banner1028

Suriyeli 5 Bin Mülteciye Esnaftan İftar Yemeği

Malatya’da Suriyeli mültecilerin kaldığı Beydağı Konuklama Tesislerinde Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) tarafından 5 bin kişilik iftar yemeği verildi.Konteynır kentte kalan 5 bin mülteciye iftar yemeği verilirken, Malatya...

Suriyeli 5 Bin Mülteciye Esnaftan İftar Yemeği
Malatya’da Suriyeli mültecilerin kaldığı Beydağı Konuklama Tesislerinde Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) tarafından 5 bin kişilik iftar yemeği verildi.

Konteynır kentte kalan 5 bin mülteciye iftar yemeği verilirken, Malatya protokolü de iftarlarını Suriyelilerle birlikte açtı. İftar yemeğine Vali Şahin, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Orhan Erdim, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, MESOB Başkanı Şevket Keskin, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Hasan Aksoy ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata ile birlikte çok sayıda kamu kurum ve kuruluşu yöneticisi de katıldı.

TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve MESOB Başkanı Şevket Keskin, “Esnaf teşkilatları olarak Suriyeli kardeşlerimizle bir araya gelerek birlikte iftar açmak istedik. Malatya esnaf ve sanatkar camiası olsun, Türk esnaf ve sanatkar camiası olsun, her zaman düşkünden ve garibinden yanayız, bizim aslımız bu, Ahilik kültürümüzden gelen geleneğimiz bu. Allah, kimseyi yurdundan ve barkından eylemesin. Bizim yurdumuzun değerini çok iyi bilmemiz lazım, milletin irade göstermemiz lazım, Allah’ın ipine sım sıkı sarılmamız lazım. Aslında Malatya’da herkesin gelip burayı görüp ülkesine, milletine, devletine biraz daha özveri ile bulunması gereken çok büyük bir ayna var burada. Bu yemeği bütün esnaf ve sanatkar camiasının adına veriyoruz” ifadelerini kaydetti.

Suriyeli mültecilere iftar yemeği vermekten dolayı mutlu olduklarını ifade eden Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren ise, “Allah kimseyi ülkesinden etmesin, birlik ve beraberliklerini bozmasın. Türkiye geneline çağrımız var, Malatya’daki esnaflar gibi Suriyeli mülteci kardeşlerimize sahip çıkalım” dedi.

Yemekler Suriyelilere tek tek yemek tabaklarına konarak dağıtılırken, zaman zaman izdiham da yaşandı.

Yemeğe katılarak Suriyelilerle birlikte sofraya oturan Vali Vasip Şahin, Malatya’daki konteynır kente şu ana kadar 5 bin Suriyeli mültecinin geldiğini ve bu sayının 10 bine kadar çıkabileceğini ifade etti. Vali Şahin, “5 bin Suriyeli kardeşimizi misafir ediyoruz. Esnafımızın sofrasında burada misafirlerimizle birlikte olduk. Buradaki insanlarla bir sofrayı paylaşmak çok güzel. Bu insanların acısı çok büyük. Vatanını, yurdunu, evlerini barklarını, kurulu düzenlerini terk etmiş gelmişler. Temennimiz en kısa zamanda oradaki durumun düzelmesi ve huzurun tekrar gelmesi, bu insanların da kurulu düzenlerine tekrar dönmeleri. Bize teşekkürlerini ilettiler. Bir sürü sıkıntıları var, biliyoruz. O sıkıntılara rağmen bizlere teşekkür ediyorlar. Bu da onların ne kadar gani gönüllü olduklarını, aslında büyük beklentiler içerisinde olmadıklarını gösteriyor. Azla yetinen bir yapıları var. Ben onlara teşekkür ediyorum. Esnaf odalarımıza iftar nedeniyle teşekkür ediyorum. İftarda hep birlikte olmak istedik ancak Suriyeli kardeşlerimizin ailevi hassasiyetleri nedeniyle bir kısmı evlerine yemeklerini götürdüler, kendi aralarında iftar yapmayı tercih ettiler. O da güzel oldu. Bugün burada olmak çok güzeldi. Bu kent 10 bin kişilik. Bundan sonra da ihtiyaç duyuldukça misafirlerimiz gelmeye devam edecek” şeklinde konuştu.

Vali Şahin, Türkmen bir Suriyelinin evde çay ikram etme davetini kırmayarak kaldığı konteynıra gitti. Vali Şahin’le konuşan Türkmen bir kadın teşekkür ederek dua edip, “Ömrünüz uzun olsun” dedi.

Vali Şahin, beraberinde Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Orhan Erdim, MESOB Başkanı Şevket Keskin, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Hasan Aksoy ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren ile birlikte Türkmen Suriyeli ailenin konteynırında ikram edilen çayı içti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER