banner1014

Sağlık Müdürü, Kurban Kesecek Vatandaşları Uyardı

İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, Kurban Bayramı’nda sağlık ve hijyen hakkında vatandaşları uyardı.Kesim yapılacak yerlerin kolay yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir yapıda olması gerektiğini belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf...

Sağlık Müdürü, Kurban Kesecek Vatandaşları Uyardı
İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, Kurban Bayramı’nda sağlık ve hijyen hakkında vatandaşları uyardı.

Kesim yapılacak yerlerin kolay yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir yapıda olması gerektiğini belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, “Zeminde su ve kan birikmemelidir. Kurban Bayramı münasebetiyle kurban kesiminde bulunacak kişilerin kesim sırasında kurban etlerinin tüketime hazırlanması aşamalarında bilinçli olmaları toplum sağlığının korunması açısından önem taşımaktadır. Kesim yerinde kullanılacak suyun içilebilir nitelikte, yeterli miktar ve basınçta olması, ete temas eden bıçak gibi aletler ile kesim işinde çalışanların ellerinin dezenfeksiyon ve temizliğinin sağlanması gerekir. Kesim sonrasında oluşan atık ve artıklar ile yan ürünlerin hijyenik şartlara uygun olarak çevre ve toplum sağlığına zarar vermeyecek şekilde izale, bertaraf ve tahliyesinin sağlanması, kurban kesiminin yapılacağı yerde biriken çöplerin, insan tüketimine uygun olmayan et ve diğer kısımların ayrı bir yerde toplanarak en az 2 metre derinliğinde çukurlara gömülerek üzerinin kireçle kaplanması gerekmektedir” dedi.

Hayvanlardan insanlara bulaşan ve halk sağlığı yönünden çok büyük önem taşıyan bakteriyel, viral, paraziter ve fungal hastalıkların mevcut olduğunu ifade eden Köksal, “Bu nedenle gerekli sağlık kontrolleri yapılmayan hayvanlarla temasa geçilmesi ve bunların etlerinin tüketilmesi sağlık açısından büyük riskler taşımaktadır. Ayrıca hayvanların sağlıklı olması da tek başına yeterli değildir. Gıda kaynaklı 250’den fazla mikrobiyel hastalık ve zehirlenme vardır. Et ve et ürünleri bakterilerin çoğalmaları için son derece uygun bir ortam niteliğindedir. Bu nedenle hastalık yapan ve bozulmaya neden olan mikroorganizmaların ete bulaşmasının önlenmesi, ette mevcut mikroorganizma sayısını azaltmak ve mikroorganizmaların üremelerini ve toksin salgılamalarını engellemek için kesim, yüzme ve parçalama işlemlerinin serin yerlerde yapılması son derece önemlidir” diye konuştu.

Kurban etlerinin ve diğer malzemelerin çevreye gelişigüzel bir şekilde konulmamasına dikkat çekilmesi gerektiğinin altını çizen Köksal, “Çevre sağlığı yönünden de kesimi takiben ortaya çıkan kan, mide ve bağırsak içeriğinin gelişigüzel bir şekilde etrafa atılmaması ve akarsulara dökülmemesi gerekmektedir. Ayrıca bunların ve hastalık taşıması muhtemel diğer iç organların yani karaciğer ve akciğer gibi köpek ve kedilere verilmemesi gerekir. Bütün bunlar usulüne uygun bir şekilde imha edilmeli veya derin çukurlara gömülmelidir. Hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, muhafazası, pişirilmesi ve tüketilmesi aşamalarında kişisel temizlik kuralları ihmal edilmemelidir. Ete hayvan kesen kişiler, kullanılan kaplar, hava gibi yollarla geçebilecek bulaşmayı önlemek amacıyla temiz bıçak ve malzemeler kullanılması, etlerin konulacağı kapların iyice yıkanmış olması, kurban kesen kişilerin ellerini iyice yıkaması ve kesim sırasında hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekir. Sakatat ile etlerin aynı ortamda bulundurulmaması ya da muhafaza edilmemesi gerekir. Kurban kesildikten sonra etler tüketilmeden önce soğuk bir mahalde veya buzdolabında en az 12 saat dinlendirilmelidir. Kurban Bayramı tatili boyunca bütün hastanelerimiz, acillerimiz, 112 Acil sağlık hizmetleri istasyonlarımız her türlü müdahaleye karşı görev başında olacaktır” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER