Vali Harput’un Veda Mesajında Bursaspor Sitemi

Yeni Valiler Kararnamesiyle merkeze alınan Vali Şahabettin Harput, Bursaspor-Beşiktaş maçından sonra çıkan olaylarıyla ilgili hep doğrudan yana olduğunu belirterek, "Bursaspor ile Beşiktaş arasındaki müsabakada rakip takımın gelmemesi noktasındaki...

Vali Harput’un Veda Mesajında Bursaspor Sitemi
Yeni Valiler Kararnamesiyle merkeze alınan Vali Şahabettin Harput, Bursaspor-Beşiktaş maçından sonra çıkan olaylarıyla ilgili hep doğrudan yana olduğunu belirterek, "Bursaspor ile Beşiktaş arasındaki müsabakada rakip takımın gelmemesi noktasındaki davranışlara hep karşı çıktım. Bursa, hoşgörünün ve anlayışın muhteşem bir örneğini versin dedirtmek istedim. Ama başaramadım” dedi.

Valiler Kararnamesinin ardından merkeze alınan Bursa Valisi Şahabettin Harput, son basın toplantısında 5,5 yıllık görevi boyunca yaptıklarını anlattı. Bursa’nın turizminin ayağa kalkması için her alanda çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Harput, termal suyun değerlendirilmesi için ilk başta sıkıntı çektiklerini, şimdi meyvelerini topladıklarını belirtti.

Vali Harput, klasik bir vali anlayışıyla görev yapmadığını kaydederek, “Sürekli halkla iç içe olmak için çalıştık. Arkadaşlarımızı hep uyardım. Yolda giderken hep, ‘radar gibi olun’ dedim. Her şeyi gözleriniz alacak. Yolda geçerken bir bayrak eğer zarar görmüşse onu göreceksiniz. Ya birisi görür demeyeceksiniz. O yüzden hep eleştiriye de açığım. Çünkü her şeyi güzel görürsek, yanlışlarımızı göremeyiz. Türkiye’nin eskiden yaptığı hata buydu. Hep güzellikleri gördü ama hatalarını göremedi” diye konuştu.

“HUZURLU BİR ŞEKİLDE BURSA'DA AYRILIYORUM”

Engellilere yapılan hizmet alanında Bursa Valiliği’nin 3 yıl boyunca yılın valiliği seçildiğini belirten Harput, “Bursa adını Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerinde artık tescil edilen şehir haline getirdik. Ben Bursa’dan huzurlu bir şekilde ayrılıyorum. Yapmam gerekeni yaptım. Elbette yakınlarıma ve aileme zaman ayıramadım. İhmal ettim. Ama onlardan helallik diledim. Benim yaptığım her hayırlı işin hissedarısınız, diyerek onlardan helallik aldım” ifadelerini kullandı.

BURSASPOR BEŞİKTAŞ MAÇI OLAYLARI

Valilik görevi içinde Bursaspor-Beşiktaş olaylarına da değinen Harput, hep doğrulardan yana olduğunu, ifade ederek, “Aleyhime de olsa doğrulardan yanayım. Evladım bir suç işlese kelepçeyi vurur cezaevine gönderirim. Olması gereken budur. Bursaspor ile Beşiktaş arasındaki müsabakada rakip takımın gelmemesi noktasında davranışlara hep karşı çıktım. Suç işleyen ve suç şahsidir. Suç işleyen zaten cezasını ilgili müeyyidesini alarak buluyor. Ama suçsuz bir taraftarı kendi takımını izlemeye götürmemenin önünü kesmeyi ve yasaklamayı hangi mantıkla izah edersiniz. ‘İstemiyorlar’ diyorlar. Kim bunu istemiyor. Başbakan da istemiyor deyince peki mi diyeceğiz. ‘Olay olursa’ deniyor. Devlet tedbirini alır. Kanunsuzluk yapanın da yakasına yapışır. Götürür adalete teslim eder” diye konuştu.

“BİR AVUÇ GRUP TATMİN OLMUYOR, BU TÜRKİYE'NİN AYIBIDIR”

İki gün önce Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın da kendi konuşmaları doğrultusunda açıklama yaptığını kaydeden Harput, “Sayın bakanımız, artık rakip takımların statlara gelmesini yasaklamayalım’ dedi. Bu Türkiye’nin bir ayıbıdır. Ben bu ayıbı Bursa’da kaldırmak istedim. "Bursa, bir bayrak alsın" dedim, "Bursa hoşgörünün ve anlayışın muhteşem bir örneğini sergilesin" dedirtmek istedim. Ama başaramadım. Bir avuç grup, bir türlü tatmin olmuyor. Onlara da acıyorum. Onların da yanlışlarında bizim vebalimiz var. Bu konuda basın da bize gereken desteği vermedi. Bu bende bir uhde kalmıştı. Şimdi söylemiş oldum” şeklinde konuştu.

“2 SENE ÖNCE İSTANBUL VALİLİĞİ TEKLİFİ GELDİ”

Vali Harput, 2 sene önce kendisine İstanbul Valiliği teklifi geldiğini hatırlatarak, “Ben emekliliğimi bekliyorum. Daha evvel değişik öneriler geldi. 2 sene önce İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu gitmeden önce beni İstanbul’a önerdiler. Ama ‘Bursa’da bitirmek istiyorum. Bursa’yı seviyorum’ dedim. Bursa’da da huzurlu ve verimliyim. Bizim tayinimizin gelmesinin temel gerekçesi seçimin gündeme gelmesidir. Başbakanımız, bir yıl öncesinden yeni valiyi şehre atayıp, valinin kenti tanımasını ve konulara hakim olmasını özellikle arzu etti” şeklinde konuştu..

“YENİ VALİ BENİM KARDEŞİMDİR”

Yeni Vali Münir Karaloğlu’nu kardeşi gibi sevdiğini belirten Harput, “Kendisi Kırıkkale’de kaymakamımdı. Kırıkkale’de onu beğendim. Daha sonra Şanlıurfa valiliğindeyken, yanımıza geldi. Üretken ve halkla ilişkileri güzel bir meslektaşımız. Bursa ile ilgili kendilerine epey bilgi ilettim” dedi.

“BURSA'YA ELBETTE GELECEĞİM”

Vali Harput, emekli olduktan sonra bir süre dinleneceğini belirterek, “Çok yoğun bir hayat yaşadık. Hemen bugünden yarına "ne derlerse" desinler bir süre kendimi dinleyeceğim. Ben Bursa için şiir yazdım. Bursa’ya elbette geleceğim. Dostlarımı ve Bursa’yı özleyeceğim. Allah sağlık verdiği süre içinde. Bursa’dan ben memnun ayrılıyorum. Siyaseti Türkiye milletvekilliği olursa düşünürüm. Bir ilin dar siyaseti değil. Genel ilke siyaseti bağlamında gündem olursa o zaman varım” diye konuştu.

"ALINGANLIK GÖSTERMİYORUM"

Seçimlerden 45 gün önce emekli olacağını belirten Harput, Başbakan Erdoğan'ın seçim konusunda titiz davrandığını ve yeni gelecek valinin Bursa'yı bir yıl öncesinden tanıması gerektiğini düşündüğünü söyledi. Harput, "Beni değişik siyasi kesimlere taşımak isteyenler oldu. ben her siyasi kesime eşit derecede yakınım, bu benim ilkemdir. Cumhurbaşkanı ile görüştüm. Erken emekliliğe ayrılmamı istediler. Ancak ben emekliliğimi şubat ayına göre planlamıştım. Alınganlık göstermiyorum. Takdir nerede olursa orada görev yaparım. Siyaseti kesinlikle düşünmüyorum" diye konuştu.

Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Vali Harput, görevden alınan Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güler ile ilgili İçişleri Bakanlığı'na olumsuz görüş bildirmesi konusunda sorulan soruya "Vali hükümetin siyasi ve idari yürütme organıdır. Takdirimi iktidar lehine kullanırım. İçişleri Bakanlığı'nın tasarrufunu uyguladım" cevabını verdi.

Merkeze alınan Vali Harput, önümüzdeki Salı günü Bursa’dan ayrılacağını da sözlerine ekledi.

Vali Harput, basın toplantısından önce Aksu ve Kayapa Köyündeki kadın dayanışma derneklerine hamur yoğurma makinesi de hediye etti.

YORUM EKLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
SIRADAKİ HABER

banner823

banner822