banner1014

Atakum’da Kümes Hayvanları Aşı İle Korunuyor

Atakum Belediyesi ekipleri kırsal mahallelerde kümes hayvanlarını tehdit eden hastalıklara karşı aşılama çalışması başlattı.

Atakum’da Kümes Hayvanları Aşı İle Korunuyor

Atakum Belediyesi ekipleri kırsal mahallelerde kümes hayvanlarını tehdit eden hastalıklara karşı aşılama çalışması başlattı.

Kırsal kalkınma projelerinin tek tek hayata geçirildiği Atakum’da çiftçiyi destekleyen çalışmalar aralıksız devam ediyor. Atakum Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri kentin kırsal mahallelerinde kanatlı hayvanlara yönelik koruyucu aşı uygulaması başlattı.

UZMAN EKİP ÇİFTÇİLER İÇİN SAHADA

Ekipler, kümes hayvanlarını Yalancı Veba veya Kıran olarak bilinen Newcastle hastalığı ile Enfeksiyöz bronşit hastalığına karşı dirençli hale getirmek için her gün farklı bir mahalleyi ziyaret ediyor. Newcastle ve Enfeksiyöz bronşit aşılarından oluşan ikili aşıyı gittikleri mahallelerde su ile karıştıran görevliler, ardından çiftçilere teslim ediyor. Vatandaşlar, uzman ekibin tavsiyeleri doğrultusunda sulandırılmış aşıyı tavuk, kaz, ördek gibi kanatlı hayvanlara uyguluyor. “Sağlıklarını Korumak ve Doğal Gıdaya Ulaşmak İçin Hayvanlarımızı Aşılıyoruz” sloganıyla başlatılan çalışma ile Atakumlu çiftçinin tarımsal faaliyetlerini en verimli bir şekilde yürütmesi hedefleniyor.

KÜMES HAYVANCILIĞI İÇİN TEHDİT

Newcastle ya da Yalancı Veba hastalığı; kanatlı hayvanların solunum, sindirim ve sinir sisteminde tahribat yaratarak ölümüne neden oluyor. Halk arasında “Kıran” olarak tanınan hastalık, çok çabuk bulaşıyor. Başta tavuk olmak üzere kanatlı hayvanlarda görülen Enfeksiyöz Bronşit ise hayvanlarda solunum sıkıntısına yol açarken yumurta veriminin ve kalitesinin düşmesine neden oluyor.


 

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER