banner1014

Samsun Turizminde Önemli Hamleler

Samsun İl Turizm Tanıtım ve Geliştirme Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Orhan Tavlı’nın başkanlığında gerçekleştirildi.

GÜNDEM 12.10.2023, 23:31 12.10.2023, 23:39 H. Eren
Samsun Turizminde Önemli Hamleler

Samsun İl Turizm Tanıtım ve Geliştirme Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Orhan Tavlı’nın başkanlığında, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Vali Yardımcısı Şevket Cinbir, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Timuçin Güler, TGA Genel Müdür Vekili Dr. Elif Balcı Fisunoğlu, Samsun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Kaynak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, TGA Destinasyon Grup Müdürü Yasin Topçu, Tanıtma Genel Müdürlüğü Karadeniz Bölge Koordinatörü Özgür Aytürk, TGA Destinasyon Koordinatörü Mustafa Ercenk Kocaoğlu, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Samsun’un turizmden hak ettiği payı alabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Samsun Büyükşehir Belediyesince hazırlanacak Turizm Master Planıyla ilgili çalışmaların değerlendirildiği toplantıda Valimiz Sayın Orhan Tavlı, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un 7 Eylül’de Samsun’a gerçekleştirdiği ziyaret programında Samsun’un turizm alt ve üstyapı fotoğrafının genel olarak ortaya konulduğunu, Sayın Bakanımızın TGA ve bakanlık bürokratlarına gerekli talimatları vererek Samsun Turizm Master Planı ile ilgili çalışmaları başlattığını belirtti.

Samsun’da agro turizmden kültür turizmine, sağlık turizminden deniz turizmine kadar yapılacakların turizmin tüm paydaşlarıyla istişare edildiğini ifade eden Sayın Valimiz, TGA'nın Samsun'a odaklandığını ve Samsun Turizmini Tanıtma noktasında desteğinin devam edeceğini dile getirerek, turizm konusunda 17 ilçemiz ile birlikte tüm markaların aynı anda yükseltilmesine çabalamak gerektiğini kaydetti.

Turizm Master Planı ile ilgili çalışmalara başlanıldığını ve ihale süreçlerinin gerçekleşmekte olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de, alt yapı ve üst yapı çalışmalarıyla turizmin bir bütünlük arz ettiğini belirterek, Samsun turizmini ciddi yerlere taşımak için hep birlikte büyük çaba sarf ettiklerini dile getirdi.

Toplantıda yaptığı konuşmada, turizmin gelişmesinde öncelikli konulardan birinin markalaşmak olduğunu ve marka şehir olunduğunda yurt dışından da büyük potansiyel sağlanabildiğini dile getiren Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Timuçin Güler ise "Dünyanın çok çeşitli ülkelerinden yoğun turist alan bir ülkeyiz. Turizmin gelişmesi sadece mevcut pazarların değil, alternatif pazarların da gelişmesiyle, marka olmanın artmasıyla beraber yeni pazarlarda yapılacak çalışmalar ve bunların sonucunda artacak turist ziyaretine dayanıyor.” dedi.

Turizmin dönemsel olmaması ve yılın 12 ayına yayılmasının en büyük hedeflerinden biri olduğunu vurgulayan Timuçin Güler, "Turizmin 12 aya yayılması, sektörde çalışan nitelikli personelin de istihdamı açısından çok önemli. Turizmin gelişiminde illerin marka olması, marka olan illerin birbirlerine turist değişimleri de kritik noktalardan bir tanesi. Turizm sadece deniz, kum, güneş değil. Turizm aynı zamanda sağlık, kültür, gastronomi gibi çok değişik faktörleri de olan geniş bir alan." şeklinde konuştu.

Samsun'un turizm açısından potansiyeli büyük bir kent olduğunu dile getiren Timuçin Güler, "Samsun denizi, doğası ve yapısıyla oldukça büyük turizm potansiyeline sahip bir ilimiz. Tanıtımları yapılacak bazı adımlar bile çok büyük sonuçlar verecektir. Master planın tamamlanmasıyla Samsun'un doğal güzellikleri, sağlık turizmi ve diğer konularda yapacağı çalışmalarla hızlı şekilde turist sayısını artıracağına inanıyorum. Çevrenin tanıtımı ve gerekirse turizmle ilgili ülkelerden getirilecek temsilciler, buradaki hızlı ilerlemeyi sağlayacaktır." dedi.

Toplantıda, Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı’nın Samsun’un ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımı konusunda gerçekleştirdiği çalışmaların bir özetini yapan TGA Genel Müdür Vekili Dr. Elif Balcı Fisunoğlu da, TGA tarafından hazırlanan Türkçe, İngilizce ve Arapça broşürlerin ulusal ve uluslararası mecralarda bol miktarda dağıtıldığını, “gezsen.samsun”, “go_samsun” adlı sosyal medya hesaplarının yüksek paylaşımlı sayılara ulaştığını, hazırlanan tanıtım filmlerinin de yine ulusal ve uluslararası mecralarda paylaşıldığını belirterek, TGA’nın Samsun için gerçekleştirdiği tanıtım çalışmalarının yanı sıra atılacak ve atılması gereken adımların neler olduğu konusunda da bilgi verdi.

Samsun’un en önemli turizm destinasyonlarından biri olma potansiyeline sahip olan ve 380’in üzerinde kuş türünün konaklama yeri olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin, fotoğraf tutkunlarının önemli uğrak noktalarından biri haline geldiğini dile getiren İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, “Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansımızın çektiği Samsun tanıtım filmimizle, hem Samsun’umuzun hem de Kuş Cenneti’nin tanıtım çalışmaları hızlandırılmıştır. Ayrıca, TBMM Plan ve bütçe komisyon Başkanı ve Samsun Milletvekilimiz Sayın Mehmet Muş’un öncülüğünde Kuş Cenneti’ne özel bütçeli Alan Başkanlığı kurulması çalışmaları da devam etmektedir.” diye konuştu.

Ayrıca, dijital hesaplardaki paylaşımların çok büyük kitlelere ulaşabildiğini ve bu sebeple kamu kurumları ve belediyelerden görsel içerik desteği beklediklerini ifade eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, Çakallı Gastronomi Adası projesi, Bafra’dan Vezirköprü’ye oradan da Çorum’a uzanan Hitit yolu projesi ve Şahinkaya Kanyonu’na seyir terası projesini çok önemsediklerini ve bu projelerin Samsun turizmine önemli katkı sağlayacağını belirtti.

Yakakent’in plajlarının dar olmasının yanı sıra denizi suyunun da çok temiz olduğuna dikkat çekerek, deniz, kum, güneş üçlüsünün ilçede daha da ön plana çıkarılması için çalışmalar ve tanıtımlar yapılması gerektiğinin altını çizen Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma ise, Alaçam’dan Yakakent’e bisiklet yolunun da turizm anlamında güzel sonuçlar getireceğini söyledi.

Toplantıda yaptığı değerlendirmede, tematik olarak hedeflerin belirlenmesi ve görevlendirme odaklı çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çeken Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Yavuz Ünal da Samsun’da kongre turizmi ile beraber de bir süreç geliştirebileceğini belirterek, bunun yanı sıra turizmde elimizdeki en güçlü unsur olan doğayı 12 ay boyunca kullanmamız için de çalışma yürütülmesi gerektiğini kaydetti.

Fakültelerinde çok sayıda yabancı öğrencinin eğitim gördüğünü ve bu öğrencilerin ileride gönüllü turizm elçisine dönüşmesi için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ifade eden OMÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yetkin Bulut ise yeni turizm rotalarına yönelik tez çalışmalarının devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Orta Karadeniz çapında bir turizm değerlendirmesinin Samsun’un da elini güçlendireceğini kaydeden SKAL Temsilcisi Mustafa Yavuz, Orta Karadeniz destinasyonunun bu bağlamda oldukça önemli olduğunu belirterek, bu konuda master planı için kurulan Turizm Altyapı Birliğinden de destek alınabileceğini dile getirdi.

TGA’nın da Samsun’a odaklandığının ve Samsun turizmine desteğinin devam edeceğinin vurgulandığı toplantıda ayrıca sosyal medya kullanıcı ve içerik üreticileri arasından seçilecek doğru kişilerin Samsun’da ağırlanmasının da tanıtım konusunda büyük bir katkısının olacağına, sağlık turizminin Samsun’un yükselen bir değeri olduğuna, Samsun’un sağlık turizmi konusunda ülkemizde 3. sırada yer aldığına ve diğer tanıtım faaliyetlerinin yanı sıra bir tanıtım filminin de çekilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Turizm dernekleri, sektör temsilcileri ve özellikle ilçe temsilcilerinin istek ve önerilerinin görüşüldüğü ve konunun bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirildiği toplantıda Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nden Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu’na, Ayvacık Kiraz Adası’ndan Tarihi Çarşamba Köprüsü’ne, Terme Miliç Plajı’ndan Ladik Ambarköy Açık Hava Müzesi’ne, Havza Atatürk Evi’nden Yakakent Uzunkız Yaylası’na, Tekkeköy Mağaraları ve Arkeoloji Vadisi’nden Salıpazarı Karacaören Şelalesi’ne, Kavak Taşhan’dan Asarcık Gökgöl Camii’ne, Canik Gölalan Şelaleri’nden 19 Mayıs Kumcağız (Engiz) Plajı’na, Alaçam Mübadele Müzesi’nden İlkadım Tütün İskelesi ve Atakum Çakırlar Korusu’na  kadar Samsun’un 17 ilçesindeki tüm turizm destinasyonları masaya yatırıldı.

Toplantının sonunda, bu tür toplantıların bir tür çalıştay niteliğinde ve son derece yararlı geçtiği ifade edilerek, kısa aralıklarla yinelenmesi gerektiği belirtildi.

Kaynak: Haber Merkezi
Yorumlar (0)
banner1052
banner810
Namaz Vakti 10 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
banner1060
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 15 40
2. Galatasaray 15 40
3. Kayserispor 14 26
4. Beşiktaş 15 26
5. A.Demirspor 15 23
6. Trabzonspor 14 23
7. Antalyaspor 15 23
8. Kasımpasa 15 21
9. Rizespor 14 21
10. Hatayspor 14 18
11. Karagümrük 15 17
12. Ankaragücü 14 17
13. Sivasspor 14 15
14. Gaziantep FK 14 15
15. Konyaspor 14 14
16. Samsunspor 15 14
17. Pendikspor 14 13
18. Başakşehir 14 12
19. Alanyaspor 14 11
20. İstanbulspor 14 8
Takımlar O P
1. Eyüpspor 14 36
2. Kocaelispor 15 32
3. Göztepe 14 26
4. Bandırmaspor 15 26
5. Sakaryaspor 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Gençlerbirliği 14 24
8. Ahlatçı Çorum FK 14 20
9. Keçiörengücü 15 19
10. Erzurumspor 14 18
11. Ümraniye 15 18
12. Manisa FK 14 17
13. Boluspor 14 16
14. Adanaspor 14 15
15. Şanlıurfaspor 14 14
16. Pendikspor 0 0
17. Tuzlaspor 15 13
18. Giresunspor 15 9
19. Altay 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 37
2. Arsenal 16 36
3. Aston Villa 16 35
4. M.City 15 30
5. Tottenham 15 27
6. M. United 16 27
7. Newcastle 15 26
8. Brighton 16 26
9. West Ham United 15 24
10. Chelsea 15 19
11. Brentford 16 19
12. Wolves 16 19
13. Bournemouth 16 19
14. Fulham 15 18
15. Crystal Palace 16 16
16. Nottingham Forest 16 14
17. Everton 15 10
18. Luton Town 15 9
19. Burnley 16 8
20. Sheffield United 16 8
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Girona 15 38
3. Barcelona 15 34
4. Atletico Madrid 14 31
5. Real Sociedad 16 29
6. Athletic Bilbao 15 28
7. Real Betis 16 26
8. Las Palmas 16 24
9. Getafe 16 22
10. Valencia 16 19
11. Rayo Vallecano 15 19
12. Deportivo Alaves 16 16
13. Villarreal 16 16
14. Osasuna 15 15
15. Mallorca 16 14
16. Sevilla 15 13
17. Cadiz 15 12
18. Celta Vigo 15 9
19. Granada 15 7
20. Almeria 15 4