banner1014

Eski Bakan Suat Kılıç; Fındık Üreticileri ve Orman Köylüleri Buluştu

Samsun’da ziyaretlerini sürdüren Kılıç Kösedik, Kuşkayası ve Aydınpınar mahallelerinde fındık üreticileri ve orman köylüleri ile bir araya geldi.

Eski Bakan Suat Kılıç; Fındık Üreticileri ve Orman Köylüleri Buluştu

SAMSUN - Eski Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, bir dizi ziyaret için geldiği memleketi Samsun’da ziyaretlerini sürdürüyor.

19 Mayıs ilçesine bağlı Kösedik, Kuşkayası ve Aydınpınar mahallelerini i ziyaret eden Kılıç, burada fındık üreticileri ve orman köylüleri ile bir araya gelerek sohbet etti.

Fındık üreticilerinin sorunlarını dinleyen Kılıç, ‘’Fındık hasat dönemi Karadeniz’de başlamak üzere. Hatta bazı yerlerde de başladı. Ülkemiz ekonomisinde oldukça önemli bir yeri olan fındık başta Samsun için ayrı bir önem taşıyor. Bir çok insanımızın geçim kaynağı. Fındık aynı zamanda ülkemiz için önemli ve stratejik geçim kaynağı. Fındık, dünyada belirli bölge ve coğrafi alanların yaşam tarzıyla özdeşleşen, o bölgelerde yaşayan insanların kültürü, sosyal ve ekonomik yapısı üzerinde derin izler oluşturan nadir ürünlerden birisi ve ülkemizde, dünyanın en önemli fındık üretici ülkelerinden birisi. Dünya fındık üretiminin yaklaşık yüzde 70’i, ülkemiz tarafından gerçekleştiriliyor. Bu nedenle sizden ricam, yetiştirdiğiniz ürünlerin hasadını iyi yapın. Dalında ya da yerde meyvesini bırakmayın. Hükümetimiz fındık konusunda her zaman siz üreticilerimizin yanında. Geçmişte de böyle bugün de böyle.Fındık ile ilgili hükümetimizin yapacağı açıklamaları bekleyin.’’ dedi.

 Türkiye’nin bir çok yerinde çıkan orman yangınları ile de orman köylüleri ile sohbet eden Suat Kılıç, ‘’Türkiye büyük ve güçlü bir ülkedir. Her türlü felaketle de başa çıkabilecek muktedirliğe ve muvaffakiyete çok şükür fazlasıyla haizdir. Kimsenin bundan kuşkusu olmasın.’’ diye konuştu. 

Türkiye'nin birçok noktasında geçen hafta başlayan yangınların bir kısmını söndürme çalışmaları devam ederken, son yıllarda dünyanın çok farklı yerlerinden gelen yangınlarda artış olduğu görüldüğünü aktaran Kılıç şunları söyledi:

‘Çıkan bu yangınlarda, yaz döneminde kurak hava ve bazen rüzgarın da yardımıyla alevler hızlı bir şekilde yayılıyor.

Alevler hızlandığında ise yangınla mücadele ekiplerinin bunu durdurması, kontrol atlına alması ve yangının güzergahı üzerindeki ev ve diğer mülklerin korunması da neredeyse imkansız bir hal alıyor. Bu nedenle özellikle orman alanlarında yaşayanlar ve çevreye gelen vatandaşlarımızın duyarlı olması çok önemli. Sigara izmaritinden yangın çıkabiliyor. Dışarıya bilinçsizce atılmış can şişeler de yangına sebep olabilir. Güneş ışınları dik vurduğunda etrafa atılan cam şişeler ve içinde su bulunan plastik şişeler güneş ışınlarını odaklayacağı için yangına sebebiyet verebiliyor, Alacağımız basit önlemler mala ve cana gelecek zararın önüne geçmiş olacaktır. Bu önlemler ekonomik açıdan da önemlidir. Yani milli servet kaybıdır. Keşke dememek için dikkatli olmak kendimiz ve çevremiz için önemlidir."

 

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER