banner1014

RTÜK 12. Gelecekle İletişim Çalıştayı OMÜ’de Düzenlendi

12. Gelecekte İletişim Çalıştayı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

RTÜK 12. Gelecekle İletişim Çalıştayı OMÜ’de Düzenlendi

12. Gelecekte İletişim Çalıştayı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından Türkiye'de eğitim alan uluslararası öğrencilere RTÜK hakkında bilgi verilmesi, RTÜK'ün uluslararası deneyimlerinin paylaşılması ve öğrencilere ait bilgi havuzu oluşturularak uluslararası iş birliği imkânlarının değerlendirilmesi amaçlayan çalıştay, RTÜK’ün çalıştayla ilgili hazırladığı tanıtım filminin izlenmesi ve akabinde protokol konuşmalarının yapılması ile başladı.

Çalıştaya, Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cengiz Batuk, Prof. Dr. Selim Eren,  RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, RTÜK Başkan Vekili Orhan Karadaş, RTÜK Üst Kurul Üyesi Nurullah Öztürk, OMÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. İdris Varıcı, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Onur Bekiroğlu, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Recep Yılmaz, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“Donanıma sahip olup mezun olacaklar”

Konşmasında OMÜ öğrencilerinin vizyon ve misyon sahibi olacaklarını belirten Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Bu birlikteliğin Samsun’da yapılmasının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Burada iletişimcilerin gelecekle ilgili bir vizyon edinmeleri bir misyon kazanmalarını önemsiyoruz. Burada hem uluslararası misafir öğrencilerimiz var hem de ülkemizden katılan ve üniversitemizde öğrenci olan kardeşlerimiz var. Uluslararası öğrencilerimizin kendi ülkelerine gidince burada aldıkları kaliteli eğitimle kendi ülkelerine hizmet etmek için burada güzel bir donanıma sahip olacaklardır.” ifadelerini kullandı.

“Geleneksel öğretilerin dışında yeni bir bilgi”

İletişimin bir bilim dalı olmasına ve önemine vurgu yapan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ise konuşmasında, “Günümüzde iletişim araçlarının çeşitlenmesi, dilinin değişmesi ve sembollere indirgenmesi dolayısıyla anlamlarının bulanıklaşması, fıtratın ya da geleneksel öğretilerin dışında yeni bir bilgi hatta eğitim ihtiyacını doğurmuştur. Bu özel durum, iletişimi bir bilim dalı olarak benimsetmiş, eğitimi için fakülteler kurulmuş ve üzerine akademik çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. OMÜ, bu anlamda çaba sarf eden nadir üniversitelerden birisidir.” dedi.

“Reklamın etkilemediği hiçbir muhatap yoktur”

İletişim araçlarının işgallerinden söz eden Rektör  Ünal, “Sektör olarak reklamcılık ya da yönlendirici güç olarak moda bu bağlamda değerlendirilmelidir. Reklamın etkilemediği hiçbir muhatap yoktur. Kapalı toplumlarda gelenek ve kültür kendi iletişim araçlarını geliştirmiş ve kendi şartlarında haberleşme ihtiyaçlarını karşılamıştır. Ancak açık toplumlar hatta globalleşme ile birlikte, yükleme, dönüştürme ve hatta işgaller iletişim araçlarıyla planlanmaya başlanmıştır. Bu nedenle yapılacak haber, haberin dili, hedef kitlesi ve zamanlaması özel strateji gerektirmektedir.” diye konuştu.

“Savaş, algı inşası ile yönetilmektedir”

Günümüz dünyasında savaş algısından bahseden Rektör Ünal, “Modern dünyada savaş, algı inşası ile yönetilmektedir. Son günlerde, terörle mücadelede sivillere zarar vermemek için kılı kırk yaran Türk Silahlı Kuvvetleri için kimyasal silah kullandı iddiası, bu bağlamda üzerinde durulması gereken bir ataktır. Zira dünyada "kimyasal silah" kavramının yüklendiği karşılığı, basit bir eylemle lider bir ülke için tehdit kılmıştır. Zira Saddam-Kimyasal Silah denklemi hafızalarda yerini korumaktadır. Amerika’nın Irak’a müdahalesini meşrulaştırma aracı olarak rol üstlenmiş, olmadığı anlaşıldığında özür dileme ihtiyacı bile duymamıştır.” şeklinde konuştu.

“Kendi ülkelerinde bizi temsil edecek öğrenciler yetiştirdik”

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ile işbirliği içinde uluslararası öğrencilere yönelik bir proje geliştirildiğini belirten Rektör Ünal, “Yaklaşık olarak 120 ülkeden 5 binin üzerinde yabancı öğrenciyi uluslararasılaşma sürecine tekamül ettirmiş ve bu öğrencilerin içerisinden 2021 yılı içerisinde elli kadar öğrenci seçerek OMÜ Vakfı aracılığıyla Kültür Elçileri adı altında tanımlanmış ve özel bir eğitime tabi tutmuştur. Bu yıl içerisinde 200 kadar yabancı öğrencimizi de Ticaret Elçisi tanımlamasıyla bir eğitime tabi tuttuk. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, OKA ve OMÜ işbirliğinde yapılan bu eğitim devam ediyor.  Toplamda 30 kişilik gruplarla 200 kişilik öğrenciyle bu şehirde bu ülkenin kendi ülkelerinde pazarlanmasına ya da kendi ülkelerinde ki değerlerin bu bölgede tanıtılmasına imkân sağlayacak bir eğitime tabi tutmak, kendilerine imkân vermek,  şirketlere mütercim ve ya danışman olarak istihdam etmelerini sağlamayı hedefledik.” dedi.

“İletişim çalıştaylarını 12 yıldan beri yapmaktayız”

Çalıştayın amacına ve önemine vurgu yapan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, “RTÜK olarak 12 yıldır bu çalıştayı yapıyoruz. Sadece pandemi döneminde ara verildi. Bu çalıştayın teması; ‘Kuruluştan Kurtuluşa, Kurtuluştan Kuruluşa’ Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundaki 100. yıla atfen yapılan çalışmalardır. Bu toplantılar Samsun’da başlayıp sırasıyla Amasya ve Sivas’a kadar gideceğimiz ve neticelendireceğimiz bir çalıştay olacak. Konuşmaların ardından atölye çalışmaları yapılacaktır. 20’ye yakın ülkeden gelen misafirlerle çalıştaya devam edeceğiz. Çalıştayın sonucunda bildiri yayınlayacağız. Ayrı bir programda da Erzurum’a giderek oradaki Kurtuluş Savaşı dönemindeki mücadelenin önemini medya açısından değerlendireceğiz.” diyerek çalıştayın amacına vurgu yaptı.

“Türkiye’nin davasını siz koruyacaksınız”

Mezun olup ülkelerine dönecek olan öğrencilerin görevleri olduğunu söyleyen Başkan Şahin, “Siz gelecekte iletişimci olacak değerli kardeşlerimize çok büyük görev düşüyor. İşin rengini, işin aslını öğrenerek burada verilecek olan temel bilgilerle buradan mezun olup ülkelerinize gittiğinizde Türkiye’nin davasına yapılacak olan bütün saldırılara karşı olacaksınız. Yapacağınız çalışmaları biz de gururla takip edeceğiz.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

“Samsun’u seçmemizin özel bir anlam ve önemi var”

Samsunu seçmelerinin amacını belirten RTÜK Başkanvekili Orhan Karadaş, “Samsun’u seçmemizin özel bir anlam ve önemi var elbette. Malumunuz olduğu üzere kurtuluş savaşımızın, büyük mücadelemizin yüzüncü yılını kutladık. Gelecek sene de cumhuriyetin yüzüncü yılını kutlayacağız. Bu vesileyle de Samsun’u kurtuluşa giden ilk yol olarak seçtik. Temamızı ‘’Kurtuluş’tan Kuruluş’a’’ olarak belirledik. Gelecekte İletişim çalıştayımızın amacı ülkemizde yükseköğretim gören, Türk vatandaşı olmayan öğrencilerin özellikle de Türk Cumhuriyetleri ve Türk Akraba Topluluklar menşeili ülkesinden öğrencilerin ülkemizi tanımaları ve daha iyi duygularla Türkiye’yi tanıyarak, bilerek, anlayarak ülkelerine dönmeleridir.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Arnavutluk’tan Era Doni Kurtuluş Savaşı’nın Başlangıç Noktası Samsun, Etiyopya’dan Salih Meki Milli Mücadelenin İlk Beyannamesi: Havza Genelgesi, Türkiye’den Zeynep Sınar Yabancı Basında Milli Mücadele Yılları, Tunus’tan Takoua Ferchichi Fransız Sömürgeciliği Döneminde Tunus Basını, Sudan’dan Rania Abdelazim Kurtuluş Savaşı’nda Gazi Mustafa Kemal’in Söylemlerinin Yönlendirici Etkisi, Arnavutluk’tan Elidjon Ulaş Milli Mücadelenin Balkan Medyasına Yansıması, Cezayir’den Salima Feredj Küçük Ağa Dizisinde Milli Mücadelenin Temsili, Ürdün’den Osama Yahya Savaş Yıllarında Tarım Ekonomisi, Afganistan’dan Muhammad Hassanzoy Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunda Afganistan ile Diplomatik İlişkiler ve Türkiye’den Muhammed Ersin Toy 100 Yıl Önce Kurtuluş Savaşı’nda Gazeteden Günümüze Radyoya Manşetler konulu sunumlarını gerçekleştirdi.

Sunumların ardından RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal’a plaket takdim etti. Plaket takdim töreninin ardından çalıştay sonlandırıldı. Çalıştayın sonrasında RTÜK yetkilileriyle ve çalıştaya katılanlarla Üniversite Üst Yönetimi OMÜ Konukevinde yemek programında bir araya geldi.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER