banner1014

‘estetik Kusurlar Cerrahi Operasyonlarla Düzeltilir’

FBM Tıp Merkezi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, insanlarda doğuştan veya sonradan oluşan estetik kusurların psikolojik yöntemlerle değil, estetik cerrahi operasyonları tarafından düzeltilebileceğini söyledi.Estetik...

‘estetik Kusurlar Cerrahi Operasyonlarla Düzeltilir’
FBM Tıp Merkezi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, insanlarda doğuştan veya sonradan oluşan estetik kusurların psikolojik yöntemlerle değil, estetik cerrahi operasyonları tarafından düzeltilebileceğini söyledi.

Estetik kusurların insanlarda zaman zaman çeşitli nedenlerle ortaya çıktığını belirten FBM Tıp Merkezi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, “Bazı estetik kusurlar doğuştan olduğu gibi, daha sonradan da ortaya çıkabilir. Örneğin, bir insanın burun yapısının çok kemerli ve eğri olabileceği gibi, daha sonradan geçirmiş olduğu kazalara bağlı olarak travma olarak da ortaya çıkabilir. Bir kadının doğuştan göğsünün hiç olmayacağı gibi, hayatın ileriki dönemlerde bazı kadınlarda aşırı derecede büyüyen göğüs memelerinin ortaya çıkması o kadınlarda uç problem olarak ortaya çıkabilir. Çocuklarda kulaklarının kepçe olması ve büyük olması çocuklarda ciddi bir estetik problemdir. Bunun gibi örnekler o insanda ciddi manada bir takım psikolojik problemlere yol açabilir. Bir takım fiziksel komplekslere yol açabilir ve ortaya çıkan tablo o insanın iş hayatında, normal hayatında veya evlilik hayatında başarısızlıklara giden sonuçlar oluşturur. Dolayısıyla bir insanda eğer bu saydığım veya saymadığım herhangi bir estetik kusur söz konusu ise ve o insan bu estetik kusuru kafasına sorun olarak takıyorsa o insan için hayat artık olumsuzlar içeriyor demektir. Estetik kusurların tedavisi cerrahidir. Estetik kusurların psikoloji telkin yoluyla, ikna yöntemi ile veya psikoterapi yöntemi ile düzeltilmesi mümkün değildir. Estetik kusurların tedavisi yalnızca ve yalnızca estetik cerrahi operasyonları tarafından düzeltilmektedir. Örneğin burunu büyük olan veya kemerli olan bir insanın ikna yoluyla, terapi yoluyla veya psikoterapi yoluyla rahatlatılması mümkün değildir. Çünkü o karşısındaki insanlarla konuşurken hep kendisinin burnuna bakıldığını düşünür ve kendisini rahatsız eder. Kulakları normalden büyük olan bir insanın psikolojik telkinle veya terapi yöntemi ile düzeltilmesi mümkün değildir. Bununda tedavisi mutlaka cerrahidir. Aksi takdirde o insan herkesin kendi kulağına baktığını düşünür ve saçlarıyla kulaklarını kapatmaya çalışır” dedi.

İnsanlarda düzeltilen estetik kusurların hayatlarını olumlu etkilediğini ifade eden Akbaş, “Bazı estetik kusurlar insanlarda sadece estetik kusurlara yol açmaz, bazı sağlık sorunlarına da yol açar. Dolayısıyla hem estetik görüntü anlamında hem de sağlık anlamında ciddi problemler oluşturur. Bir insanda estetik kusur varsa, günümüzde estetik cerrahilerin gelmiş olduğu yöntemler ve tekniklerle bunların tedavisi çok başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu gibi sorunları olan insanlar mutlaka estetik cerrahilere başvurarak bu konuda yardım talep etmeleri gerekir. Yapılacak estetik cerrahi sadece cerrahi müdahale olarak algılanmaması gerekir. Bu cerrahi müdahale aynı zamanda bir ilaç gibi, psikoterapi gibi, telkin yöntemi gibi insanın psikolojisini de düzelten bir tedavi şeklidir. Başarılı yapılmış estetik cerrahi sonrasında hastaların günlük hayatta kendilerini daha iyi hissetmeleri, komplekslerinden kurtulmaları, evlilik, iş ve sosyal yaşantılarında daha başarılı olmaları beklenir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER