banner1020
banner978

(özel Haber) Pervari'de Çözüm Süreci İle Birlikte 6 Karakol Kaldırıldı

Siirt'in Pervari ilçesinde, çözüm süreciyle birlikte huzur ortamının sağlanması vatandaşları memnun etti. Silahların susması ile kimlik kontrolü yapan 6 ayrı noktadaki karakollar tek tek kaldırıldı.Pervari'de 15 yıl boyunca elektrik dağıtım...

(özel Haber) Pervari'de Çözüm Süreci İle Birlikte 6 Karakol Kaldırıldı
Siirt'in Pervari ilçesinde, çözüm süreciyle birlikte huzur ortamının sağlanması vatandaşları memnun etti. Silahların susması ile kimlik kontrolü yapan 6 ayrı noktadaki karakollar tek tek kaldırıldı.

Pervari'de 15 yıl boyunca elektrik dağıtım şirketinde çalışan daha sonra Ekmekçiler Köyü Derneği Başkanlığı yapan Ayhan Eren, iki yıl öncesine kadar 6 ayrı noktada bulunan karakolların kaldırılmasının halka güven verdiğini söyledi. Bu bölgede silahların susması durumunda huzur ve güven ortamının sonsuza kadar sağlanacağına inandığını belirten Eren, birkaç yıl öncesine kadar bu bölgeden gündüz geçmenin bile sıkıntılı olduğunu ifade etti. Eren, "Pervari ile Siirt arasında 6 ayrı arama noktası vardı. Bazen araçlar didik didik aranıp, saatlerce bekletilirdi, ben Pervari’de görevli olmam nedeniyle haftada 2 ile 3 gün Pervari’den Siirt’e günü birlik gelip gidiyordum. O gün zamanımızın tamamı yolda geçiyordu. Bunun yanı sıra örgütün korkusundan veya yaşanabilecek bir çatışmanın korkusundan kimse geceleri yolculuk yapamıyordu. Bugün ise çözüm süreci ile birlikte güvenlik sorunu ortadan kalktı. Halk mutlu ve huzurludur, herkesin bu hassas dönemde elini vicdanına koyup bu süreci sabote etmesin, bunun vebali büyüktür" dedi.

Güvenlik kontrolü yapan karakolların kaldırılması ile halkın kendilerini daha rahatta hissettiklerini söyleyen Pervarili vatandaşlar ise, "Kendimizi rahat hissediyor, yaylalara rahat bir şekilde gidebiliyoruz. Çünkü silah olan yerde mutlaka hakimiyet var, güç var, tehdit var. Son 7-8 ayda kurşunların sıkılmaması insanların ölememesi kadar güzel bir şey olamaz. İftara çok yakın bir zaman kalmasına rağmen buralara kadar gelip oturabiliyoruz. Gece geç saatlerde de buralardan geçebiliyoruz" diye konuştu.

İlçe merkezine 20 kilometre ötede bulunan güvenlik karakolunun da çözüm süreciyle birlikte birkaç ay önce kaldırıldığı belirtildi.

banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER