banner1028

Alaçam’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlandı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Alaçam Engelliler Derneği tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na Saat 10.00'da çelenk sunuldu.

Alaçam’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlandı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Alaçam Engelliler Derneği tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na Saat 10.00'da çelenk sunuldu.

Alaçam Karayolları Kolin Fatih Ortaokulu tarafından Halk Eğitimi Merkezi Konferans salonunda Saat 10.30'da devam eden etkinliğe, İlçe Emniyet Müdür Vekili Erol Can Keskin, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Fatih Mehmet Öztürkçe, Şube Müdürü Ömer Şener, Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürü Cansu Keskin Karaaslan, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ersin İleri, KYK Alaçam Müdürü Selim Erdoğan kamu kurum kuruluşların daire amirleri, ile vatandaşların katıldığı etkinlik Alaçam Engelliler Derneği Başkanı Vahide Topal'ın açılış konuşması ile devam etti.

"Her birey ya engelli ya da engelli adayıdır" diyerek sözlerine başlayan Alaçam Engelliler Derneği Başkanı Vahide Topal Bütün Dünyada 3 Aralık Dünla Engelliler günü, Toplumun Engelliler konusunda dikkatini çekebilmek ve daha duyarlı olmalarıı sağlamak için her yerde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Engellilerin bu toplumda herkes gibi 365 gün yaşadığı bilinmeli ve sadece bir gün değil sürekli var oldukları bir nefes gibi hissetirilmelidir. Asla ve asla göz ardı edilmemeleri gereklidir. Toplumumuzda Engellilere yardımcı olma bilinci aşılanmaya çalışılmalı, özellikle yöneticiler engelli problemlerini çözmeye yönelik çalışmalar yapmalı ve bu konuda başarılı çalışmalar yapan yöneticileri de desteklemeliyiz. “Engellilik yalnızca engellilerin ya da ailelerin karşı karşıya bulunduğu bir sağlık sorunu değil, sosyal boyutlarıyla toplumu yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur. Kamu görevlileri, sivil toplum örgütleri, gönüllü kuruluşlar ve birey olarak vatandaşlarımızın konuya gösterecekleri ilgi, duyarlılık ve destekleri onların, daha iyi yaşam koşullarına kavuşmalarına, sosyal yaşama katılmalarına hız kazandıracak. Engellilere yönelik gerçekleştirilecek çalışmalar engellilerimizin yaşama daha sıkı bağlanmalarını sağlayacaktır. Her birey ya engelli ya da engelli adayıdır. Engellilerin hayatın her alanında kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürebilmeleri bir haktır. Toplum olarak bizlere sahip çıkılması, olası olumsuzluklardan tüm engellileri koruma, onlara iyi kaliteli bir yaşam alanı sağlamak amacıyla güç birliği ve gönül birliği yapılması en büyük amacımızdır" dedi.

Karayolları Kolin Fatih Ortaokulu öğrencileri Ayşegül Keskin, "Ne Mutlu Bana Engelliyim", Melek Aslan "Engelliler Her Gün Hatırlanmalı" adlı şiirlerini okudular. Alaçam Cumhuriyet İlkokulu Öğrencisi Ecrin Nur Özdaş şiirini okudu. Alaçam Gençlik Merkezi gönüllü gençleri tarafından "Engelsiz" adlı tiyatro sunumu ile son buldu.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2019, 10:25

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER