banner1020
banner978

Güneşte Fazla Kalmak Burun Kanamalarına Neden Oluyor

Denizli Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Melih Üstel, güneşte fazla kalınmasının burun kanamasına neden olduğunu söyledi.Her yaştan kişide burun kanamalarının görülebileceğini belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr....

Güneşte Fazla Kalmak Burun Kanamalarına Neden Oluyor
Denizli Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Melih Üstel, güneşte fazla kalınmasının burun kanamasına neden olduğunu söyledi.

Her yaştan kişide burun kanamalarının görülebileceğini belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Melih Üstel, yabancı cisimler, burnun karıştırılması, burun operasyonları, soğuk algınlığı, sinüzit, alerjik nezle, kan sulandırıcı ilaç kullanımı, kan pıhtılaşma bozuklukları, hipertansiyon ve burun kemiği eğriliklerinde kanamaların gerçekleşebileceğini söyledi.

Burun kanamalarının ön ve arka burun kanamaları olarak ikiye ayrıldığını belirten Üstel, “Burun kanamaları iki gruba ayrılır. Ön burun kanamaları burnun ön kısmından gelen kanamadır ve korkulacak bir durum yoktur. Daha çok çocuk yaş grubunda görülür. Arka burun kanamalarıysa ön burun kanamalarına göre oldukça önemlidir ve bir uzmanın kontrol etmesi gereken bir kanamadır. Kanama daha çok genize doğru olur. Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur. Arka burun kanamaları daha çok yaşlı kişilerde görülür. Bu durumda daha çok tansiyonu olan ya da travma geçirmiş kişilerde burun kanaması görülür” dedi.

“DURMAYAN BURUN KANAMALARINA DİKKAT”

Günün sıcak saatlerinde güneşe çıkılmamasını tavsiye eden Denizli Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Melih Üstel, “Kanama olduğunda ilk yapmanız gereken panik yapmamak ve korkmamak. Kanı durdurmak için burnun içindeki pıhtıları suyla temizleyin. Oturun ya da başınızı kalp seviyesinden yukarıda olacak şekilde uzanın. Burnun ucunu başparmak ve işaret parmağıyla bir mandal gibi sıkın ve en az 5 dakika bekleyin. Pamuktan küçük rulo yaparak burnun uç kısmına koyun ve burnunuzu sıkmaya devam edin. Bir bez içinde burnunuza buz tatbik edin. Bunlara rağmen kanama durmuyor veya yeniden kanamaya eğilim gösteriyorsa, kanama nedeniyle yorgunluk ve halsizlik hissediliyorsa, kanama burun önüne kanamadan çok boğaz arkasına doğru oluyorsa en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurun” diye konuştu.

Toplumda burun kanamalarında bilinen çok önemli bir yanlışın olduğuna dikkat çeken Üstel, burnu kanayan kişinin asla geriye doğru yatmaması gerektiğini vurguladı.

banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER