banner1028

Bengü’de Asırlık Bolluk Aşı Geleneği Sürdürülüyor

Samsun'un Bafra ilçesine bağlı Bengü Mahallesinde geleneksel asırlık, “bolluk aşı” (Afat Kurbanı) geleneği sürdürülüyor.

Bengü’de Asırlık Bolluk Aşı Geleneği Sürdürülüyor

Samsun'un Bafra ilçesine bağlı Bengü Mahallesinde geleneksel asırlık, “bolluk aşı” (Afat Kurbanı) geleneği sürdürülüyor.

Samsun'un Bafra ilçesi Bengü köyü Ambar yanı Mahallesinde gerçekleştirilen geleneksel bolluk aşı (Afat Kurbanı) etkinliği afetlerden korunmak ve bereketli bir yıl geçirmek inancıyla her yıl mayıs ayında geleneksel olarak düzenleniyor.

Bengü köyünden uzun yıllar önce doğup büyüdükleri ekip biçtikleri toprakların 24 Nisan 1987. Bafra - Kızılırmak üzerine kurulan Altınkaya Baraj inşaatı bitirilerek su tutmaya başlamasıyla birlikte baraj gölü altında kaldı. Köyleri kamulaştırılan Bengülü vatandaşlar Türkiye’nin birçok yerine yerleşerek yaşamlarını sürdüren Bengülüler bulundukları bölgelerde dernek çatısı altında birleşerek sosyal ve kültürel faaliyetlerin yanında çocuk yaşta koptukları topraklarda kalan gelenek ve görenekleri yaşatarak kendilerinden sonra gelecek nesillere aktarılması için maddi ve manevi katkılarını sürdürüyorlar.

Gelinen noktada Başta “Bolluk aşı” (Afat Kurbanı)  ve Ata sporumuz güreş etkinliklerini sürdüyor olmaları ise Bengü köyünün adından övgüyle söz edilerek birlik ve beraberlik adına örnek olmayı sürdürüyor.

Bengü köyü Ambar yanı Mahalle Muhtarı Mehmet Kaya, “Bolluk Aşı” (Afat Kırbanı) Bolluk, Bereket getirmesinin yanı sıra her türlü doğal afetlerden korunulacağına inandıklarını söyledi.  Muhtar Mehmet Kaya maddi ve manevi katkıda bulunan Bengülü iş insanları ile etkinliğe katılanlara teşekkür ederek siyasilerden bozuk olan 7-8 kilometrelik yollarının da yapılması talebinde bulundu.

İlgililer Bengü köyü yolunun büyük bir bölümünün tamamlandığını havaların düzelmesiyle birlikte yarım kalan yolunda tamamlanacağını söylediler.

Doğup büyüdükleri topraklara sılayı rahim:  

Etkinliğe Tekirdağ Kapaklı ve diğer illerden etkinliğe maddi ve manevi katkıda bulunan iş insanları köy bütçesine katkı amacıyla açık artırmaya çıkarılan iki  koçun birini Tekirdağ Samsun Dernekler Federasyonu Başkanı ve iş insanı Hasan Acar alırken, açık artırmaya telekonferans ile katılan Kapaklıda iş insanı  Zafer Çalışkan’ın oğlu Hüseyin Çalışkan  aldı. Yaklaşık 20 bin TL’ye satılan koçları köy bütçesine bağışlanırken, bir gün önceden bakır kazanlarda odun ateşinde pişirilen, yahni ve pirinç pilavının konuklarla topluca yenmesinin ardından rahmet ve bolluk aşı duası yapıldı.

Bengü köyü ambar yanı mahallesinde gerçekleşen etkinliğe AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, AK Parti Bafra İlçe Başkanı Av. İbrahim Semiz, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Bafra Belediye Başkan Yardımcısı Şaban Hüryaşar,  Bafra MHP İlçe Başkanı Barbaros Turna, Bafra CHP İlçe Başkanı Vahit Perçin,  Bengü Mahalle Muhtarı Mehmet Kaya,  Bengü ve civar köyleri yardımlaşma ve kültür derneği başkanı Erdem Bakır,  Bafra Belediyesi Meclis üyesi Erhan Akbulut, İYİ Parti Bafra İlçe Başkanı Aydoğan Yılmaz, Tekirdağ Samsun Dernekler Federasyonu Başkanı Hasan Acar, Tekirdağ Kapaklı Samsunlular Derneği Başkanı Mustafa Keleş, Kapaklı Belediye Meclis Üyesi Mustafa Önder, Bafra Ülkü Ocakları Başkanı Ceyhan Düzgün, İş insanı Murat Eviş,  İş insanı Zafer Çalışkan, İş insanı Mustafa Türken, Sivil toplum örgütü temsilcileri, Çeşitli daire Müdürleri Esnaflar,  Çevre il ve İlçelerden vatandaşlar ile Bengülüler katıldı.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2022, 00:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER