banner1014

Vali Kaymak; Bu Festival Türkiye'ye Örnek Olacak

Samsun Valisi Osman Kaymak, 25.07.2019 Perşembe günü saat 10.30’da Bafra Belediyesi tarafından bu yıl 3.'sü gerçekleştirilen ve 24-28 Temmuz 2019 tarihleri arasında devam edecek olan Kapıkaya Fest Doğa Sporları Festivali'nin açılış törenine katıldı.

Vali Kaymak; Bu Festival Türkiye'ye Örnek Olacak

Samsun Valisi Osman Kaymak, 25.07.2019 Perşembe günü saat 10.30’da Bafra Belediyesi tarafından bu yıl 3.'sü gerçekleştirilen ve 24-28 Temmuz 2019 tarihleri arasında devam edecek olan Kapıkaya Fest Doğa Sporları Festivali'nin açılış törenine katıldı.

Türk Hava Kurumu tarafından festival alanında gerçekleştirilen akrobat uçak ve motorlu paraşüt gösterisiyle başlayan festivalin açılış konuşmasını yapan Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, “Kapıkaya Fest Doğa Sporları Festivali Karadeniz’in ve Türkiye’nin en büyük festivali olma yolunda ilerliyor. Festivalimizin bu sene iki özelliği var. Birincisi; Milli Mücadele’nin 100. Yılı etkinliklerinin içerisinde olması. İkincisi; Sayın Valimizin de destekleriyle bu seneki festivalimizi ‘Sıfır Atık’ temasıyla çevre dostu ilan ediyoruz. Belki de Türkiye’de ilk defa bir doğa festivalinde ‘Sıfır Atık’ projesine ve çevre dostu bir yaklaşıma rastlıyoruz.” dedi.

İlk olarak yamaç paraşütü ile başlayan festivalin artık su sporları, fotosafari ve dağcılık gibi bir çok etkinliğin yapıldığı bir festival haline geldiğini ifade eden Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, “İnşallah bunu daha da büyüteceğiz. Bu sene Türk Hava Kurumu’nun yaptığı gösteri de festivalimize güzellik kattı. Onlara da teşekkür ediyoruz. Artık Bafra’yı ve Samsun’u hem ülkemizde hem de dünyada duyurarak bu festivali uluslararası bir festival haline dönüştürmek istiyoruz.” diye konuştu.

Törende Samsun Milletvekilimiz Av. Orhan Kırcalı’nın ardından yaptığı konuşmada, geçen yıl düzenlenen festivale de katıldığını ve eğlenceli vakit geçirdiğini dile getiren Vali Osman Kaymak, “Allahü Teâla inanın bize çok güzel bir coğrafya vermiş. Samsunumuz Türkiye’nin en güzel yerlerinden birisi. Ben bu bölgeye ilk geldiğimde büyülendim. Ama bu güzellikleri insanlara iş ve aş olacak şekilde turizm geliri olarak değerlendirmemiz lazım. Bunun yolu da bu festivallerden geçiyor. Büyüklerimizin ‘Ya güzel bir yol açın ya da güzel bir yoldan gidin’ şeklinde bir sözü var. İşte eski Büyükşehir Belediye Başkanımız Zihni Şahin güzel bir yol açtı, Hamit Kılıç Başkanımız da bu yoldan gidiyor.” dedi.

Turizmin bacasız fabrika olarak tanımlandığını hatırlatan Samsun Valisi Osman Kaymak, “Türkiye gerçekten bir turizm ülkesi ve turizmde çeşitlendirme devam ediyor. Ancak festivallerde genellikle insanlar eğlendikten sonra doğayı kirletip bırakıyorlar. Bu festivalimizin ‘Sıfır Atık’ temasıyla çevreyle dost bir şekilde başlatılmasını çok anlamlı buluyorum ve Hamit Başkanı tebrik ediyorum. Bu anlamda misafirlerimizden de anlayış bekliyoruz. Bu festival bu yönüyle ümit ediyorum ki Türkiye'ye örnek olacak, hem Bafra’nın hem Samsun’un tanıtımına ve çevreye katkı sağlayacak. İnsanların doğaya büyük bir özlemi var ama kirlilikten dolayı doğaya gitmek istemiyor veya gidince kirletiyor. Bu doğa büyüklerimizden bizlere emanet ve bizler de çocuklarımıza aktaracağız.” şeklinde konuştu.

Bafra’nın bir tarım ilçesi olduğunun altını çizen Samsun Valisi Kaymak, “Bafra Ovası Türkiye’nin önemli gıda depolarından birisi. Bafra’daki sebze ve çeltik üretimi Türkiye’yi yıllardır besledi. Ama artık sadece tarıma bağlı kalmamalıyız. Allah’ın bize verdiği bu güzelliği de hem Bafra hem de insanlık için turizme kazandırmak durumundayız. Her çeşit ekstrem spor, fotosafari, yürüyüşler ve su sporları başta olmak üzere bir çok etkinlik var burada. Sosyal medya aracılığıyla 1 milyon 300 bin nüfusu olan Samsunluları bu festivale davet ediyoruz. Öncelikle Samsunlular kendi doğal güzelliklerine sahip çıkacaklar, diğer iller de bunu merak edip gelecekler.” diye konuştu.

Samsun’un, Milli Mücadele’nin 100. Yılı’nda çok güzel etkinliklere ev sahipliği yaptığını ve yapmaya devam ettiğini belirten Vali Kaymak, “Bu festival de bu etkinliklerin devamı. O anlamda bu güzel ülkeyi bize vatan bırakan aziz şehitlerimizi, Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyoruz, mekanları cennet olsun.” dedi.

Konuşmaların ardından etkinlik alanını protokol üyeleriyle birlikte gezen Samsun Valisi Osman Kaymak, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç ile badminton oynayıp, festivale katılan yerli ve yabancı sporcularla sohbet etti.

Kapıkaya Fest Doğa Sporları Festivali'nin açılış törenine ayrıca, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Alaçam Kaymakamı ve Bafra Kaymakam Vekili Fikret Zaman, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İl Jandarma Komutan V. J. Albay Mehmet Arı, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Nihat Soğuk, eski Büyükşehir Belediyesi Zihni Şahin, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, sporcular ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2019, 02:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1047

banner1046