banner1020
banner978

Memur-sen Genel Başkanı Gündoğdu 4-c'lilerle Buluştu

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve yönetim kurulu üyeleri, Türkiye'nin değişik illerinde farklı hizmet kollarında 4-C'li olarak çalışanlarla buluştu. Gündoğdu, toplu sözleşme sürecinde olmazsa olmazları arasında 4-C'li çalışanların...

Memur-sen Genel Başkanı Gündoğdu 4-c'lilerle Buluştu
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve yönetim kurulu üyeleri, Türkiye'nin değişik illerinde farklı hizmet kollarında 4-C'li olarak çalışanlarla buluştu. Gündoğdu, toplu sözleşme sürecinde olmazsa olmazları arasında 4-C'li çalışanların kadroya alınması ve mali haklarının iyileştirilmesi olduğunu söyledi.

Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu, kamu kurumlarında çalışan 4-C'liler ile bir araya geldi. Kastamonu, Tokat, İstanbul, Konya, Diyarbakır, Adıyaman, Bursa, Ankara, Samsun ve İzmir'den gelen temsilciler, talep ve isteklerini anlattı. Genel Başkan Gündoğdu, 1 Ağustos'ta başlayacak olan toplu sözleşme sürecinde 4-C'lilerin kadroya alınması için mücadele edeceklerini söyledi. Kamudaki 4-C'li çalışanların mağduriyetinin giderilmesi için bugüne kadar önemli kazanımlar elde ettiklerini ifade eden Gündoğdu, "4-C'li olarak çalışanlara kıdem tazminatı getirtilmesi, 140 lira seyyanen zam yapılması, 10 ay olan çalışma sürelerinin ilk olarak 11 aya, ardından da 11 ay 28 güne çıkartılması bizim kazanımlarımızdan bazıları" dedi.

Kamuda farklı istihdam türlerini istemediklerini anlatan Gündoğdu şunları söyledi:

"Sadece memur ve işçi kadrosu istiyoruz. Bu kapsamda 4-C'lilerin özlük, mali ve sosyal haklarında iyileştirme yapılarak, kadroya geçirilmesini istiyoruz. Yaklaşık 23 bin kişi bu statüde çalışıyor. Bizim bu yılki görüşmelerde kırmızı çizgilerimizden birisi de 4-C'liler olacak. Hükümetten talebimiz; bu statüde çalışanların 4-A kadrosuna alınması, TUİK'de çalışanların ise anketör kadrosuna alınmaları. Bunlarda olmaz ise 4-B veya 4-D kadrosuna atanmalarını istiyoruz. Yine 1 Ocak 2014'den geçerli olmak üzere 200, 1 Temmuz 2014'den geçerli olmak üzere de 200 TL olmak üzere toplam 400 lira iyileştirme yapılmasını talep ediyoruz."

4-C statüsünde çalışanlar adına illerden gelen temsilciler ise, başta kadro taleplerinin yanı sıra mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesini talep ettiler. Genel Başkan Gündoğdu, 4-C'liler adına seçilen temsilci heyetle birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile görüşme planladıklarını kaydetti.

banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER