banner1028

Epidural Anestezi İle 'ağrısız Doğum'

Samsun Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Hasan Rıza Aydın, normal doğum ağrısının giderilmesinde altın standardın ‘epidural anestezi’ ile doğum olduğunu söyledi.Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde ağrısız...

Epidural Anestezi İle 'ağrısız Doğum'
Samsun Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Hasan Rıza Aydın, normal doğum ağrısının giderilmesinde altın standardın ‘epidural anestezi’ ile doğum olduğunu söyledi.

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde ağrısız doğum yöntemiyle doğum yapan anne ve bebeğini ziyaret eden Samsun Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Hasan Rıza Aydın; “Normal doğum ağrısının giderilmesinde altın standart epidural anestezi ile doğumdur. Hastanemizde, epidural anestezi konusunda beceri ve deneyimi olan uzman bir kadro mevcut olup ağrısız doğum için uygun olan gebelere epidural anestezi ile artık ağrısız normal doğum yaptırılmaktadır” dedi.

Ağrısız doğum (epidural anestezi ile doğum) yöntemiyle ilgili bilgi veren Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yöneticisi Uzm. Dr. Halil Keskin ise şunları söyledi: “Doğum eylemine bağlı ağrı, en şiddetli ağrılardan biridir. Bu ağrının, doğum eylemi sırasında rahmin kasılmasını etkilemeksizin giderilmesi önemli avantajlar sağlar. Deneyimli bir anestezi uzmanı tarafından, uygun hastalarda, doğum sancıları başlayınca uygulanan bu yöntem hem anne adayı hem de fetus(anne karnındaki bebek) için güvenli olmasının yanı sıra uygulaması da kolaydır. Normal doğum için en çok tercih edilen, en etkili yöntemlerden biridir. Omurilik dış yüzeyindeki duramater zarı etrafına (epidural alana) uygun ilaçların anestezi uzmanı tarafından enjeksiyonu ile gerçekleştirilir. Anne adayı kasıklarında baskıyı, dokunmayı hisseder, hatta kalkıp yürüyebilir ama ağrıyı hissetmez. Normal doğum için kasılmalar vardır ama gebeyi rahatsız etmez. Anne adayı ve fetus doğumun başından sonuna kadar kadın doğum uzmanının, anestezi uzmanının ve yardımcı sağlık personelinin takibi altındadır. Ağrısız doğumda en güvenilir ve rahat teknik epidural anestezidir. Uygulama sonrası hem psikolojik rahatlama olur hem de kas spazmının çözülmesiyle normal doğum şansı artar. Doğum stresinin çoğunu giderir. Doğum sancıları ağrı olarak değil, basınç ve kasılma olarak hissedilir. Doğum sonrası yorgun, bitkin olunmadığı için bebekle ilgilenme ve emzirme çok daha çabuk ve kolay olabilir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER