banner1014

Sağlıklı Beslenme İçin Bayram Fırsat

Uzmanlar oruç süresince 2 öğüne hatta bazen 1 öğüne alışan metabolizma, Ramazan bayramında bozulabileceğini, Ramazan süresince yavaşlayan metabolizmanın bayramda alınacak kalorisi yüksek besin ve şekerlemelerle riske girebileceğini kaydediyor.Üsküdar...

Sağlıklı Beslenme İçin Bayram Fırsat
Uzmanlar oruç süresince 2 öğüne hatta bazen 1 öğüne alışan metabolizma, Ramazan bayramında bozulabileceğini, Ramazan süresince yavaşlayan metabolizmanın bayramda alınacak kalorisi yüksek besin ve şekerlemelerle riske girebileceğini kaydediyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse, geri dönüş zamanı olan Ramazan Bayramında beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini ifade ederek, "Bayram sağlığınızı bozabilir! Oruç süresince 2 öğüne hatta bazen 1 öğüne alışan metabolizmanız bu süreçte yavaşlamış olacak. Ramazan Bayramı’nda beslenme alışkanlığınız yanlış yönde ilerlerse kilo almanıza ve bununla beraber şeker hastalığı, hipertansiyon gibi kronik hastalığı olan bireylerde sağlığın hızlı bir şekilde bozulmasına yol açacak. Ramazan Bayramı’nı bir fırsat bilerek beslenme alışkanlıklarınızı daha sağlıklı hale getirip yeni bir başlangıç yapabilmek ise elinizde" dedi.

Metabolizmanın bir ayın ardından eski beslenme alışkanlıklarına dönmesi noktasında bayram sürecinin çok önemli bir dönem olduğunun altını çizen Köse, bayramın ilk günü itibariyle beslenmede dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıraladı:

"Bayram gününe başlangıç olarak aile ile yapılan uzun kahvaltılarda makul besinler tüketmelisiniz. Bu kahvaltınızda peynir, zeytin, yumurta, domates, salatalık, yeşillik ve tatlı isteğinizi sabit tutmak için meyve marmelatı gibi kalorisi düşük alternatifleri tercih edebilirsiniz. Her ne kadar pide ve beyaz ekmekler çekici gelse de kan şekerinizi dengede tutmak ve sindirim sorunu yaşamamak için tam buğday ya da çavdar ekmeği tercih edebilirsiniz. Geleneklerimizin sürdüğü üzere bayram boyunca gelecek olan misafirlere ikram edilen şekerleme ve tatlıların yanında misafirliğe gittiğiniz yerlerde de ikramlar olacaktır. Bu durumu hafif atlatmak için misafirlerinizin sağlığını da düşünerek şekerlemeler yerine kâselerin içini kuru meyveler ve kuruyemişlerle süsleyebilirsiniz. Kuru meyveleri tercih ederken nişasta ile kurutulan meyvelerden uzak durmalısınız. Misafirlikteyken ise ev sahibini kırmadan tadımlık olarak ikramlıklardan tüketebilirsiniz. Gün içerisinde birden fazla ziyaretiniz olacaksa yediğiniz şekerlemelere dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca hediye olarak tatlı götüreceksiniz, tatlandırıcı ile yapılan aynı tattaki masum tatlıları tercih edebilirsiniz. Hatta kuru meyve ve hafif tatlıları ara öğün yaparak metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olabilirsiniz."

Bayram boyunca ana öğünlerinize özellikle yeşil sebzelerden ilave edilmesinin bağırsak hareketlerini düzenlemeye ve metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacağını hatırlatan Köse, "Akşam yemeklerini oruç zamanındaki gibi geç saatte değil uyku saatinden 5 saat öncesinde tüketmelisiniz. Akşam yemeğinde tüketeceğiniz besinlerin sindirimi uzun sürebileceğinden kaliteli uyumanız için yemeği erken yemelisiniz. Bayramda kurubaklagil ve et tüketimi artmaktadır. Her ne kadar masum yiyecekler olsalar da yanlarında pişirilen tereyağlı pirinç pilavı tehlike yaratabilir. Pirinç yerine bulgur pişirmeniz ve yanına cacık eklemeniz besin çeşitliliği sağlar. Besin öğelerinden zengin bu beslenme tarzı yemekten sonra tatlı isteğinizi azaltacak ve fazladan kalori alımınızı engelleyecektir. Ayrıca doğru bilinen bir yanlışı tekrarlamamda fayda var. Bu yanlış, zeytinyağının kalorisi olmadığının düşünülmesi ve bolca kullanılmasıdır. Salatalara ve yemeklere kullanacağınız yağ miktarını göz kararı değil ölçerek koyun. Yemek arasında su tüketiminiz de besinlerin sindirimine yardımcı olacaktır. Her ne kadar fiziksel aktivite yapmanız zor olsa da olabildiğince hareket etmeye çalışın. Araba ve toplu ulaşım yerine yakın yerlere yürümeye çalışın. Bu sene bayramda havalar çok sıcak olmayacağından yürüyüş yapma imkanınız daha fazla olacaktır. Eğer gideceğiniz yerler yakın değilse gün içerisinde daha fazla hareket etmeye çalışın. Asansör yerine merdiven kullanmanız kalori harcamanızı sağlayacağından en kolay fiziksel aktivitedir" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner997

banner954