banner1028

Alaçam’da Ahilik Haftası Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

AHİLİK Kültürü Haftası Çeşitli Etkinliklerle Alaçam Cumhuriyet Meydanında Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.

Alaçam’da Ahilik Haftası Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

AHİLİK Kültürü Haftası Çeşitli Etkinliklerle Alaçam Cumhuriyet Meydanında Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.


Alaçam Kaymakamlığı, Alaçam Belediyesi, Şehit Erdal Bolat Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası işbirliği ile 19 Eylül 2019 Perşembe günü Saat 10.30’da Sanayi Sitesinde toplanan Esnaflar arabalarını Türk Bayrakları ve balonlarla süsleyerek konvoy halinde Sanayi Sitesi Yakacık Mahallesi kavşağından dönerek Beşyol mevkii üzerinden Bafra Caddesi güzergahından Cumhuriyet Meydanına davul zurna eşliğinde ulaştı.


Cumhuriyet Meydanındaki program başlamadan önce davul zurna eşliğinde Alaçam Esnafları ve Öğretmenler ile birlikte halaylar çekildi oyunlar oynandı. Saat 11.00’de Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programa Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman, Belediye Başkanı İlyas Acar, İlçe Emniyet Müdür Vekili Erol Can Keskin, İlçe Jandarma Komutanı Samet Kuruçelik, Samsun Esnaf Odaları Birlik Başkanı Hacı Eyüp Güler, Samsun Kahveciler Odası Başkanı, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural, İlçe Müftüsü Mehmet Süsün, Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Adem Çavuş, Öğretmenevi Müdürü Hüseyin Kara, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ersin İleri, Alaçam Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifi Başkanı Mehmet Aydoğdu, Esnaf Odası Başkanı Vedat Özyılmaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Halk Bankası Müdürü Sadettin Kuru, Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir, Şoförler Odası Başkanı KurtbeyBozkurt, CHP İlçe Başkanı Hasan Varoğluve MHP İlçe Başkanı Erdinç Gül,Alaçam Esnafları, Gazilerimiz 47 Yılını Esnaf olarak tamamlayan Berber Ünal Kır, 45 yılını dolduran Elektrikçi Yurtsever Çağlar ve 41 yılını dolduran Terzi Bayram Özdemir, En Genç Esnaf Olarak İsa Baş Alaçam Esnafları öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.


Programın açılış konuşmasınıŞehit Erdal Bolat Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Abdulkerim Açıkgöz yaparak şunları söyledi; “Ahilik; sanatın, ticaretin ve mesleğin, olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimiz; yüzyıllar boyu toplumumuzun sosyal ve ekonomik omurgasını oluşturan bir örgütlenme şeklimiz; toplumsal kimliğimiz açısından daima sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültürümüzdür”dedi.


Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Özyılmaz ahiliği şöyle anlattı; Ahi’nin kelime anlamının cömert, eli açık, yiğit ve ahlaklı kardeşlik olduğunu belirtti “Toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırmak ve aralarında dayanışma kurulmasını sağlamaktır. Bir toplumda birlik ve dayanışmayı sağlayan en önemli unsur müşterek değerlerin korunması ile mümkündür. Türklerin Anadolu’da bin yıldan beri varlığını sürdürmelerinde sır, ahilik anlayışı içerisinde bu değerlere sahip çıkmalarıdır. Bir toplumda sosyal tabakalaşma olabilir, Kimi zengin, kimi fakir olabilir; fakat ikisi arasındaki fark fazla olmamalıdır. Çalışmak ve üretmek, alın teri ile kazanmak ahilikte bir ahlak kuralıdır. Bunun için herkesin mutlaka bir mesleği ve işi olmalıdır. Emeğin karşılığı çalışanının alın teri kurumadan ödenir. Bu uygulama emek ve sermayenin barışık olduğu bir modeli oluşturur. Harama bakmayan, haram yemeyen, haram içmeyen, doğru, sabırlı, dayanıklı olan, yalan söylemeyen, büyüklerinden önce söze başlamayan, kimseyi kandırmayıp kanaatkar olan, dünya malına tamah etmeyen, yanlış ölçmeyen, eksik tartmayan, kuvvetli ve üstün durumda iken affetmesini bilen, hiddetli iken hoşgörülü olan, kendisi muhtaç iken bile başkalarına verecek kadar cömert olan kişi ahi’dir. Mesleki dayanışma üzerine kurulu, güzel ahlaka dayalı, üretimi standarda bağlayan ve ihtiyaca göre sınırlayan, sanatı geliştirmeyi ve dünyaya bırakmayı hedefleyen, ahlak ve terbiyeyi benimseyen, sevgi saygı ve yardımlaşmayı öne çıkaran, insan odaklı kültürü benimseyen ahilik felsefesi günümüz dünyasında evrensel değerlerle tıpa tıp aynıdır. Esnaf ve sanatkarlar olarak bizler Ahilik kültürünün taşıdığı evrensel değerleri yaşayıp, yaygınlaştırarak bizden sonraki nesillere miras bırakmak için özenle ve gayretle çalışmaktayız.” dedi.


Alaçam Belediye Başkanı İlyas Acar, “Sanatkarlarımızın kalfalara ve çıraklara verdikleri maharetlerle, el sanatları ile mesleği gelecek olarak yaptıkları çalışmaların en güzel örneklerini Osmanlıdan beri, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan itibaren yenilikler yaşıyoruz. Her şeyin en güzelini nasihat etmişler. Bizler bu nasihatlardan mutlak surette pay almalıyız” şeklinde konuştu.


Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman; “Ahilik kültürü Anadolu’da gelişen Türk Müslüman coğrafyasında filizlenen Dünya’nın en eski sivil toplum örgütlerinden bir tanesi. Ahilik bir meslek grubu bir meslek örgütlenmesidir. Anadolu’nun Müslümanlaşmasında çok önemli bir katkısı olan bir örgüt. Özellikle meslek öğrenmek adına bir araya gelen kişilerin kurduğu bu tür örgütlenme Türk – İslam kültürü ile yoğurulunca çok farklı bir kültür ortaya çıkmıştır. Günümüzde Ahilik kültürünü odalarımız yürütmekte, ancak tarihimizde bu işi üstlenen ve kültürü ile devam ettiren esnaf kardeşlerimiz çok önemli işlevler görmüştür. Günümüzdeki esnaf kardeşlerimizde bu kültür ile bu ahlak ile bu geleneği devam ettireceklerdir. Alaçam bu konuda çok önemli bir ilçe olma özelliğini taşıyor, bu yüzden bu törenin Alaçamda yapılması da çok kıymetli. Ben esnaflarımızın da sorunlarının dinlenerek çözüm üretilmesi adına önemli bir hafta olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Ahilik kültürünün de çocuklarımıza aşılanması anlamında ayrıca önemli olduğunu düşünüyorum. Esnaf kardeşlerimize hayırlı bol bereketli günler diliyorum, Ahilik haftamız kutlu olsun. İnşallah gelecek nesillerimizde geçmişimizde olduğu bu kültüre sahip olarak Dünya’ya örnek olurlar bu duygu ve düşünce ile bu programın yapılmasında emeği geçen başta Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Özyılmaz'a ve yönetimine çok teşekkür ediyorum.”diye konuştu.


Alaçam Şehit Erdal Bolat Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından “Şed Kuşatma Töreni “anlatan tiyatro gösteriminin ardından Alaçam’da 47 Yılını Esnaf olarak tamamlayan Berber Ünal Kır, 45 yılını dolduran Elektrikçi Yurtsever Çağlar ve 41 yılını dolduran Terzi Bayram Özdemir, En Genç Esnaf Olarak İsa Baş’a ve Programın hazırlanmasında emeği geçen öğrencilere, Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman, Alaçam Belediye Başkanı İlyas Acar, Samsun Esnaf Odaları Birlik Başkanı Hacı Eyüp Güler, Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetim kurulu üyeleri ile birlikte katılımcılara teşekkür plaketi verildi. Program Ahilik pilavı ve Alaçam Kaymakamlığı tarafından hazırlanan aşure, Alaçam Belediyesi tarafından çay ikramıyla son buldu.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 18:10

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER