Maliye Bakanlığı’ndan ‘thy’ Açıklaması

Maliye Bakanlığı, THY hisselerinin özelleştirilmesine yönelik yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve THY’deki kamu payının özelleştirilmesiyle ilgili de herhangi bir çalışma olmadığını bildirdi.Maliye Bakanlığı’ndan yapılan...

Maliye Bakanlığı’ndan ‘thy’ Açıklaması
Maliye Bakanlığı, THY hisselerinin özelleştirilmesine yönelik yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve THY’deki kamu payının özelleştirilmesiyle ilgili de herhangi bir çalışma olmadığını bildirdi.

Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bazı gazete ve internet sitelerinde Türk Hava Yolları A.O. (THY) hisselerinin özelleştirilmesine yönelik “Türk Hava Yolları Satılıyor” şeklinde haberlerin yer aldığı hatırlatıldı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından haberlerin net bir şekilde yalanlandığı halde aynı içerikli haberlerin devam ettiği belirtilen açıklamada, THY’deki kamu payının özelleştirilmesi ile ilgili de herhangi bir çalışma olmadığı duyuruldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Özelleştirme programında olan şirketlerle ilgili yapılan çalışmalarda idareye yardımcı olmak üzere danışman görevlendirilmesi uzun yıllardır var olan bir uygulamadır. THY sermayesinde bulunan kamu payları ile ilgili olarak Özelleştirme İdaresine yardımcı olmak üzere daha önce görevlendirilen danışmanın görev süresi 03.03.2013 tarihinde sona ermiştir. Bu çerçevede 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca danışmanlık hizmeti alımı çerçevesinde, THY sermayesindeki kamu payı ile ilgili olarak İdareye yardımcı olmak üzere; THY, bağlı ortaklık ve iştiraklerinin global havacılık sektöründe yaşanan gelişmeler çerçevesinde idari, mali, hukuki durumlarının, maliyet yapılarının analizi, operasyonel performanslarının belirlenmesi, büyüme stratejilerinin, gelişiminin ve faaliyetlerinin izlenmesi, değerlendirilmesi, raporlanması ve gerektiğinde özelleştirme stratejilerinin belirlenmesine yardımcı olmak üzere havayolu sektörüne yönelik teknik bilgi ve tecrübe birikimini haiz bir danışmanlık şirketinden hizmet alınması amacıyla gerçekleştirilen bir çalışmadır. Ayrıca, Sermayesindeki yüzde 49,12 oranındaki kamu payı özelleştirme kapsam ve programında bulunan THY, Türk Ticaret Kanunu, SPK ve ilgili mevzuata göre ticari faaliyet gösteren, hisselerinin büyük kısmı onbinlerce küçük yatırımcı tarafından elde tutulan bir değerdir. Basında yer alacak haberlerde bu hassasiyet göz önünde bulundurulmalıdır.”

YORUM EKLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
SIRADAKİ HABER

banner823

banner822