banner1025
banner978

Kamu İhale Kurumu Teknolojik Gelişmeler Işığında Hizmet Sunuyor

Kamu İhale Kurumu, teknolojideki gelişmeler ışığında hizmet sunuyor. Teknolojideki yenilikleri kullanarak birçok önemli adım atan kurum, birçok hizmeti de kolaylaştırıyor.Kamu İhale Kurumu, teknolojik gelişmeleri dikkate alarak hizmet verme...

Kamu İhale Kurumu Teknolojik Gelişmeler Işığında Hizmet Sunuyor
Kamu İhale Kurumu, teknolojideki gelişmeler ışığında hizmet sunuyor. Teknolojideki yenilikleri kullanarak birçok önemli adım atan kurum, birçok hizmeti de kolaylaştırıyor.

Kamu İhale Kurumu, teknolojik gelişmeleri dikkate alarak hizmet verme anlayışını sürdürüyor. Elektronik ihalenin hayata geçirilmesi kapsamında Elektronik Kamu Alımları Platformu’nu 2010 yılında devreye alan kurum, işlerin kolaylaştırılması amacıyla 2012 yılında M-EKAP’ın Android ve İOS sürümü sayesinde bir adım daha öne gitti. Elektronik ihalenin sabit veya mobil bilgisayarlarla olan bağımlılığının ortadan kaldırılması hedeflenerek, işlemlerin cebe girmesi sağlandı. M-EKAP’ta yapılan son değişiklikler ve eklenen özellikler ile artık EKAP’a kayıtlı gerçek/tüzel kişiler mobil cihazlardan mobil imzalarını kullanarak ihale dokümanlarını indirebilecek ve bu sayede istekli sıfatını kazanabilecek. Bu yeni uygulamalar sayesinde elektronik imza, mobil imza kullanılarak daha önce indirilen ihale dokümanlarına ilişkin indirme tutanakları sorgulanabilecek ve doküman üzerinde inceleme yapılabilecek. Yapılan bu çalışmalar neticesinde ihale arama ekranları yenilenerek ihale türü, usulü ve tarihinin yanında ihale ili ve ihalenin durumu kriterleri de seçildi ve arama yapılabilecek filtreler eklendi. Bu yöntemle arama motoru çok daha kolay kullanılabilir bir hale kavuşturuldu.

“M-EKAP UYGULAMASI İLE İHALELERDE ŞEFFAFLIK NOKTASINDA ÖNEMLİ ADIM ATILDI”

Kamu İhale Kurumu; ihale adında, ihale açıklamasında veya birim fiyat teklif cetvelinde aranan kelime ya da kelime gruplarını içeren ihalelerin sorgulanabildiği detaylı arama sayfaları da oluşturdu. Ayrıca kurul karar tutanak sorgulama uygulaması yenilenerek, yaklaşık maliyete göre ihale kuralları sorgulanabilir hale getirildi. M-EKAP iyileştirilmesinde kullanıcıların yorum, eleştiri ve önerileri titizlikle değerlendirilirken, EKAP kullanıcısının ofise bağımlılığının azaltılmasını hedefleyen M-EKAP uygulaması ile ihalelerde şeffaflık, rekabet ve katılımın artırılması noktasında da önemli bir adım daha atılmış oldu.

Öte yandan Kamu İhale Kurumu Elektronik İhale Dairesi Başkanlığı, geliştirmekte olduğu bilgi teknolojileri projelerini uluslararası kabul görmüş standartlara uygun olarak yürütmeyi hedefleyerek, bu kapsamda Kalite Yönetim Sistemi Programı yürütüyor. Program çerçevesinde Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, BT Hizmet Yönetimi, İş Sürekliliği Yönetim Sistemi ve Yazılım Geliştirmede Bütünleşik Yetenek Olgunluk Modeli çalışmaları da sürdürülüyor. Yürütülen sistemler içerisinden Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ve BT Hizmet Yönetimi çalışmaları tamamlanarak, belge alma hakkı kazanıldı. TSE tarafından yapılan belgelendirme denetimleri sonucunda Kamu İhale Kurumu, “TS ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi” ve “TS ISO 20000 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetimi” belgelerini almaya hak kazandı.

banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner997

banner954