banner1014

Samsun’da Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Toplantısı

Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Toplantısı, bütün illerle eş zamanlı olarak 17.12.2019 Salı günü saat 10:00'da Samsun Valisi Osman KAYMAK'ın başkanlığında, ilgili tüm kurumların en üst yöneticilerinin katılımıyla Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Samsun’da Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Toplantısı

Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Toplantısı, bütün illerle eş zamanlı olarak 17.12.2019 Salı günü saat 10:00'da Samsun Valisi Osman KAYMAK'ın başkanlığında, ilgili tüm kurumların en üst yöneticilerinin katılımıyla Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Vali Osman Kaymak toplantı sonrası yaptığı açıklamasında, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın önderliğinde başlatılan çalışma sonucunda İçişleri Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız, Adalet Bakanımız, Milli Eğitim Bakanımız, Sağlık Bakanımız ve Diyanet İşleri Başkanımızın ortak imzasıyla yürürlüğe giren, 75 (yetmiş beş) maddeden oluşan, 2020-2021 yılları “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı” ile Valiliğimize verilen görev ve sorumlulukların gecikmeksizin uygulamaya geçirilmesi, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun uygulanmasında etkinliğin, koordinasyonun arttırılması ve yaşanan üzücü olayların tekrarlanmasının önlenmesi amacıyla İçişleri Bakanlığımız tarafından 17 Aralık 2019 Salı günü 81 ilimizde eş zamanlı olarak saat 10:00’da toplantı yapılması planlamıştır. Bu kapsamında diğer illerimizde olduğu gibi ilimizdeki tüm kurumların en üst yöneticilerinin katılımıyla başkanlığımda bugün Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Toplantısı gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Toplantının sonunda alınan kararlar doğrultusunda değerlendirmelerde bulunan Vali Kaymak, “Bu toplantımızda Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele alanında çalışan tüm kurumların 2019 yılı verileri değerlendirilerek mevcut duruma ilişkin analizler yapılmış, il ve ilçelerimizdeki 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında olay sayıları, başvuru sayıları, kanun kapsamındaki alınan tedbirlerin niteliği, uygulamanın daha iyiye götürülmesi için il/ilçe bazında ve bakanlıklar tarafından planlanması gereken tedbirler değerlendirilmiş ve son dönemde yaşanan üzücü olayların analizleri de yapılarak benzer nitelikte olayların yaşanmaması için alınması gereken tedbirler üzerinde yoğunlaşılmıştır.

Risk düzeyi yüksek olayların muhakkak sosyal, psikolojik, ekonomik yönleri ile incelenmesi, olayların meydana geldiği andan itibaren takip edilmesi için sistem geliştirilmesi, şüphelilerle ilgili (öfke kontrolü gibi) önleyici destek hizmetlerinin uygulanması, etkinliğinin arttırılması ve takibinin yapılması, kadına yönelik şiddetle ilgili mücadelede sadece polisiye tedbirlerin yeterli olmadığı, diğer kurumların (baro, üniversiteler ve STK’ların) sürece dahil olması için yapılması gereken çalışmaların planlanması, bu hususların ilimizde ve ilçelerimizde eylem planı haline getirilmesi gibi bir çok konuda çalışma/değerlendirme yapılmış ve bakanlıklarımızın ortaya koyduğu seferberlikte illerimizin de üzerlerine düşen sorumlulukları gecikmeksizin gerçekleştirmeleri için gerekli çalışmaların yapılması kararlaştırılmıştır.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele konularında farkındalığın artırılması amacıyla gerçekleştirilen eğitim çalışmaları kapsamında ilimizde askerlik görevini ifa den er ve erbaşlara, öğrencilere, muhtarlara, vatandaşlarımıza ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar olmak üzere toplam 76.395 kişiye eğitim verilmiştir.

2020-2021 yılları Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planının İl Eylem Planı ile bütünleştirilerek uygulamaya konulması kararlaştırılmış olup, Kadına Şiddete Sıfır Töleransla çalışmalar yürütülecek ve bu doğrultuda eğitimler verilmeye devam edilecektir.

Benzer nitelikte bir toplantı da 20 Aralık 2019 Cuma günü saat 10:00’da tüm ilçelerimizde kaymakamlarımız başkanlığında gerçekleştirilecektir.” diye konuştu.

‘Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele’ konulu toplantıya, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Vali Yardımcıları Hasan Öztürk, Hasan Balcı, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, İlkadım Kaymakamı İbrahim Keklik, Tekkeköy Kaymakamı Edip Çakıcı, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İbrahim Güven, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram ve ilgili kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile kurumların konuyla ilgili müdür yardımcıları ve şube müdürleri ile sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcileri katıldı.

Haber Merkezi

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER