banner1020
banner978

Orman Yangınları Başkent'ten Saniye Saniye İzleniyor

Türkiye'nin her noktasında meydana gelen orman yangınları, Ankara'da oluşturulan kriz merkezinde takip ediliyor. Orman Genel Müdürü İbrahim Çiftçi, bugün yaklaşık 20 orman yangını çıktığını belirterek, “Şu anda Muğla, Adana merkez,...

Orman Yangınları Başkent'ten Saniye Saniye İzleniyor
Türkiye'nin her noktasında meydana gelen orman yangınları, Ankara'da oluşturulan kriz merkezinde takip ediliyor. Orman Genel Müdürü İbrahim Çiftçi, bugün yaklaşık 20 orman yangını çıktığını belirterek, “Şu anda Muğla, Adana merkez, Mersin Gülnar’da yangınlar devam ediyor. Ekiplerimiz takip ediyor. Gelibolu’daki yangın ise dün akşam saatlerinde kontrol altına alındı” dedi.

Yaz aylarının gelmesi ve sıcakların artmasıyla meydana gelen orman yangınları, ülkenin akciğerlerini yok etmeye devam ediyor. İklim koşullarının yanı sıra çıkan yangınların en büyük nedeninin insan kaynaklı olduğu bildiriliyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezi ekiplerince kontrol altında tutulan orman yangınlarına böylelikle anında müdahale edilebiliyor. Orman Genel Müdürü İbrahim Çiftçi, son günlerde artan orman yangınları ve son duruma ilişkin bilgiler verdi. Türkiye’de sıcaklığın en fazla ve nispi nemin en düşük olduğu yerlerde orman yangınlarının daha çok görüldüğüne işaret eden Çiftçi, “Hatay’dan başlayıp Akdeniz, Ege ve İstanbul’a kadar olan sahil bölgesi bizim için en riskli bölge. Ülkemiz ormanlarının da yüzde 60’ını kapsayan bölgedir burası” dedi.

“MUĞLA, ADANA MERKEZ, MERSİN GÜLNAR’DA YANGINLAR DEVAM EDİYOR”

Bugün yaklaşık 20 orman yangını çıktığını belirten Çiftçi, “Şu anda Muğla, Adana merkez, Mersin Gülnar’da yangınlar devam ediyor. Ekiplerimiz takip ediyor. Gelibolu’daki yangın ise dün akşam saatlerinde kontrol altına alındı” diye konuştu.

Yangın söndürme çalışmalarının kısa vadeli bir sürede olmadığına dikkati çeken Orman Genel Müdürü Çiftçi, 2-3 gün ağaçların için için yandığını belirterek, o nedenle soğutma çalışmalarının o süreç içerisinde devam ettiğini söyledi.

ERKEN MÜDAHALE İÇİN ‘ALO 177’ YANGIN İHBAR HATTI

İbrahim Çiftçi, orman yangınlarıyla mücadele ekiplerinin canla başla çalıştığına vurgu yaparak, “Bugünler oldukça riskli günler. Sıcakların arttığı, rutubetin düştüğü ve rüzgarın arttığı günler. O nedenle orman yangını konusunda vatandaşların çok dikkatli olması gerekiyor. Erken müdahale yangınlarda çok önemli, o nedenle vatandaşlarımız ‘Alo 177’ ücretsiz yangın ihbar hattımızı arayabilir” şeklinde konuştu.

2013 yılından bu yana çıkan orman yangınlarına ilişkin de bilgi veren Çiftçi, “Yılın başından bu yana bin 480 adet orman yangını çıktı. Son 10 yılın ortalamasına baktığımızda yanan alan olarak ortalamanın altındayız” diye konuştu.

banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER