeniden inşa ettirilmiştir. Amasya Saat Kulesi günümüzde şehir halkının buluşma noktası olan, fotoğraf çekimlerinde kullanılan bir yapı olarak ilgi görmektedir.

3. Merzifon Bedesteni

Merzifon Bedesteni, Amasya il merkezinden 49 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kesin olarak kim tarafından hangi tarihte inşa ettirildiği bilinmemekle birlikte 17. yüzyılda yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Uzun yıllar dokuma atölyesi olarak kullanılan tarihi yapı bir dönem tekel deposu haline getirilmiştir. 2000 ve 2006 yıllarında ise restore edilmiş ve günümüzdeki halini almıştır. Bedesten bugün farklı dükkanlara ev sahipliği yapmaktadır.

4. Kumacık Hamamı

Kumacık Hamamı, Amasya’da Bayezid Paşa Mahallesi’nde yer almaktadır. Şehrin en eski hamamlarından biri olan tarihi yapının 1495 yılında o yılların kapıağası olan Ayasağa’nın isteğiyle inşa ettirildiği bilinmektedir. İnşasında kesme ve moloz taş kullanılmıştır. Sıcaklık, soğukluk ve ılıklık bölümleriyle ziyaretçilerini ağırlayan Kumacık Hamamı günümüzde faaliyetine devam etmektedir.

5. II. Bayezid Külliyesi

Bayezid Külliyesi, 1481 ile 1486 yılları arasında inşa ettirilmiştir. İçerisinde cami, medrese, mektep ve imaret gibi yapıların bulunduğu külliye tarihi geçmişi ve mimari yapısıyla şehir halkı ile yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. II. Bayezid Külliyesi’nin medresesi kütüphane, imarethanesi de Amasya Maket Müzesi olarak faaliyet göstermektedir. Külliyede bulunan türbenin Şehzade Ahmet’in oğlu Osman Çelebi için yaptırıldığı bilinmektedir.

6. Burmalı Minare Camii

Burmalı Minare Camii, Amasya’nın tarihi yapıları arasında öne çıkmaktadır. Kitabesine göre Selçuklu döneminde 1242 yılında o yılların veziri Necmeddin Ferruh Bey ile kardeşi Haznedar Yusuf tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. İlk yapıldığı dönemde ahşap olan minaresi yaşanan bir yangın felaketi sırasında harap olmuştur. Minare 1730 yılında günümüzdeki ismini almasını sağlayan burma şeklinde yeniden yaptırılmıştır. Burmalı Minare Camii Amasya’da tarihi geçmişi ve mimari özellikleriyle şehir halkı tarafından olduğu kadar yerli ve yabancı turistlerce de oldukça ilgi görmektedir.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER