Tşof Başkanı Apaydın: “idari Para Cezaları Yapılandırılıyor”

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF)’un girişimleri ile gerek Karayolları Trafik Kanunu’na gerekse Karayolu Taşıma Kanunu’na muhalefeten kesilen idari para cezaları yapılandırılıyor ve mevcut borçların üç eşit taksitte...

Tşof Başkanı Apaydın: “idari Para Cezaları Yapılandırılıyor”
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF)’un girişimleri ile gerek Karayolları Trafik Kanunu’na gerekse Karayolu Taşıma Kanunu’na muhalefeten kesilen idari para cezaları yapılandırılıyor ve mevcut borçların üç eşit taksitte ödenmesi kolaylığı getirilirken, belgelerin yenilenme ve zayinde ödenen ücretler düşüyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilen yeni düzenleme ile ilgili bilgi veren TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “2918 sayılı Trafik Kanunu ve 4925 sayılı Karayolları Taşıma Kanunu’na göre 31 Aralık 2010 tarihinden (bu tarih dahil) önce verilen ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla vadesi geldiği halde ödenmemiş olan ya da ödeme süresi geçmemiş bulunan veya dava açılmış ya da dava açma süresi geçmemiş olan idari para cezaları yapılandırılıyor. Kanundan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın 2013 Ekim ayı sonuna kadar ilgili vergi dairelerine başvuruda bulunmaları halinde söz konusu cezalar 6111 sayılı Kanunun ilgili maddelerine göre yapılandırılacaktır. Şu kadar ki, 6111 sayılı Kanun hükümlerine göre hesaplanan tutar, 1,05 katsayısı ile çarpılacak ve Kanun hükümlerine göre ödenecek tutar bulunacaktır. Bulunan tutarın tamamı; Kasım 2013, Ocak 2014 ve Mart 2014 aylarında üç eşit taksitte ödenecektir. Bu hüküm, fıkra kapsamına giren ve aslı ödenmiş idari para cezalarının fer'ileri hakkında da uygulanacaktır” dedi.

“BELGELERİN YENİLENME VE ZAYİİNDE ÜCRET DÜŞTÜ”

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu göre zayi olan ve yenilenecek yetki belgeleri ve taşıt kartlarından alınan yüzde 15 oranındaki ücretin de yüzde 5’e düşürüldüğünü ifade eden Apaydın, “Kanun ilk çıktığında yetki belgesinin yenilenmesinde ve zayinde belge ücretinin yüzde 50’si oranında alınan ücret esnafın ödeyemeyeceği düzeydeydi. Daha sonra yüzde 15 oranına çekildi, şimdi de Meclis Genel Kurulu’nda yeni kabul edilen şekliyle 31/12/2022 tarihine kadar ücretin % 5'i olarak uygulanacak. Unvan değişikliği, adres değişikliği ve benzeri nedenlerle süresi bitmeden yenilenen belgelerden ücret alınmaması ise aynen devam etmektedir” diye konuştu.

YORUM EKLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
SIRADAKİ HABER

banner823

banner822