banner1014

Ramazan'dan Sonra Beslenmeye Dikkat

Denizli Devlet Hastanesi Diyetisyeni Erol Aktay, Ramazan ayı boyunca beslenme düzeninde yaşanan değişiklik ve uzun süreli açlıktan sonra normal yaşama geçildiğinde dikkatli olunması gerektiğini söyledi.Ramazan ayında oruç tutanların Ramazan...

Ramazan'dan Sonra Beslenmeye Dikkat
Denizli Devlet Hastanesi Diyetisyeni Erol Aktay, Ramazan ayı boyunca beslenme düzeninde yaşanan değişiklik ve uzun süreli açlıktan sonra normal yaşama geçildiğinde dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Ramazan ayında oruç tutanların Ramazan Bayramı ile birlikte normal beslenme sürecine geçişte yediklerine ve içtiklerine dikkat ederek sağlıklarını tehlikeye atmamaları gerektiğini belirtti. Denizli Devlet Hastanesi Diyetisyeni Erol Aktay, bayramda ağır yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “Ramazan ayı boyunca oruç tutan bireyler beslenme düzeninin değişmesi ve günlük öğün sayısının düşmesi nedeniyle normal beslenme düzenlerine kavuşmalarıyla birlikte bir anda eskisinden de fazla yemek yeme eğiliminde bulunur. Ayrıca değişen yemek düzeni nedeniyle metabolizma hızı yavaşlamakta ve kilo alma eğilimi artmaktadır. Değişen yemek düzeni ve bayramda ağır tatlıların, kızartma ve hamur işi yiyeceklerin tüketilmesi nedeniyle özellikle mide ve bağırsak şikayetleri artmaktadır. Bu nedenle bayramda beslenmeye dikkat edilmelidir.”

Diyetisyen Erol Aktay, Ramazan ayı boyunca günde 16 saat aç kalan ve iki öğünle beslenen vücudun, bayramda yenen ağır yemekler ve tatlılar karşısında sağlık açısından çok zorlandığını belirterek şunları söyledi:

"Bayramda yapılan ziyaretlerde aşırıya kaçarak yenen tatlılar, dolmalar, börekler normal sağlıklı bir insanı bile rahatsız edebilirken, hipertansiyon, yüksek kolesterol, kalp damar hastalıkları, mide ve bağırsak hastalıkları olanların tatlı ve yemek tüketimi konusunda hassas davranmaları gerekir. Bayram sonrasında güne kahvaltı ile başlamak gerekir. Yemekler 3 ana öğün, 3 ara öğün olmak üzere yenmeli ve ana öğünlerde her besin grubundan az miktarlarda tercih edilmelidir. Bayramda özellikle hamur işleri ve tatlı tüketiminde dikkatli olunmalı tatlı yerine meyve tercih edilmelidir. Sıvı ihtiyacına dikkat edilmeli ve günde 2,5 litre su tüketilmelidir. Kahve ve çay yerine bitki çayları tercih edilmelidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner997

banner954