banner1028

İYİ Parti İlçe Başkanı Yılmaz; “Bafra Neden Lağım Kokuyor”

İYİ Parti Bafra İlçe Başkanı Aydoğan Yılmaz; “Bafra da son yıllarda yaz aylarında menfezlerden havaya lağım kokusu yayılmaktadır” dedi.

İYİ Parti İlçe Başkanı Yılmaz; “Bafra Neden Lağım Kokuyor”

İYİ Parti Bafra İlçe Başkanı Aydoğan Yılmaz; “Bafra da son yıllarda yaz aylarında menfezlerden havaya lağım kokusu yayılmaktadır” dedi.

Başkan Aydoğan Yılmaz yayımladığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Bafra da son yıllarda yaz aylarında menfezlerden havaya lağım kokusu yayılmaktadır.halkımız bu sıcak günlerde dışarı da gezemez evlerinin pencerelerini dahi açamaz hale gelmişlerdir.baframız büyük bir çevre sağlıyla karşı karşıyadır.Nitekim bu sorunun çözümü konusunda tespitler yapılıp ne gibi çalışmalar yapılmaktadır.sorunun çözümü için Büyükşehir Belediyesiyle beraber çalışma yapılmaktamıdır.Hepsi bunların soru işaretidir.bafra 150 bin nüfuslu büyük bir ilçemizdir.Her yıl nüfusu artmakta buna paralel olarakta alt yapı ,trafik ,ulaşım ,sağlık sorunları artmaktadır.Bu sorunları giderecek olan da Belediyeler ve Merkezi Hükümetlerdir.Bugün yaşadığımız lağım kokusu sorununun çözümüde Büyük Şehir Belediyesine aittir.Büyük Şehir yasası çıkmadan önce İlçe Belediyemiz o günün ekonomik ve teknik şartlarına göre bu sorunları çözmek için yatırım yapmışlar ,hizmet etmeye çalışmışlar ama o çalışmalar bugünün şartlarına göre yeterli gelmemektedir.bugünkü yaşadığımız lağım kokusu için tespitlerimiz doğrultusunda lağım ve yağmur sularının birlikte taşındığı kanalizasyon sistemlerinin de tadilata ve yenilemeye ihtiyaç vardır.

             ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ

İYİ Parti Bafra teşkilatı olarak bu sorunun tespitine ve Halkımızın çevre sağlığı konusunda ki yaşadığı bu sağlık sorununa sessiz kalamazdık.bilir kişi ekibimizle beraber tespitlerimizi aşağıda belirttiğimiz çözüm önerilerini getirdik.

              Bizim tespitlerimizin bir tanesi çoğu kez kanalizasyon boru sistemlerinden kaynaklanmaktadır.İnşaat ve altyapı çalışmaları sırasında yüzeye yakın borularda çatlama ,kırılmalar oluşmakta buharlaşan suyla veya direk kırılan ve çatlayan bu borulardan sızan gazla beraber oluşmaktadır.Sorunun çözümü için bu boruların tespit edilip yenilenmesi gerekmektedir.

              Tespitlerimizin bir taneside lağım ve yağmur sularının birlikte taşındığı kanalizasyon sistemlerinde yani ( Bafra’daki kanalizasyon gibi )ana boruya bağlantı yerlerindeki giriş yada çıkış içerik tutma havuzları vardır.(Bizim kanalizasyonda varmı bilmiyoruz) Çoğu zaman bu bağlantı yerlerinden havaya lağım gazı sızar.bu sorunun çözümü içinde havuza giriş bağlantılarına koku kapanları konulması gerekir.

              Diğer bir tespitimiz arazi eğimine göre akan lağım sistemleri yerçekimi kurallarına göre çalışır.Kentimizde lağım yükü belirli saat aralıklarına ,boru içinde kalma süresine ,akım hızına göre değişir.Kanalizasyon eğimleride cadde ve sokak eğimlerine göre olmalıdır.Bu nedenle lağımın kanalizasyonda çökme olasılığı artmaktadır.Akışkanlık olmadığı zaman bu sorunlar ortaya çıkar.Buda kokuya neden olmaktadır. Bu durumlarda özel pompa sistemleri akışkanlığı arttırabilir.Bildiğimiz kadarıyla bu pompa sistemleri de bizim alt yapımızda yok. Yağmur suyunun yada lağım suyunun az olduğu dönemlerde basınçlı suyla yıkamak kokunun azalmasına büyük ölçüde yardımcı olur.

              Yukarıda bahsettiğimiz tespitler ve çözüm önerileri geçici olarak bu sorunu ortadan kaldıracak

önerilerdir yani gelişen ve büyüyen Bafra geçmiş şartlarına göre yapılan bu alt yapı sistemi şimdi ve gelecekte cevap vermeyecektir.Çözüm birleşik sistemin ayrılması kanalizasyon ve yağış sularının ayrı boru sistemlerinin toplanması ,boru giriş çıkış havuzlarının olması ve pompa sistemleri nin kurulmasıyla olur.Yani alt yapımızın yenilemesiyle olmalıdır.

              Bizler İYİ Parti teşkilatı olarak Bafra’yla ilgili yaşanan sorunları tesbit edip çözüm öneri getirmek muhalefet partisi olarak görevimiz olduğunu düşünüyoruz.Ama çözüm bulmakta sorunu gidermekte Merkezi Hükümetin ve belediyelerin görevi olduğunu biliyoruz.Bu sorunun çözümü de büyük Şehir Belediyesine aittir.

              BAFRA’YA KİMSE ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPMASIN

               Samsun Büyükşehir Belediyesi  ,yatırımlar konusund önceliği diğer ilçelere ve Merkez İlçelere veriyor.Hatta 3 ay önce alt yapı yatırımları konusunda , 04.03.2020 tarih ve 12424 sayılı Büyükşehire bağlı kuruluş olan Saski Genel Müdürlüğü’nün İller Bankası  A.Ş den kullanacağı Merkez İlçeler için  (Atakum ,Canik ,İlkadım)atık su ve yağmur suyu altyapı yapımı için 74.263.5781 TL.Kredi kullanımı için Başkana yetki verildiği kullanım içinde girişimde bulunulduğunu biliyoruz.Biz de İYİ Parti olarak  neden Büyükşehir Belediyesinin sorumluluk alanlarında  olan konularda Bafra ikinci plana atılıyor.Bu konular Bafra’lı meclis üyeleri tarafından çevre sağlığı komisyonunda veya Büyükşehir Belediyesi Meclisinde gündeme getirilmiyor.

              Buradan sayın Belediye başkanımız Hamit KILIÇ’a sesleniyorum.Bu sorunları dile getirken biz de Samsun Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti meclis üyelerimizle gündeme getirelim.Bafra için ne gerekiyorsa yapalım.

              BAFRA’ya KİMSE ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPMASINA HAKKI YOK .Saygılarımla. “ 

Haber Merkezi

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER